Soyer: Kılıçdaroğlu’ndan randevu istedim, açık açık söyleyeceğim

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun göreve yerel seçime kadar devam etmesi gerektiğini, akabinde değişim sürecinin başlaması gerektiğini söyledi. Soyer, ‘Kendisinden randevu istedim. Kendisine de açık açık söyleyeceğim’ dedi.

Siyaset 28 Haziran 2023
Bu haber 1 yıl önce yayınlandı

Ana muhalefet partisi lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan karşısında ikinci turda yüzde 47,82’yle kaybettiği seçimin ardından CHP’de aralarında İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu ve CHP Grup Başkanı Özgür Özel’in de bulunduğu birçok isim, ‘değişim’ çağrısını dile getirmeye başlamıştı.

Bu süreçte çoğunlukla sessiz kalan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ise, geçtiğimiz günlerde katıldığı bir programda yöneltilen “Kılıçdaroğlu’nun görevi bırakması gerekir mi?” sorusuna “Kendisi açıkladı. ‘Kaptan olarak gemiyi limana götürmek benim sorumluluğum’ dedi. ‘Liman’dan benim anladığım yerel seçim. Yani yerel seçime kadar görevinin başında kalacak. Ve ben de bunu doğru buluyorum” yanıtını vermişti.

Kılıçdaroğlu kestirip attı: Ekrem Bey görevinde kalacakKılıçdaroğlu kestirip attı: Ekrem Bey görevinde kalacak

Gazeteci Fatih Altaylı, kendi ismini taşıyan internet sitesinde yayımladığı yazısında Soyer ile gerçekleştirdiği görüşmeden detaylar aktardı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı’na “CHP’nin başında Kemal Kılıçdaroğlu’nun kalması gerektiğini söylediniz. Sayın Başkan bunda samimi misiniz?” diye sorduğunu belirten Altaylı, karşılığında aldığı yanıtı şöyle paylaştı:

“Tam cümlem bu değil’ dedi ve ekledi, ‘Yerel seçimlere kadar.’

Tunç Soyer’in düşüncesi şu idi.

‘Kemal Kılıçdaroğlu yerel seçimlerden hemen sonra genel başkanlığı bırakacağını şimdiden açıklamalı ama yerel seçimlere kadar genel başkanlığı sürdürmeli idi. Yerel seçimlerde adayları belirlerken de, parti içi demokratik süreçleri sonuna kadar işletmeli idi.’

Yani Kılıçdaroğlu’nun bırakma takvimi şimdiden açıklanmalı ama yerel seçim öncesi parti içinde bir liderlik ve örgüt mücadelesi olmamalı idi.

Tunç Soyer’e şunu sordum.

‘Bu fikrinizi Kemal Bey biliyor mu?’

‘Kendisinden randevu istedim. Gidip göreceğim. Kendisine de aynı bu şekilde açık açık söyleyeceğim’ (…)”

CHP'de Tunç Soyer de 'değişim' dedi ve sağcılaşmayı eleştirdiCHP’de Tunç Soyer de ‘değişim’ dedi ve sağcılaşmayı eleştirdi

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.