Servet Yardımcı adaylıktan ve futboldan elini çekti: Kirli operasyon

18 Temmuz'da yapılacak TFF başkanlığı seçimine girmek için başvuran Servet Yardımcı UEFA İcra Kurulu Üyeliği dahil futbolla ilgili bütün görev ve adaylıklarından çekildiğini açıkladı. İsmail Uyanık da siyaseti işaret ederek adaylıktan çekildi.

Spor 11 Temmuz 2024
Servet Yardımcı, hem adaylıktan çekildi hem de futbolla ilgili bütün görevlerinden feregat etti.

18 Temmuz’da yapılacak ve başkanın belli olacağı Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) seçimleri öncesi flaş gelişmeler oldu. Bir gün önce imza sayısını tamamladığını ve TFF’den aday olduğuna dair yazıyı paylaşan Servet Yardımcı futboldan tamamen el çekti. Yardımcı adaylıktan çekilmesinin yanı sıra UEFA İcra Kurulu üyeliğini ve UEFA Avrupa Ulusal Fedrasyonlar Komitesi Başkanlığı’ndaki görevini de bıraktı. İftiralarla dolu kirli bir operasyona maruz kaldığını belirten Yardımcı “Türkiye’nin her kesimi tarafından değişmesi talep edilen bir futbol yapısının devam edebilmesi adına böyle bir operasyonla karşı karşıya kalmak tüm futbol ailemiz adına büyük bir sorundur” dedi.

Servet Yardımcı’nın kendi sosyal medyasından yaptığı açıklama şöyle: “TFF’nin 18 Temmuz 2024 tarihinde olağanüstü seçim kararı almasının ardından Türk futbolunda ve UEFA yönetiminde elde ettiğim bilgi ve deneyimleri, futbolumuzda temiz, şeffaf ve kurumsal bir yapı kurulması için seferber etmek amacıyla başkanlığa aday olmaya karar verdim. UEFA’da yedi yılı aşkın zamandır devam eden görevim sırasında 2019 Süper Kupa finalinin, Cumhuriyetimizin ve TFF’nin 100. yılını taçlandırmak adına 2023 Şampiyonlar Ligi finalinin, 2026 UEFA Avrupa Ligi finalinin, 2027 UEFA Konferans Ligi finalinin ülkemize kazandırılmasında, sayısız toplantı ve etkinliğin Türkiye’de gerçekleştirilmesinde, İtalya ile ortak düzenleyeceğimiz Euro 2032 Avrupa Futbol Şampiyonası’nın ev sahipliğinin kazanılmasında, kulüplerimiz için Avrupa kupalarına katılma izinlerinin alınmasında, yüzlerce konu ve davada kritik rol oynadım.

Futbol Federasyonu seçimine 'Rufailer karıştı'; Servet Yardımcı sadece adaylıktan değil futboldan çekildiFutbol Federasyonu seçimine ‘Rufailer karıştı’; Servet Yardımcı sadece adaylıktan değil futboldan çekildi

 

‘Yalanlarla kumpaslarla şahsiyetimi haysiyetimi itibarımı hedef aldılar’

En büyük hedefim ve hayalim, Türk futbolunda ve UEFA’da elde ettiğim birikimi ülkemize kazandırmak ve Türk Futbolu’nun hak ettiği marka değerini elde etmesini sağlamak olduğu halde sahip olduğum karakter ve terbiye ile tamamen ters, yaptıklarımla ve tecrübelerimle asla örtüşmeyecek iftiralarla dolu kirli bir operasyona maruz kaldım. TFF başkanlığına adaylığımı açıklamamın ardından malum kirli yapı tarafından mevcut sistemin devam edebilmesi adına başlatılan kumpas Rizeli Yardımcı ailesinin ve benimle birlikte yola çıkan insanların geçmişiyle ve ahlâkıyla asla bağdaşmayacak şekilde yalanlarla, iftiralarla, kumpaslarla şahsımı, ailemi, onurumu, haysiyetimi, itibarımı, hedef almaktadır. Sahip olduğum aile terbiyem, edebim, yetiştirilme şeklim böyle kirli bir düzenin karşısında durmama, bana inanan, benimle birlikte yola çıkan insanların da kumpaslarla karşı karşıya kalmasına asla izin vermez.

Türkiye’nin her kesimi tarafından değişmesi talep edilen bir futbol yapısının devam edebilmesi adına böyle bir operasyonla karşı karşıya kalmak, tüm futbol ailemiz adına büyük bir sorundur. Halen, seçimi kazanabilmek için yeterli imza sayısı ve destek elimizde olmasına rağmen TFF başkan adaylığımdan, yedi yıldır devam eden UEFA İcra Kurulu Üyeliği ve UEFA Avrupa Ulusal Federasyonlar Komitesi Başkanlığı görevlerimden çekildiğimi saygılarımla yüce milletimize arz ederim. Bugüne dek bana güvenen, destek olan, yanımda olan herkese teşekkür ediyor, başta kulüp başkanlarımız olmak üzere herkesin haklarını helal etmelerini rica ediyorum.”

İsmail Uyanık futbol dünyasını suçlayarak adaylıktan çekildi.

İsmail Uyanık da adaylıktan çekildi

TFF Başkanlık seçimlerine kısa süre kala Samsunspor’un eski başkanlarından İsmail Uyanık da daha önce açıkladığı (TFF) başkan adaylığından çekildiğini duyurdu. Siyaset ve futbolun ayrılmasının gelinen noktada mümkün olmayacağını gördüğünü belirten Uyunık “Türk futbol kulüplerinin, oluşan bu baskı ve korku ortamında çaresizliklerinden sıyrılmak bir yana bu kaos ve futbol varoluşluğuna açıkça ortak olduklarını müşahede etmekteyim” dedi. Uyanık yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi: “Bağımsız ve özerk futbol ilkesiyle çıktığım TFF Başkan Adaylığı yolunda Türk futbol paydaşlarının, futbol dışı aktörler tarafından yönetilmek ve yönlendirilmek konusunda aynı kararlılıkta olduğunu, futbol ailesinin de katkılarıyla siyaset ve futbolun ayrılmasının gelinen noktada mümkün olmayacağını, TFF seçimlerinin aynı odaklı iki aday arasında geçebilmesi için uygun ortamın özenle oluşturulduğunu, Türk futbol kulüplerinin, oluşan bu baskı ve korku ortamında, çaresizliklerinden sıyrılmak bir yana bu kaos ve futbol varoluşluğuna açıkça ortak olduklarını müşahede etmekle, bu sistemde seçimleri kazanmak bir yana demokratik bir seçime katılmamızın anlamsız ve hatta dosyamızda mevcut 36 cesur imzanın seçime katılma yeter sayısına ulaşmasının mümkün olamayacağını gördüğüm için bana ve ilkelerime imza vererek destek olan tüm futbol paydaşlarına şükranlarımı sunmakla, gelinen noktada TFF seçimlerinde aday olmama kararımı Türk Futbol Kamuoyuyla paylaşırım.”

Merih Demiral'ın cezası bahane, TFF Başkanlığı seçimleri için binbir ayak oyunu dönüyorMerih Demiral’ın cezası bahane, TFF Başkanlığı seçimleri için binbir ayak oyunu dönüyor

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.