İYİ Parti’den istifa eden Ensarioğlu’ndan Efkan Ala ve Leyla Zana’ya destek

Bağımsız milletvekili Salim Ensarioğlu, AK Partili Efkan Ala ve Leyla Zana’nın son günlerde yaptığı “çözüm” açıklamalarına destek verdi. Ensarioğlu “Ala ve Zana’nın ifadelerinin koşulsuz desteklenmesi gerektiğini ifade ediyorum” dedi.

Siyaset 9 Şubat 2024
Bu haber 4 ay önce yayınlandı
Leyla Zana(solda), Salim Ensarioğlu(ortada), Efka Ala(sağda)

Diyarbakır’daki bir bulvara Şeyh Sait’in isminin verilmesine destek verdikten sonra disipline sevk edilen ve sevk kararının ardından İYİ Parti’den istifa eden Salim Ensarioğlu’ndan Leyla Zana ile Efkan Ala’nın açıklamalarına destek geldi.

2013’te başlayan ve 2015 yılına kadar devam eden ‘Çözüm Süreci’nde İçişleri Bakanlığı görevini yürüten AK Parti Genel Başkan Vekili Efkan Ala dün (8 Şubat) Diyarbakır’da ilçe belediye başkanları tanıtım toplantısına katılmış, Ala, toplantıda yaptığı konuşmada şunları söylemişti:

“Daha önce buralarda hayal bile edilemeyen sessiz devrimleri gerçekleştirmedik mi birlikte. Başkalarının hayal edemediği şeyleri yapan bu kadro şimdi onların hayal edemediği şeyleri yapabilir. Bizim de onlara dediğimiz, gelin köstek olmayın. Destek olun. Milletin problemlerini çözelim. Problemden yararlanmayın. Problemlerin üzerine çocukları atmayın. Gençleri problemlerin önüne sürmeyin. Gelin ey Türkiye’de siyaset yapanlar, birlikte problemleri çözmek için herkesi yönlendirelim. Herkese alan açalım ve fırsat verelim, Türkiye’yi hedeflerine taşıyalım. Bunların en önemli kaynaklarından biri de belediye yönetimleridir.”

Yaklaşık sekiz yıldır aktif siyasette yer almayan Kürt siyasetinin önemli isimlerinden Leyla Zana ise yıllar sonra ilk kez konuşmuş, “çözüm süreci” ile ilgili bilinmeyenlerini anlatmıştı. Zana, “yeni bir süreç” için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “Sayın Cumhurbaşkanı ‘süreci dondurucuya kaldırdım’ diyor. Artık miadı geçmek üzere, bence dondurucudan çıkarıp bu işi esastan ele almak gerekiyor” çağrısı yapmıştı.

DEM Parti yöneticileriyle görüşen AK Partili vekil Ensarioğlu: Seçime tek girsinler başka talebimiz yokDEM Parti yöneticileriyle görüşen AK Partili vekil Ensarioğlu: Seçime tek girsinler başka talebimiz yok

‘Ala ve Zana’nın ifadeleri koşulsuz desteklenmeli’

Efkan Ala ve Leyla Zana’nın açıklamalarına destek verilmesi gerektiğini söyleyen Ensarioğlu, “Siyaset; çözümler için sorumluluk alabilenlerin işidir, ticari amaçlar taşıyanların değil” dedi.

Ensarioğlu, “Efkan Ala ve Leyla Zana’nın yapıcı ifadelerinin duyarlı kitlelerin tarafından koşulsuz desteklenmesi gerektiğini buradan açık yüreklilik ile ifade ediyorum” diye konuştu.

Ensarioğlu’nun açıklaması şöyle:

“Sayın Efkan Ala’nın Diyarbakır’da yaptığı çağrının ülkemiz açısından oldukça kıymetli olduğu kanısındayım.,

Seçimler üstü olan ve toplumsal çözülmeye yol açan sorunlarımızın sağduyu zemini yakalanarak tartışılması geleceğimize duyarlı olan tüm çevrelerin beklentisidir. Kronikleşen sorunlar üzerinden siyasi hesap yapan güç merkezlerine karşı toplumsal restorasyon ile cevap vermek yegane çözümdür. Seçimler gelip geçici ancak sorunlar veya çözümler kalıcıdır.

Siyasiler sorunun değil çözümün kendisi olmalı

Siyaset; toplumun sorun yaratan değil çözüm üreten platformudur. Bundan dolayı siyasiler de sorunun değil çözümün kendisi olmalıdır. Bütün sorunlar, bütününün parçaları olduğu da unutulmamalıdır. Bugün ülkemizdeki enflasyonist ortam, gergin atmosferden çıkamayışımız ile doğrudan ilişkilidir. Tansiyon düşünce sermaye çevreleri için güvenli alanlar meydana gelecek ve bu doğrudan enflasyonu olumlu yönde etkileyecektir. Ezcümle; kronik hastalıklar tedavi edilmediğinde devamında yeni hastalıklar çıkardığı yaşam ile tecrübe edilmiştir.

Siyaset ticari amaçlar taşıyanların işi değildir

Sayın Leyla Zana’nın günler önce basına yansıyan açıklamaları da aynı minvalde değerlendirildiği zaman oldukça kıymetlidir. Sayın Zana da Sayın Cumhurbaşkanı’nın bir 4 yıl daha sürecek olan güçlü liderliği gerçeğine vurgu yaparak toplumda umut yaratan ifadeler beyan etmiştir. Sayın Cumhurbaşkanın güçlü liderliği ile kronik hastalığı tedavi edebilecek donanıma ve güce sahip olduğu gerçeği yadsınamaz. Siyaset; çözümler için sorumluluk alabilenlerin işidir, ticari amaçlar taşıyanların değil.

Bundan dolayı geleceğimizin huzuru için sağduyu zemini yaratma girişimlerini desteklemek ile kalmayıp geçmişten bugüne olduğu gibi bugünden sonra da bu minvalde sorumluluk bilinci ile hareket ettiğim kamuoyunun takdirindedir. Bu sorumluluk bilincinden hareketle Sayın Efkan Ala ve Leyla Zana’nın yapıcı ifadelerinin duyarlı kitlelerin tarafından koşulsuz desteklenmesi gerektiğini buradan açık yüreklilik ile ifade ediyorum.”

Ensarioğlu disiplin kararına sert çıktı: Kimse savunmamı alamazEnsarioğlu disiplin kararına sert çıktı: Kimse savunmamı alamaz

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.