Antalyaspor Başkanı Boztepe: Jehezkel planlı yaptı, Safuri mutlu

Antalyaspor Kulüp Başkanı Sinan Boztepe İsrailli futbolcu Sagiv Jehezkel'in eyleminin planlı olduğunu, kabul etmelerinin mümkün olmadığını söyledi. Kırmızı beyazlıların diğer İsrailli futbolcusu Safuri ise Antalyaspor'da kalmaktan mutlu.

Spor 17 Ocak 2024
Bu haber 5 ay önce yayınlandı
Antalyaspor Başkanı Sinan Boztepe, Jehezkel'in sözleşmesinin fesh edilmesi için çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

İsrailli futbolcu Sagiv Jehezkel Süper Lig’in 20’nci haftasında oynanan Antalyaspor-Trabzonspor maçında attığı golün ardından İsrail’in Filistin’e saldırısını destekleyen bileğindeki yazıyı kameralara göstermiş, gelen tepkilerin ardından önce kulüp tarafından kadro dışı bırakılmış, gece saatlerinde de gözaltına alınmıştı. Sabah savcı karşısına çıkıp ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılan futbolcu özel uçakla ülkesine gitmişti.

Antalyaspor Başkanı Sinan Boztepe yaşanan olay ve sonrasındaki gelişmelerle ilgili olarak “Maçtan sonra kendi medyamızdan yayınlanan bir görüntü farkına varıldıktan sonra kaldırıldı. Konuyla alakalı aynı gün hemen oyuncumuzun savunması istendi, savunmasını da aldık. Çok hızlı şekilde yönetici arkadaşlarımla reaksiyon aldık. Maalesef istenmeyen, yaşanmasını istemediğimiz bir olay oldu. Bizim için değerli, kadroya başarı katan bir oyuncuydu ama o gün de söylediğimiz bazı söylemler yanlış anlaşıldı. Ülkemizin hassasiyetleri var. Bu hassasiyetlere hepimizin önem göstermesi gerekiyor” dedi. Jehezkel’in hareketinin kendi eylemi olduğunu, kulüp olarak kabul etmelerinin mümkün olmadığını söyleyen Boztepe “Şu anda hukuka lanse ettik. Önümüzdeki süreçte gelen sonuçlara göre tüm kamuoyuna bildireceğiz” diye konuştu.

Türkiye'den kovuldu, İsrail'de kral gibi karşılandıTürkiye’den kovuldu, İsrail’de kral gibi karşılandı

‘Kulüpteki kimsenin haberi yoktu’

Jehezkel’in gözaltına alınmasının ardından yaşananları bütün detaylarıyla araştırdıklarını belirten Sinan Boztepe konuşmasını şöyle sürdürdü: “Nasıl ideolojik eylem olursa olsun kadromuzun, şehrimizin emek veren bir oyuncusuydu. Bütün detaylarıyla, bütün teferruatlarıyla ilgilendik. Hatta ülkeden ayrılana kadarki süreçte de ilgimiz üzerindeydi. Kesinlikle hiçbir arkadaşının, teknik ekipten herhangi bir kimsenin, kulüp yönetiminden hiç kimsenin haberi olmayan bir eylemdi. Hiç kimsenin haberi yok. Tamamen kendi iradesiyle yaptığı ideolojik bir eylem.”

Sözleşme feshiyle ilgili çalışma sürüyor

Oyuncunun kadro dışı bırakıldığını ve sözleşmesiyle ilgili durumların hukuki olarak araştırıldığını belirten Boztepe “FIFA, UEFA, federasyonumuz ve biz görüşme halindeyiz. Şu an net bir karar yok. Adli süreçten sonra belli olacak. Tam bilmiyorum ama gelen bilgiye göre ülkeye girişinin de yasaklanmış olması lazım. Ya da yasaklanacak diye biliyorum” dedi.

Mainz, Anwar El Ghazi'nin sözleşmesini feshetti: Filistin...Mainz, Anwar El Ghazi’nin sözleşmesini feshetti: Filistin…

‘İsrailli Safuri takımda olmaktan mutlu’

Takımdaki diğer İsrailli oyuncu Safuri’yle ilgili de bilgi veren Sinan Boztepe “Ülkemizin insanları gerçekten çok merhametli ve algıyı doğru yönetebilen insanlar. Artık eskisi gibi ülke vatandaşlarımız veya halkımız bilinçsizce davranmıyor. Safuri zaten Filistin kökenli Müslüman. İsrail pasaportu olan bir oyuncumuz. Kendisi takımda olmaktan mutlu. Biz de onunla olmaktan mutluyuz. Antalyaspor kulübü olarak, daha doğrusu Türkiye futbol kulüpleri olarak din, dil, ırk gibi bir ayrımımız söz konusu değil. İdeolojik ve planlanarak yapılan bir eyleme karşı tutum sergiledik. Tutumumuzun arkasındayız” dedi. Başkan Boztepe Sagiv Jehezkel yerine Hollandalı olan ve Filistin’e destek paylaşımı yaptığı için Mainz’da kadro dışı bırakılan Anwar El Ghazi’nin kadroya katılması için sosyal medyada kampanya başlatılması için de şunları söyledi: “Burası Antalyaspor, tamamen siyaset üstü bir kurum. Asla herhangi bir siyasi durumu, pozisyonu gerçekleştirmeye yönetim olarak müsaade etmeyiz. O oyuncuyu almamız ideolojik bir gösterge demektir. Biz futbolumuzu sergileyelim. Önümüzde kupa maçımız var. Pazar günü Konya deplasmanımız var. Bizim derdimiz ilk gün de söylediğimiz gibi başarı. İdeolojik, siyasi hiçbir durumu kulübümüzün bünyesinde göstermeyiz.”

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.