Meclis’in gündemi Atalay, Meclis Başkanı’nın gündemi Abu Dabi

Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesinin ardından muhalefet partilerinden tepki yağdı. CHP ve TİP İstanbul'da eylem yaptı. TBMM Başkanı Kurtulmuş ise Abu Dabi temaslarına ilişkin paylaşım yaptı.

Siyaset 31 Ocak 2024
Bu haber 3 ay önce yayınlandı

AYM’nin ihlal kararına rağmen Yargıtay’ın kararının TBMM’de okunmasıyla milletvekilliği düşürülen Can Atalay siyasetin gündemine bomba gibi düştü.

Kararın ardından siyasetçiler tepkilerini sosyal medya paylaşımları ile göstermeye başladı.

Meclis tarihine geçen böylesi bir günde gözlerin çevrildiği TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş’un ise gündemi başkaydı.

Siyasilerden gelen ilk tepkiler şöyle:

‘Artık kanun devleti bile değiliz’

CHP Genel Başkanı Özgür Özel: Bu darbe girişimine karşı direneceğiz, mücadele edeceğiz. Bu mücadelede herkesi direnmeye, mücadeleye ve bu darbe girişimine karşı pozisyon almaya, tepki göstermeye davet ediyoruz!

DEVA Partisi lideri Ali Babacan: Başörtüsü yasaklarına, siyasi parti kapatma davalarına karşı başvurduğunuz mahkemeleri ezip geçtiniz. Hakkı savunan yargıçlar sayesinde o koltuklarda oturup hakkı savunan Anayasa Mahkemesi’ni tanımıyorsunuz. Sayenizde artık kanun devleti bile değiliz.

DEM Parti Erzurum Milletvekili Meral Danış Beştaş: Halk iradesi bir daha ayaklar altına alındı. Halk iradesinin tanınmadığı sistem demokratik değildir, olamaz. #CanAtalay Hatay’lıların vekilidir, iradesidir.

CHP’li Onursal Adıgüzel: Demokrasi tarihimiz adına utanç verici bir gün daha yaşıyoruz. Hatay halkının oyları ile seçilmiş #CanAtalay’ın milletvekilliği düşürüldü. Anayasa’yı ayaklar altına alan, millet iradesini hiçe sayan bu kararı kabul etmiyoruz. Can Atalay’ı özgür bırakın.

‘İzahı mümkün olmayan bir karar’

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu: Artık bu iktidarı tanıyamıyorum. Birlikte her türlü yasağa, baskıya, engellemeye karşı mücadele ettiğimiz; demokrasinin tesisi, milli iradenin egemenliği, düşünce ve inanç özgürlüğü için omuz omuza mesai harcadıklarımız, o koltuklarda oturanlar olamaz. Anayasa Mahkemesi’nin “hak ihlali” kararı verdiği Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesi, seçmen özgürlüğünün ipotek altına alınması, seçilenlerin hürriyetinin tehdit edilmesidir. Bu kararı alanları kınıyorum.

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu: Bugün Can Atalay hakkında verilen hükmün Gazi Meclisimizde okunmasıyla milletvekilliği düşürülmüştür. Öncelikle İstanbul 13.Ağır Ceza Mahkemesi ve Yargıtay 3. Ceza Dairesi Anayasa Mahkemesi’nin hak ihlali kararına uymaksızın hukuk aleminde yoklukla malul olan ve uluslararası hukuk ilkeleri çerçevesinde izahı mümkün olmayan bir karara imza atarak bu hukuksuzluğun aracısı olmuşlardır. Türk yargı sisteminde iki başlılık yaratan bu kararın verilmesi ve kararın da millet iradesinin tecelligahı olan TBMM’de okunmasıyla birlikte hukuk devleti ilkeleri açıkça ihlal edilmiştir. Anayasal hakların kullanılmasını temin etmek görev ve sorumluluğunu taşıyan siyasi iktidarın bu anlayışıyla başta Hatay halkı olmak üzere milli irade hiçe sayılmıştır. Unutanlara hatırlatmak gerekir ki: Türkiye Cumhuriyeti; meşruiyetini Anayasa’dan alan bir hukuk devletidir. Bu kapsamda İYİ Parti olarak tüm farklılıklarımıza rağmen her bir vatandaşımız için hukuk ve demokrasi mücadelesinden vazgeçmeyeceğimizi kamuoyunun bilgisine sunarız.

‘Karar, millet vicdanında hükümsüzdür’

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan: Hatay Milletvekili ve yoldaşımız Can Atalay’ın vekilliğinin düşürülmesi hukuksuzluktur, haksızlıktır, gayri meşrudur. Kabul etmiyoruz! Bu iktidar açıkça suç işlemektedir. Olan biten anayasal bir darbedir. #CanAtalay ve demokratik siyaset hakkını kullandığı için rehin tutulan arkadaşlarımız özgürleşene kadar mücadelemizden tek bir geri adım atmayacağız.

CHP’nin eski genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: FETÖ terör örgütü liderine “kıymetli değerimizdir” diyenlerin okuttukları karar, millet vicdanında hükümsüzdür. Millet iradesine darbe yapanlara GEÇİT YOK! Can Atalay, milletin vekilidir!! Demokrasiye, hukuka ve adalete sonuna kadar sahip çıkacağız.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener: Bugüne kadar yargı makamları arasında çözülemeyen bir anayasal devlet krizine, ne yazık ki bu akşam Türkiye Büyük Millet Meclisi de dahil oldu. Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesi kararıyla birlikte artık anayasasız bir devlet tehlikesine doğru sürükleniyoruz. Sayın Erdoğan’ın devlet organları arasındaki sorunu çözmek yerine, daha da büyütmeyi seçmesine biz elbette şaşırmadık! Ancak anayasamız, milletin andıdır! Andını çiğnediğiniz bir milletin iradesini bu saatten sonra nasıl temsil edeceksiniz? Uyguladığınız kararların meşruiyetini neye dayandıracaksınız? Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni hukuka, adalete ve vicdanlara düşürdüğünüz bu gölgeyle nasıl yöneteceksiniz?

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu: Hiç kimsenin iradesi milletin üstünde değildir. #CanAtalay, Hatay’ın seçilmiş milletvekilidir. Kendini hukukun, meclisin, anayasanın, millet iradesinin üstünde gören herkes eninde sonunda millete hesap verir.

Kurtulmuş’tan BAE paylaşımı

Kararın ardından yaptığı ilk açıklamada Atalay’ın “Milletvekillerinin haklarını korumaktan birinci dereceden sorumlu olan TBMM Başkanı yurt dışına gitmiş…” dediği TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş’un gündemi ise başkaydı.

 

 

Kurtulmuş’un Birleşik Arap Emirlikleri’nde olmasından dolayı kararı Meclis Başkanvekili Bekir Bozdağ okumuş, bu da tartışma yaratmıştı.

Kararın ardından Numan Kurtulmuş konuyla hiç ilgisi olmayan bir paylaşım yaptı. Kurtulmuş mesajında Abu Dabi’deki temaslar kapsamında Birleşik Arap Emirlikleri ile olan ikili ilişkiler ve bölgesel gelişmeleri değerlendirdiklerini söyledi.

Meclis Başkanı paylaşımında Atalay’ın vekilliği ile ilgili bir açıklamada bulunmazken Birleşik Arap Emirlikleri heyetiyle fotoğrafını paylaştı.

CHP ve TİP’ten eylem

Atalay’ın vekilliğinin düşürülmesinin ardından CHP ve TİP İstanbul Beşiktaş’taki iskele meydanında eylem yapacağını duyurdu.

İstanbul Beşiktaş’taki eyleme Protestoya CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik, Türkiye İşçi Partisi yöneticileri, Sol Parti PM üyesi Alper Taş, Şişli Belediye Başkan adayı Emrah Şahan, İlçe Başkanı Tamer Özcanlı, Kadıköy İlçe Başkanı Ali Narin, Kadıköy Belediye Başkanı Şerdıl Dara Odabaşı, Başkan adayı Barış Antik de katıldı. Protestoya aynı zamanda pek çok demokratik kitle örgütü de katılım gösterdi.

Tarihi Beşiktaş İskelesi’nde buluşan yurttaşlar ‘Direne, direne kazanacağız’, Faşizme karşı omuz omuza’, ‘Gün gelecek, devran dönecek, AKP halka hesap verecek’, ‘Her yer Taksim, her yer direniş’, ‘Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz’ sloganları atıldı.

Eylemde kısa bir konuşma yapan CHP İl Başkanı Özgür Çelik, Can Atalay’ın vekilliğinin düşürülmesine tepki gösterdi.

İstanbul ve İzmir’deki eylemlerde Atalay’ın vekilliğinin düşürülmesinin onu seçen Hatay halkının seçme hakkının da gasp edilmesi anlamı taşıdığı vurgulandı.

Eylemde Bekir Bozdağ’a özel ‘ilgi’

Çelik yaptığı açıklamada, “Anayasal düzene inanan tüm İstanbulullulara çağrımızdır! Hatay Milletvekili Can Atalay’ın vekilliğinin hukuksuz bir şekilde düşürülmesine karşı hep birlikte sesimizi yükseltiyoruz!” ifadelerini kullandı.

Eylemde kararı okuyan Ak Partili Bekir Bozdağ da dakikalarca yuhalandı.

Karar İzmir’de de protesto edildi. TİP İzmir İl Örgütü, siyasi parti temsilcileri ve yurttaşlar Alsancak Garı önünde toplandı ve Atalay’ın vekilliğinin düşürülmesini protesto etti.

Vekilliği düşürülen Atalay’dan ilk mesaj: Ülkem için endişeliyimVekilliği düşürülen Atalay’dan ilk mesaj: Ülkem için endişeliyim

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.