Fenerbahçe’de ikisi futbolcu toplam beş kişi ifadeye çağrıldı

İstanbul Valiliği, Galatasaray ve Fenerbahçe maçı sonrası çıkan olaylarla ilgili açıklama yayınladı. Beş kişi hakkında adli işlem başlatıldığını ifade eden bildiri sonrası sarı-lacivertlilerden ikisi futbolcu beş kişi ifadeye çağrıldı.

Spor 21 Mayıs 2024
Bu haber 4 hafta önce yayınlandı
İstanbul Valiliği Galatasaray ile Fenerbahçe arasında oynanan maçta yaşananlara dair adli soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Süper Lig’in 37’nci haftasında RAMS Park’ta oynanıp Fenerbahçe’nin 1-0’lık galibiyetiyle biten maçın ardından yaşananlarla ilgili tartışmalar sürerken İstanbul Valiliği’nden olaylarla ilgili açıklama geldi.

Açıklamada Galatasaray Stadyum Müdürü Ali Çelikkıran’a yönelik darp girişiminde bulunan beş kişi hakkında adli işlem başlatıldığı ve ihmalde bulunan personellerin de inceleme altına alındığı belirtildi. İşte valilikten yapılan açıklama:

“19.05.2024 Pazar günü saat 19.00’da oynanan Galatasaray – Fenerbahçe maçında yaşanan olaylara ilişkin çeşitli medya organlarında spekülatif yayınların yapıldığı görülmüştür.

Ülkemizin iki güzide kulübünün karşılaştığı müsabakanın ardından yaşanan olaylar şu şekilde gelişmiştir:

– Galatasaray – Fenerbahçe futbol müsabakasıyla ilgili tüm güvenlik tedbirleri İstanbul Emniyet Müdürlüğümüz tarafından alınmış ya da özel güvenlik birimleriyle birlikte koordine edilmiştir.

– ⁠Müsabaka sırasında ev sahibi takımın yaklaşık 51 bin, misafir takımın ise 2.318 seyircisi tribündeki yerlerini almıştır.

– ⁠ Müsabaka esnasında 6222 Sayılı Yasaya uymayan toplam 35 şahsa (yabancı madde atmak, usulsüz seyirci girişi, taşkınlık yapmak, tehdit ve hakaret içeren tezahürat) işlem yapılmıştır.

– ⁠Maçın bitiminin ardından, stat içerisinde aldırılan iç güvenlik tedbirleri, Müsabaka Güvenlik Amirinin talimatı ile sonlandırılmıştır.

– ⁠Fenerbahçe Kulübü Başkanı Sayın Ali Koç maç bitiminden 70 dakika sonra saat 22.10’da stada gelmiş, soyunma odasında futbolcuları tebrik ettikten sonra stat dışına çıkmak üzere iken aniden karar değiştirerek beraberindeki heyetle birlikte stat güvenliğini sağlayan özel güvenliği aşarak saha içerisine yönelmiştir.

– ⁠Fenerbahçe Kulübü Başkanının yanındaki heyet, sahaya girdikten sonra bayrak açmaya ve fotoğraf çekmeye çalışmış, bunu engellemek isteyen Galatasaray Kulübü Stadyum Müdürü A.Ç.’ye fiili müdahalede bulunulmuştur.

– Yaşanan olay üzerine Fenerbahçe Futbol Takımının güvenliğini sağlamakla görevli emniyet güçlerimiz, saha içerisine girerek olaylara müdahale etmiştir.

– ⁠Saha içerisindeki olayların sona ermesinin ardından Fenerbahçe kafilesinin stadyumdan çıkışı saat 22.52’de sağlanmıştır.

– Müsabaka sonrasında Basın ve Spor Savcısı talimatı doğrultusunda Stadyum Müdürü A.Ç.’ye yönelik darp girişiminde bulunan 5 şahıs hakkında adli işlem başlatılmıştır.

– ⁠Stat içerisindeki olaylara karıştığı tespit edilen şahısların kimlik tespiti çalışmaları devam etmektedir.

– ⁠Konuyla ilgili olarak başlatılan idari ve adli tahkikat devam etmekte olup, ihmali bulunan personel hakkında da inceleme başlatılmıştır.

– ⁠Adli soruşturma İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülmektedir.”

Galatasaray cephesinden üst üste suç duyuruları

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek düzenlediği basın toplantısında Ali Koç hakkında sert ifadeler kullanmıştı. Maçın ardından Ali Koç’un silahlı korumalar ve polis eskortu eşliğinde trafiği keserek stadyuma geldiğini söyleyen Özbek, Stadyum müdürü Ali Çelikkıran’a yapılanların hesabını soracağını söylemişti. Özbek’in yanı sıra Galatasaray başkan adayı Süheyl Batum da Ali Koç ve Fenerbahçeli yöneticiler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu. Ayrıca Fenerbahçe yöneticisi Selahattin Baki’nin küfrettiği, Ali Koç’un ise parmak sallayarak “Çık buradan yoksa dayak yiyeceksin” dediği Galatasaray Yönetim Kurulu Genel Sekreteri Eray Yazgan da Koç ve Baki hakkında ‘tehdit’ ve ‘hakaret’ suçlarından savcılığa başvurarak dava açılmasını talep etti. Savcılığın ifadesine başvuracağı beşinci ismin Fenerbahçe kulüp doktoru Ertuğrul Karanlık olduğu düşünülüyor.

Mert Hakan Yandaş, Osayi-Samuel ve İsmail Kartal’ın oğlu ifade verecek

Galatasaray’ın şikayeti üzerine ifadesi alınacak kişilerin kim olduğuna dair bir iddia ortaya atıldı. Sabah’ın haberine göre savcılığa gidecek isimler arasında futbolculardan Mert Hakan Yandaş ve Bright Osayi-Samuel de var. Ayrıca Ali Çelikkıran’ı darp ediş görüntüleri kameraya yansıyan İsmail Kartal’ın oğlu Emre Kartal ve yeni dönemde Ali Koç’un yönetim kurulu listesinde olması beklenen Hulusi Belgü de ifadeye çağırılan isimler arasında. Belgü’nün Ali Çelikkıran’ı saçından çektiği görüntüler de kameralara yansımıştı.

Dursun Özbek: Yaşananların hesabını Ali Koç'tan soracağımDursun Özbek: Yaşananların hesabını Ali Koç’tan soracağım

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.