Mete Gazoz yedi yıla 50 madalya sığdırdı

Elde ettiği başarılarla dünya okçuluk tarihine geçen milli sporcu Mete Gazoz başarılarıyla göz dolduruyor. Son olarak Avrupa şampiyonu unvanını da kazanan Mete'nin kariyerindeki madalya sayısı 50'ye yükseldi.

Spor 17 Mayıs 2024
Mete Gazoz'un kişisel müzesi 50 madalyaya ulaştı.

Almanya’nın Essen kentinde 7-12 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen Avrupa Okçuluk Şampiyonası’nda Klasik yay bireysel erkeklerde altın madalya elde eden Mete Gazoz, olimpiyat, dünya ve Avrupa şampiyonu unvanını alan tarihteki ilk okçu olmayı başardı.

Yarıştığı branşta adını tarih sayfalarına yazdıran milli sporcunun gelişimi Türk spor severlerin gözü önünde yaşandı. Türkiye Okçuluk Federasyonu tarafından uygulanan proje kapsamında sporcu gelişim ve takip programlarına alınarak kariyerine başlayan Mete, ilk uluslararası madalyasına Hırvatistan’da düzenlenen Avrupa Gençlik Kupası’nda Klasik Yay Erkek Takımı ile 17 yaşındayken ulaşmıştı. Aynı organizasyonda gençler bireyselde ise altın madalyanın sahibi olan Mete, yedi yıllık milli takım kariyerinde 50 madalya sığdırmayı başardı.

İlk uluslararası madalyasını 2017 yılında Avrupa Gençlik Kupası’nda 17 yaşındayken elde eden milli sporcu kariyerine olimpiyat, dünya ve Avrupa şampiyonluğu ekleyerek okçulukta dünyada bir ilki gerçekleştirdi.

Mete Gazoz, resmi şampiyonalardaki ilk madalyasına ise 2017’de Arjantin’de düzenlenen Dünya Gençler Okçuluk Şampiyonası’nda karışık takımda bronzla ulaştı. Yunanistan’ın Patras kentinde düzenlenen 2018 Avrupa Gençler Şampiyonası’nda ise milli sporcu, ilk bireysel altın madalyasını kazanarak podyumun üst basamağına tek başına çıktı. Dünya ve Avrupa Okçuluk Federasyonunun, şampiyona ve kupa organizasyonlarında Mete Gazoz, toplamda 24 altın, 10 gümüş ve 16 bronz olmak üzere 50 madalya töreni içinde yer aldı. Milli sporcu, bireyselde ise 14 altın, 3 gümüş ve 6 bronzla toplam 23 madalyayı koleksiyonunda bulunduruyor.

Büyük sükseyi Tokyo’da yaptı

Mete Gazoz, 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda altın madalya kazanmıştı.

Pandemi sebebiyle 2021’de düzenlenen Tokyo 2020 Olimpiyatları’nda altın madalya kazanarak zirve yapan milli sporcu Mete, tarihi başarılarına olimpiyatlardan sonra da devam etti. Tokyo’da adını dünyaya duyuran genç sporcu, ilerleyen yıllarda katıldığı büyük organizasyonlarda da sürekli kürsüde yer aldı. Olimpiyatlardan sonra madalya koleksiyonuna 13’ü bireysel 24 madalya ekleyen milli okçu, dünya ve Avrupa şampiyonu unvanını da sırasıyla 2023 ve 2024 yıllarında Almanya’da elde etti.

Başkent Berlin’de düzenlenen 2023 Hyundai Dünya Şampiyonası’nda Mete Gazoz, altın madalyayı boynuna taktı. Mete aynı organizasyonda takım müsabakasında ise ikincilik kupası kazanan ekipte yer aldı. Milli sporcu, ilk dünya şampiyonu unvanını aldığı Almanya’da 2024 yılında ise Avrupa şampiyonu olmayı başardı.

Son dört yıl içerisinde olimpiyat, dünya ve Avrupa şampiyonluğuna ulaşan milli sporcunun yeni hedefi, Paris 2024 Olimpiyatları olacak. Avrupa Şampiyonası sonrası ara vermeden kampa giren takımla çalışmalarını sürdüren Mete Gazoz, uluslararası organizasyon ve yurt dışı kamplarıyla Paris 2024’e hazırlanacak.

Schumacher'in kol saati koleksiyonu 4.1 milyon euroya alıcı bulduSchumacher’in kol saati koleksiyonu 4.1 milyon euroya alıcı buldu

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.