İkinci tur için sandık başına gidenler nelere dikkat etmeli?

Seçimin ikinci turunda tek pusula ve iki aday olacak. Sandık başına giden seçmenlerin oy kullanabilmesi için dikkat etmesi gerekenler ise adım adım haberimizde yer alıyor.

Siyaset 26 Mayıs 2023
Bu haber 12 ay önce yayınlandı
28 Mayıs'taki ikinci tur seçiminde iki cumhurbaşkanı adayı yarışacak.

Türkiye 14 Mayıs’taki seçimlerde hiçbir adaya yüzde 50’den fazla oy vermediği için 28 Mayıs’ta ikinci tur için sandık başına gidecek. Bu defa ikinci tur seçim pusulasında iki isim yer alıyor: Recep Tayyip Erdoğan ve Kemal Kılıçdaroğlu. 14 Mayıs’taki seçimde milletvekilleri adayları belli olduğu için bu seçim yalnızca yeni cumhurbaşkanını seçmek için yapılacak. Peki bu seçimde oy kullanırken dikkat edilmesi gerekenler nedir?

28 Mayıs’ta seçmenler, sadece kayıtlı oldukları sandıklarda, adrese gönderilen seçmen bilgi kağıdında yazan yer ve sandıkta oy verecek.

Seçmen bilgi kağıdı zorunlu değil

Vatandaşlar ilk olarak nerede ve hangi sandıkta oy kullanacağını öğrenecek. Bu bilgileri içeren seçmen bilgi kağıdı eline ulaşmayanlar, YSK’nın internet sitesinden, e-Devlet kapısından veya Seçmen Sorgulama mobil uygulamasından oy kullanacağı yer ve sandık numarasını öğrenebilecek. Seçmen bilgi kağıdının getirilmesi zorunlu olmayacak.

Tüm yurtta oy verme saatleri 08.00-17.00 olarak uygulanacak. Oy vermenin bitiş saati geldiği halde sandık başında oylarını vermek üzere bekleyen seçmenler varsa, sandık kurulu başkanı seçmenleri saydıktan ve kimliklerini aldıktan sonra sırayla oylarını kullanmalarına izin verecek. Saat 17.00’den sonra gelen seçmen oy kullanamayacak.

İkinci tur için sandık başına giden seçmenleri iki aday karşılayacak. Milletvekili pusulası ise bu seçimde olmayacak.

Nüfus kağıdı yerine geçen belgeler:

Sandık başına gelen seçmen, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan nüfus cüzdanı, resmi dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hakim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askeri kimlik kartı gibi, “kimliğini tereddütsüz ortaya koyan” resimli, resmi nitelikteki belgelerden birini başkana verecek ve seçmen sıra numarasını söyleyecek. Bu belgelerden birini vermeyen seçmen oy kullanamayacak.

Cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla oy verme yerine girilmesi yasak olacak. Bu tür cihazların oy verme işlemi bittikten sonra iade edilmek üzere sandık kuruluna bırakılması gerekecek.

İmza oy kullandıktan sonra atılacak

Seçmenler, birleşik oy pusulalarında tercih ettiği cumhurbaşkanı adayı için ayrılan bölümden dışarı taşırmadan “TERCİH” veya “EVET” mührünü basarak oyunu kullanacak. Oyun geçerli sayılması için “TERCİH” veya “EVET” mührü dışında oy pusulalarının herhangi bir yerine imza atılmaması, işaret konulmaması gerekecek. Zarfa oy pusulası dışında bir şey konulmayacak. Yanlış oy kullandığını düşünen ve yeni pusula isteyen seçmene yenisi verilmeyecek.

Seçmene, 28 Mayıs günü Erdoğan ve Kılıçdaroğlu’nun resim ve isimlerinin bulunduğu oy pusulası verilecek. Tercih yapıldıktan sonra pusula zarfa konulacak, sandığa atılacak. Seçmen, zarfı sandığa attıktan sonra sandık seçmen listesinde adının bulunduğu yerin karşısına imza atacak.

Seçimde kritik eşiği aşmanın yegane yolu ırkçılık mıdır?Seçimde kritik eşiği aşmanın yegane yolu ırkçılık mıdır?

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.