Mitingi iptal eden CHP’den toplantı sonrası bildiri: İktidara altı soru

Yürek yakan şehit haberinin ardından CHP Genel Başkanı Özgür Özel parti MYK'sını olağanüstü toplantıya çağırdı. Özel ayrıca yarın Ankara'da düzenlenmesi beklenen anayasaya saygı mitinginin iptal edildiğini duyurdu.

Siyaset 13 Ocak 2024
Bu haber 5 ay önce yayınlandı

Cumhuriyet Halk Partisi’nde (CHP) sıcak saatler yaşanıyor. Pençe-Kilit operasyonundan dokuz şehit haberinin gelmesinin ardından CHP lideri Özgür Özel olağanüstü MYK toplantısı ilan etti.

Aynı sebepten ötürü memleketi Manisa’daki programını iptal eden Özel, yarın Ankara’nın Tandoğan meydanında düzenlenmesi beklenen anayasaya saygı mitingini de iptal ettiğini duyurdu.

Sosyal medya platformu X üzerinden açıklama yapan Özgür Özel’in paylaşımı şu şekilde:

“Sabah saatlerinde toplanan Merkez Yönetim Kurulumuzda, Pençe Kilit operasyon bölgesinde yaşanan gelişmeleri tüm yönleriyle ele almayı sürdürüyoruz. Daha önceden duyurduğumuz yarın Ankara Tandoğan’da gerçekleştireceğimiz mitingi iptal ettiğimizi kamuoyuna ilan ederiz. Konu hakkında kapsamlı değerlendirme ve açıklamayı MYK bitiminde yapacağız.”

İktidara altı soru: ‘Operasyonlarda son durum nedir ?’

Olağanüstü toplantının ardından, MYK kamuoyuna açık bir bildiri yayınladı. İktidara tam altı soru yönelten bildiri metninde şöyle yazıyor:

“Ülke olarak dün akşam Irak’ın kuzeyindeki Pençe – Kilit Harekat Bölgesinden gelen şehit haberleri ile yine kahrolduk. 22-23 Aralık 2023 geceleri PKK terör örgütünün saldırıları sonucu şehit olan 12 evladımızın acısı milletimizin yüreğinde çok tazeyken, bir başka saldırıda 9 askerimizi şehit vermenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz.

Şehit olan askerlerimize Allah’tan rahmet, acılı ailelerine ve milletimize başsağlığı, yaralanan askerlerimize acil şifalar diliyoruz. PKK terör örgütünü ve terörist saldırılarını lanetliyoruz. Terör örgütleri asla amaçlarına ulaşamayacaktır!

22-23 Aralık 2023’te yaşanan saldırıların ardından sorduğumuz sorular hala yanıtlanmamış, iktidar sorumluluğunu yerine getirmemiş, önlem almamış, kara haberlerin gelmesini engelleyememiştir. Dün gelen acı haberler, milletimizin endişelerini artırmıştır. O gün sorduğumuz soruları hatırlatıyoruz:

  • 20 aydır süren Pençe – Kilit harekatının siyasi ve askeri hedefleri, bu hedeflere ulaşılma durumu nedir?
  • Bölgede teröristlerin faaliyetlerine ilişkin istihbarat temininde zafiyet var mıdır?
  • Teröristlerin saldırıları, üs bölgelerinin mevsimsel koşullara karşı yeterli korumaya ve gerekli tahkimata sahip olmaması sebebiyle mi önlenemiyor?
  • İnsansız hava araçlarının mevsimsel koşullar nedeniyle uçamadığı durumlarda gözetleme zafiyetini giderecek ilave tedbirler alınıyor mu?
  • Üs bölgelerinin termal kamera vb. gözetleme sistemleri nicelik ve nitelik olarak yeterli mi? Yetersizse neden hızla giderilmiyor?
  • Özellikle ‘altın saat’ olarak tabir edilen süre içinde sağlık desteği ve tıbbi müdahale için imkân ve kabiliyetler yeterli mi? Askeri sağlık sisteminin ilga edilmesinin bu zafiyetteki payı nedir?

Vatanımızın dört bir yanına bayrağımıza sarılı şehit cenazeleri gelmekte ve görülüyor ki, iktidar partisi, Mehmetçiklerimizin güvenliğini tam olarak sağlayamamaktadır.

Suudi Arabistan Kralı’nın yaşamını yitirmesinde üç günlük milli yas ilan edenlerin, şehitlerimiz için milletimizin bu çağrısını duymazdan gelmelerini unutmamız mümkün değildir.

Son dönemde yoğunluğu artan terörist saldırılarda kötü ve şahsi yönetilen dış politikanın etkileri olduğu açıktır. Köklü hariciye geleneğimizi reddetmeyen, ulusal çıkarlarımızı ve güvenliğimizi önceleyen akılcı bir dış politika anlayışına hızla dönülmelidir.

Bu saldırıların neden engellenemediği, gerekli önlemlerin alınıp alınmadığı, sorumluların ihmali olup olmadığı derhal açıklığa kavuşturulmalıdır. İktidarın partimizce dile getirilen soruları ve çağrılarını aymazlıkla siyaset ve provokasyon malzemesi yapmasıyla bu sorun çözülemez. Milletimizin, bir vatan evladını daha yitirmeye tahammülü kalmamıştır. Hain saldırıların neden engellenemediği konusunun açıklığa kavuşturulmaması şehitlerimizin anısına saygısızlık, ülkemiz için ise bir milli güvenlik sorunudur.

AKP iktidarında terk edilmiş olsa da önemli devlet politikalarının belirlenişi ile takip edilişi sürecinde düzenli olarak ve böylesi yakıcı olaylarda acilen, başta ana muhalefet partisi olmak üzere siyasi partilerin yürütme tarafından bilgilendirilmesi bir devlet geleneğidir. Bugünden başlayarak, bu uygulamaya geri dönülmelidir. Ayrıca, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin bu gündemle toplanması ve milletimizin bilgilendirilmesi çağrımızı yineliyoruz.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak ülkemizin ve milletimizin bölünmez bütünlüğü, askerlerimizin güvenliği için üstümüze düşenleri yapmaya kararlılıkla devam edeceğiz.

Hepimizin başı sağ olsun.”

‘O gün atılan imzalar dün akşamki şehitlere engel oldu mu ?’

Toplantının ardından açıklamalarda bulunan Özel, Aralık ayında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBBM) AK Parti, MHP, İyi Parti ve Saadet Partisi tarafından imzalanan, CHP ve DEM Parti’nin ise imzalamadığı teröre karşı ortak bildiriye atıfta bulunarak, “Bildiriye imza atmadığımız için CHP’ye terör örgütünü koruyormuş muamelesi yapacak kadar hadsizleştiniz. Yandaşlarınızı sosyal medyada, hatta kutsal ibadethanede üzerimize saldınız. Peki şimdi ne oldu? O gün atılan imzalar dün akşamki şehitlere engel oldu mu?” dedi.

Çadırda kalan şehit ailesinin fotoğrafını gösterdi

Konuşmasında iktidarı sert eleştiren Özel, 11 ay önce Kahramanmaraş’ta depremde evi yıkılan şehit ailesinin çadırına astığı Türk bayrağının fotoğrafını açtı, “Şehidimizin Kahramanmaraş’taki evi… Ev yok, konteyner var, konteyner buz gibi ve mecburen çadırın içini ısıtarak çadıra geçen bir şehit ailesi! Şehit ailesinin içinde bulunduğu durum ortaya çıkınca çadıra bayrak asmaktan utanmışlar, hemen ‘dezenformasyon’ diyorlar. Bu millet bu oyuna artık gelmeyecek” diye seslendi.

Özel konuşmasının sonunda “‘Biz evlatlarımızın kanı yerde kalmasın demek yerine kanları akmasın diyoruz. Konforlu kaloriferli evlerinden tweet atmakla olmuyor. Eksi 14 derecede can veriyor o çocuklar” diye ekledi.

Mitingi 4 Ocak’ta duyurmuştu

Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin, Anayasa Mahkemesi’nin tutuklu TİP Hatay Milletvekili Can Atalay hakkında verdiği “ikinci ihlal” kararının hukuki değeri olmadığını belirterek, karara uymaması muhalefet bloğunda tepkilere neden olmuştu.

Kararın ardından mecliste konuşma yapan Özgür Özel, bunu ‘sivil darbe girişimi’ olarak niteledirmiş, tüm yurttaşları ve partileri 14 Ocak’ta şu sözlerle mitinge davet etmişti:

“CHP olarak, sivil toplumda bu darbe girişimine karşı hangi demokratik çağrı varsa en yürekten katkıyı sağlayacağımızı ifade ediyoruz. Gelecek hafta 14 Ocak Pazar günü geleceğimize sahip çıkıyoruz’ diyeceğimize, demokrasiye, anayasaya sahip çıkacağımız büyük miting için, saat 13.00’te tüm vatandaşlarımızı, tüm siyasi partileri, bu ülkenin geleceğine sahip çıkmak isteyen her ferdini, gençlerini Tandoğan Meydanı’nda geleceğimize, adalete sahip çıkan mitingimize davet ediyoruz.”

CHP’nin birincil gündemi AYM oldu: Meydanlara ineceklerCHP’nin birincil gündemi AYM oldu: Meydanlara inecekler

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.