Tunç Soyer hakkında bir soruşturma daha

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer hakkında Seferihisar Belediye Başkanlığı yaptığı döneme ilişkin bir soruşturma daha başlatıldı. Soyer için İçişleri Bakanlığı da Osmanlı Devleti’ne hakaret ettiği iddiasıyla soruşturma açmıştı.

Siyaset 23 Kasım 2023
Bu haber 7 ay önce yayınlandı

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer hakkında Seferihisar Belediye Başkanlığı yaptığı dönemle ilgili bir soruşturma daha başlatıldığını duyurdu.

Tunç Soyer soruşturmanın 14 yıl önce Seferihisar Belediye Başkanı olduğu dönemde eski belediye binasının önündeki Rum kilisesine ait çanı Yunanistan Konsolosluğu’na verdiği iddiasıyla açıldığını belirtti. Soyer iddiayı yalanladı, Seferihisar Belediye Başkanı seçildikten sonra eski binayı hiç kullanmadığını, görevini yeni binada devam ettirdiğini söyledi.

Tunç Soyer'e Vahdettin soruşturması: O sözler Nutuk'tan alındıTunç Soyer’e Vahdettin soruşturması: O sözler Nutuk’tan alındı

Sözcü TV’de konuşan Soyer “Bugün bir başka soruşturma geldi; ondan bahsetmek isterim. 14 yıl önce ben Seferihisar belediye başkanıyken bir iddia ortaya atılmış; hiç benim görmediğim duymadığım bir şey. ‘Belediye binası önünde alarm çanı olarak kullanılan tarihi Rum kilisesine ait çanın başkanlık makamının önünde sergilendiği, tarihi eser niteliğinde olduğu iddia edilen bu çanın ilgili makamlara bildirmeden tarafımca Yunan Konsolosluğu’na verildiği’ iddiasıyla başka bir soruşturma açıldı” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer İçişleri Bakanlığı’nın hakkında başlattığı ‘Vahdettin’ soruşturmasına  dair de “Mustafa Kemal Atatürk ve Nutku soruşturulma noktasına gelmiş vaziyette. Bu saldırılara pabuç bırakmayız” dedi.

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.