Seçmen listeleri askıda: CHP seçmene ‘kontrol edin’ çağrısı yaptı

CHP Seçim ve Parti Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gül Çiftçi Binici seçmen listelerinin askıya çıktığını anımsatarak “Tüm vatandaşlarımızı seçmen listelerini kontrol etmeye davet ediyoruz” dedi.

Siyaset 5 Ocak 2024
Bu haber 6 ay önce yayınlandı

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) açıkladığı seçim takvimine göre seçmen listeleri askıya çıktı. 17 Ocak Çarşamba günü saat 17.00’ye kadar askıda kalacak olan seçmen listeleri seçmenlerin bulundukları binadaki diğer seçmenlerin, seçmen kaydı olmayanların kayıt oluşturmasına ve var olan seçmen bilgilerinin düzenlenmesine imkan tanıyor.

YSK’nın seçim takvimine ilişkin açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gül Çiftçi Binici seçmenlerin süreci takip etmesi için bilgi ve duyurulara devam edeceklerini söyledi.

Çiftçi “Bugünden itibaren seçmen listeleri askıya çıkarıldı. 17 Ocak’a kadar da askıda kalmaya devam edecek. Tüm seçmenleri bulundukları yerleşim yerlerindeki seçmen listelerini kontrol etmeye çağırıyoruz. 17 Ocak’a kadar seçmenler seçmen kayıtlarını muhtarlıklardan ve YSK’nın internet sitesinden kontrol edebilir. Vatandaşlarımızın, seçmen listelerine kaydolmak veya bilgileri düzeltmek içinse nüfus müdürlüklerine, ardından ilçe seçim kurullarına başvurması gerekiyor” dedi.

‘Yurtlarda kalan öğrenciler o ilde oy verebilir’

Seçim döneminin eğitim-öğretimin devam ettiği döneme denk geldiğine de dikkat çeken Binici “Yurtlarda ikamet eden üniversite öğrencilerinin, okullarından veya e-devlet üzerinden aldıkları öğrenci belgesi ve yurt müdürlüklerinden yurtta kaldıklarına dair alacakları belge ile nüfus müdürlüğüne başvurarak oy kullanmak için adreslerini birinci adres olarak kaydettirmeleri gerekiyor. Bu yolla öğrenciler, okullarının olduğu seçim çevresinde oy kullanabilir” dedi.

Çiftçi Binici “Seçmenlerimizin gönlü rahat olsun. Tüm seçim çevrelerinde örgütümüzle birlikte seçim takviminin her aşaması takip ediyoruz” dedi.

Yerel seçimlerde 36 parti yarışacakYerel seçimlerde 36 parti yarışacak

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.