‘Minik’in oğlu büyüdü, önce ehliyeti 15 gün sonra birinciliği aldı

'Minik' lakaplı eski Türkiye Ralli Şampiyonu Ercan Kazaz'ın 18 yaşındaki oğlu Kerem Kazaz, ehliyetini aldıktan 15 gün sonra çıktığı ilk yarışı olan Sarıkamış Rallisi'nde birinci oldu. Baba-oğul iddialı: Hedef Türkiye değil dünya...

Spor 29 Şubat 2024
Bu haber 3 ay önce yayınlandı
Baba oğlu Ercan ve Kerem Kazaz yan yana.

Ercan Kazaz ismi rallicilere yabancı bir isim değil. Bir Balkan, beş Türkiye ralli şampiyonluğu. bir Türkiye Pist şampiyonluğu kazanan Ercan Kazaz, Atölye Kazaz markasıyla Türkiye’nin ilk uluslararası motor sporları şirketini kurdu. Dünya Şampiyonalarında anahtar teslimi hizmet veren firma yarattı. Uzun süredir ralli yarışlarından uzak duran Ercan Kazaz’ı bir manada pistlere oğlu döndürdü. Kerem Kazaz’ın otomobil sporlarına duyduğu ilgiyi karşılıksız bırakmadı.

Kerem Kazaz dört yaşında motokros yapmaya başladı. 15 yaşında Türkiye Pist Şampiyonası’na katıldı. 16 yaşında Murat Bostancı sayesinde DriveToTheFuture projesiyle Avrupa’ya gitti. Özel izinlerle orada yarışlara katıldı. TOSFED sayesinde Motorsporları Olimpiyatları’nda Türkiye’yi temsil etti. İspanya’da gençler kategorisinde ikinci oldu. Valencia Rallisi’ni kazandı. İlk yıllarında sadece yarışı bitirmeye çalıştı. İnsanların beklentisi düşüktü. ‘Kerem hızlı değil’ deniyordu. Ama zamanla hızlandı. Sürücü o dönem için “Yavaş gitmek benim için sadece kilometre kazanmaktı. Bu yarışları en iyi şekilde nasıl yapabileceğimi görmüş oldum. Şimdi hızlı gitme kısmı başlıyor” diyerek anlatıyor.

Ralli yarışı kazanan en genç pilot oldu

18 yaşına iki ay önce giren ve ehliyetini de yaklaşık 15 gün önce alan oğul Kazaz 2024 Türkiye Ralli Şampiyonası’nın ilk yarışı Sarıkamış Rallisi’ni Litvanyalı copilotu Andris Malnieks ile birlikte kazanmayı başardı. Kerem Kazaz elde ettiği başarıyla Türkiye’de ralli yarışı kazanan en genç pilot ünvanını eline geçirdi.

Kerem Kazaz, ilk yarışında birincilik kazanmayı beklemediğini söyledi.

Türkiye’de ralli yarışı kazanan en genç pilot olduğu için mutlu olduğunu belirten Kazaz “Çok genç yaşta böyle bir başarıya imza atmak çok güzel bir şey ama ben buraya çok çalışarak geldim. Zaten biliyorduk buraya gelebileceğimizi ama bunu ilk yarıştan beklemiyorduk. O yüzden mutluyum şu an” dedi. Kerem Kazaz Sarıkamış’taki kar üzerinde yapılan yarışa özel olarak hazırlandığını belirterek şunları söyledi: “Bu sene Estonya’ya gidip dört çeken bir otomobille karda antrenmanlara başladım. Türkiye’ye gelmeden önce Letonya’da üç yarış yaptık. Şampiyonaya böyle bir hazırlık yapıp gelen olmuyor. Kar deneyimi olan da Türkiye’de neredeyse kimse yok. Bir avantajım vardı ama bu yarışta hatalar yapmama rağmen kazandım.”

18 yaşında olmasına rağmen asfalt, toprak ve kar rallilerinde tecrübe edindiğini ve bunun başarı elde edebilmek adına önemli olduğunu vurgulayan sürücü “Toprakta kendimi daha rahat hissediyorum ama asfalt ve karda da gelişmeye çalışıyorum. Hepsinde en hızlı olabilmek önemli. Bunun için de yurtdışındaki önemli pilotlardan destek alıyorum. Copilotum çok değerli birisi. Her birinde hızlı olabilmek, dünya şampiyonasında başarılı olabilmek için önemli olan bir şey. Bunu yapamazsam daha ileri gidemem” diye konuştu. Babası Ercan Kazaz ile arasındaki iletişimle ilgili olarak ise Kerem Kazaz şu açıklamayı yaptı: “Babamla fikir ayrılıklarına gelip kavga etme durumlarına da gelebiliyoruz. ‘Yavaş git’ diyor bana, benim için de problem bu aslında. Haklı olduğu konular da oluyor. Bana pilotaj anlamında desteği olmadı. Her zaman kendi kendime öğrenmemin daha iyi olacağını düşündü. Ben de öyle yaptım. Fikirleri önemsiyorum. Dinleyip düşünerek kararımı veriyorum.”

Türkiye şampiyonasının önemli olduğunu ancak hedefinin dünya şampiyonasında başarı elde etmek olduğunu söyleyen genç pilot “Babamın rekorunu egale etmek gibi bir amacım yok. Türkiye şampiyonası benim için önemli bir şampiyona ama hedefim değil. Benim hedefim Dünya şampiyonası. Türkiye Şampiyonası’nı o kadar uzun süre takip etmeyi düşünmüyorum. Bu sene şampiyon olma hedefimiz var ama bu gelişim senesi. Seneye Dünya Ralli Şampiyonası’nda bu otomobille daha büyük şeyler başarabilmek istiyorum. Bu sene bazı Dünya şampiyonası yarışlarına katılacağız ama bunlar hazırlık amaçlı olacak. Hızlı gitmeyi ve bir şeyler başarmayı deneceğim. Seneye Dünya Ralli Şampiyonası’nın VRC2 olan klasmanında takım pilotluğu hedefliyorum. Dünya şampiyonasında ilk beşe dahi girmek çok önemli olur benim için” dedi.

Kardaki ralliyi 18 yaşındaki Kerem Kazaz kazandıKardaki ralliyi 18 yaşındaki Kerem Kazaz kazandı

‘Dünya parkuruna bir pilot çıkarmaya çalışıyoruz’

Kerem’in genç yaştan bu yana iyi bir pilot olabilmek adına çalıştığını belirten baba baba Ercan Kazaz, “Tabii 2,5 senelik, hatta tamamını söylersek 4 senelik büyük bir çalışmanın sonucu. Bir baba olarak mutlu ve gururluyum. Parkur Racing olarak bu işe ciddi olarak yatırım yapıldı. Bu yatırımların sonucunda bunlar geldi. Başarının büyük kısmı Kerem’e ait. Çok ciddi büyük bir çalışma var. Devamının gelmesi lazım. Türkiye’den dünya parkurlarına bir pilot çıkarmaya çalışıyoruz. Bütün çabamız bu. İnşallah sonuna varacağız” diye konuştu.Kerem’e tavsiyeler verdiğini vurgulayan Ercan Kazaz, konuşmasına şöyle devam etti: “Bizim içinde olduğumuz dönemle, sistemle Kerem’in içinde olduğu sistem çok farklı. Yukarıdaki hedefler için hızlı olmalı arabayı da tek parça tutmalı. İkisini orta noktada bulunca başarı geliyor. Bu işler ciddi sponsorlarla yapılıyor. Bütçelere dikkat etmek gerekiyor. Bu bütçeleri araba tamir etmeye harcarsak yarışları azalıyor. Derdimiz, çok yarış yapmak. Kilometreleri tecrübe olarak en hızlı şekilde elde etmek. O doğrusunu yapıyor. Sadece tavsiye veriyorum. Arabayı bitiş çizgisine getirirsen çok daha iyi olur diye. O kendine göre elinden geleni yapıp en uygun şeyi yapıyordur.”

Türkiye’de ralli sporunun geleceğiyle ilgili de düşüncelerini aktaran Ercan Kazaz, “Federasyonun vereceği destek ve onun alacağı stratejik kararlar yön verecektir. Bu manada Türkiye Otomobil Federasyonu tarafından geçtiğimiz sene ciddi destek verildi. Umarım bu destek sürecektir. Türkiye’de bazı kanunların değişmesi gerekiyor. Bizim için yarış otomobili elde etmek dünyadaki bir pilottan çok daha zor. Benzini bile bulmak çok daha zor. Bu mücadeleyi verip yarışıyorsunuz. Federasyon elinden geleni yapıp en tepede bizi temsil ediyor. Bu kararların çıkması için mücadele ediyor. Bunlar olursa Türkiye’de otomobil sporunun önü çok açık” dedi.

beIN Sports 10 yıllığına Formula 1 yayın haklarını aldı!beIN Sports 10 yıllığına Formula 1 yayın haklarını aldı!

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.