Yunanistan, Fenerbahçe derneğini kapatmak istiyor: Dava açıldı

Batı Trakya Fenerbahçe Taraftarları Spor-Kültür Derneği hakkında adında 'Türk azınlık imasının olduğu' gerekçesiyle ikinci kez kapatma davası açıldı.

Spor 27 Haziran 2023
Bu haber 1 yıl önce yayınlandı
Eski Yunanistan BaşbakanıVasiliki Thanu 'nun yazısı yeni kapatma davasının fitilini ateşledi.

Yunanistan Gümülcine’de kurulan Batı Trakya Fenerbahçe Taraftarları Spor-Kültür Derneği hedefte. Batı Trakya Fenerbahçe Taraftarları Spor-Kültür Derneği, Gümülcine’deki ilgili mahkeme tarafından tüm izinlerin verilmesi üzerine Ekim 2022’de faaliyete başladı. 2023 mart ayında Gümülcine Savcısı Maria Kapetanyanni, bir iddianame hazırlayarak derneğin adının ‘Türk azınlık iması yaratabileceği’ gerekçesiyle kapatılması talebinde bulundu. Açılan ilk kapatma davası, haziran ayında savcının başvurusunu geri çekmesi üzerine dernek lehine sonuçlandı.

Genç basketbolcu Nehir LGS’de 500 tam puan yaptı!Genç basketbolcu Nehir LGS’de 500 tam puan yaptı!

Thanu’dan baskı: Kararı gözden geçirin

Savcının başvurusunu çekmesinin ardından eski Yunanistan Yüksek Mahkemesi Başkanı ve eski Yunanistan Başbakanı Vasiliki Thanu da Batı Trakya Fenerbahçe Taraftarları Spor-Kültür Derneğinin “kamu güvenliğine tehdit oluşturduğunu” öne sürerek kapatılması çağrısı yaptı. Thanu, yayımladığı makalede derneğin kamu güvenliği için tehdit oluşturduğunu ve kapatılması gerektiğini söyledi. Derneğin isminde yer alan “Batı Trakya” ifadesinin sadece Türkiye tarafından kullanıldığını savunan Thanu, Yunan mahkemelerini kararı gözden geçirmeye çağırdı.

Erol Bilecik’ten Aziz Yıldırım’a: Rakamlar yalan söylemez!Erol Bilecik’ten Aziz Yıldırım’a: Rakamlar yalan söylemez!

Batı Trakya ifadesi iddianamede

Thanu’nun bu çağrısının ardından Rodop Asliye Savcılığı, 19 Haziran 2023’te Fenerbahçe derneğine ikinci kez kapatma istemiyle dava açtı. Batı Trakya Fenerbahçe Taraftarları Spor-Kültür Derneği’nden yapılan açıklamada şöyle denildi: “19 Haziran 2023 tarihinde bizlere tebliğ edilen işbu itiraz başvurusunun sebepleri, bir önceki başvurudakiyle çok benzer niteliktedir. Farklı olan iki husus var: Birincisi, derneğimizin adında ‘Batı Trakya’ kavramının kullanılmasının kapatma sebebi olarak dahil edilmesidir. İkincisi de bu başvuruda derneğimiz ve geçici yönetim üyelerine karşı oldukça ağır dil ve iftiraların yer almasıdır.”

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.