Özel’den Yargıtay açıklaması: Darbe girişimine direneceğiz

Özel'den direniş çağrısı: "Erdoğan'ın Anayasa'yı askıya alma girişimine, onun maşası olmuş Yargıtay'ın darbe girişimine karşı sonuna kadar direneceğiz. Herkesi direnmeye davet ediyoruz."

Siyaset 22 Kasım 2023
Bu haber 8 ay önce yayınlandı
Özgür Özel vatandaşları Anayasa'ya sahip çıkmaya çağırdı.

Özel, partisinin Ankara İl Başkanlığınca TBMM’de “adalet nöbeti”nde olan milletvekillerine destek amacıyla Anayasa Mahkemesi karşısındaki Çankaya Belediyesi Ahlatlıbel Atatürk Parkı’nda düzenlenen “adalet ateşi” eylemine katıldı, Özel, “Anayasa’ya saygılı herkesi Anayasa’dan yetki alan tüm kurumlara sahip çıkmaya ve bir darbe girişimine karşı Anayasa’nın ve Cumhuriyet’in yanında yer almaya davet ediyorum” dedi, “Yargıtay’ın darbe girişimine karşı sonuna kadar direneceğiz. Herkesi direnmeye davet ediyoruz” diye konuştu.

Özgür Özel, nöbetteki milletvekilleriyle bir dayanışma eylemi yapıldığını belirterek, Can Atalay’ın milletvekilliğinin başlayamamasını aşan bir adaletsizlik ve bir adalet kriziyle karşı karşıya olunduğunu söyledi.
Özel, Anayasa maddelerinin birbirini tamamladığını ifade ederek, “Bu Anayasa, bir toplum sözleşmesidir. Toplumlar ortak bir sözleşme olmadan devlet olamazlar. Eğer toplum sözleşmesi ortadan kalkmışsa devlet ortadan kalkmış demektir” diye konuştu.
TBMM’nin genel seçimlerden sonra kendiliğinden toplandığını belirten Özel, “Hataylılar Can Atalay’a milletvekili görevi vermişlerdi. Onun da olması gereken salonda toplandık. O salonda yoktu. Çünkü üzerine hapishane kapısı kilitliydi. Yemin töreninde en yaşlı üye Sayın Devlet Bahçeli, Türk milleti adına, Türkiye Cumhuriyeti Parlamentosu adına en genç üyeye Can Atalay’ın ismini okuttu. Can Atalay’ın gelip yemin etmesi lazımdı. Salmadılar, edemedi” dedi. Özel Meclis’te Can Atalay’ın İnsan Hakları Komisyonu’na seçildiğini hatırlatarak,  “Yine salmadılar. O komisyon ki herhangi bir cezaevine gidince önünde kapalı kapı duramaz ama o komisyonun üyesinin üstüne kapıyı kapalı tuttular” diye konuştu.

CHP Lideri “Adalet Nöbeti”nde ateş başında konuşma yaptı.

“Yargıtay Anayasa Mahkemesi’ni tanımadı”

CHP Lideri Özel Can Atalay’ın avukatlarının yaptığı bireysel başvuru üzerine Anayasa Mahkemesi’nin bir karar aldığını söyleyerek, “Anayasa Mahkemesi burada hak ihlali var dedi. Milletvekili olsun diye Meclis’e bildirdi. Bekledik gelsin, gelmedi. Yargıtay olmayacak bir iş yaparak Anayasa Mahkemesinin kararını tanımadı. Anayasa’nın 154. maddesinin son fıkrası çok açık. Anayasa Mahkemesi kararları  yargı, yasama ve yürütme için bağlayıcıdır. Bunu tanımazsanız Anayasa’yı tanımazsınız. Bir başkası da Yargıtay’ı yetkilerini tanımaz, bir başkası Meclisi tanımaz, bir başkası Cumhurbaşkanı’nı tanımaz. O yüzden biz kendi varlığımız, Anayasa’dan aldığımız yetki birileri tarafından hiçe sayılmasın diye Meclis’te Meclis’i terk etmeme eylemi başlattık, Adalet Oturumu’nu başlattık” diye konuştu.

“Darbe girişimine sonuna kadar direneceğiz”

Özel, vatandaşlardan 81 ilde Anayasa’ya sahip çıkmaya ve Meclis’teki oturuma destek vermesini isteyerek, “Sadece partililerden değil, Anayasa’ya saygılı herkesi Anayasa’dan yetki alan tüm kurumlara sahip çıkmaya ve bir darbe girişimine karşı Anayasa’nın ve Cumhuriyet’in yanında yer almaya davet ediyorum. Emekçileri, emeklileri, bu ülkedeki herkesi Anayasa’ya sahip çıkmaya yaratıcı eylemlerle, dayanışma eylemleriyle mücadeleyi büyütmeye davet ediyorum. Biz, Recep Tayyip Erdoğan’ın Anayasa’yı askıya alma girişimine, onun araçsallaştırdığı, ona destek veren, onun maşası olmuş Yargıtay’ın darbe girişimine karşı sonuna kadar direneceğiz. Herkesi direnmeye davet ediyoruz” dedi.

Can Atalay için tahliye itirazına sürprizsiz cevap: 3. daire kararı yerindeCan Atalay için tahliye itirazına sürprizsiz cevap: 3. daire kararı yerinde

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.