Diyarbakır’da sopayla dövülen eşek nihayet eziyetten kurtuldu

Diyarbakır'da sopa ile dövüldükten sonra koruma altına alınan eşek, Osmaniye'de Hayvan Hakları Federasyonu'nun (HAYTAP) Emekli Hayvanlar Çiftliği'ne getirildi. Burada tedaviye alınan eşek, artık ömür boyu çiftlikte kalacak.

Çevre 21 Ağustos 2023
Bu haber 8 ay önce yayınlandı

Diyabakır’da sahibinin sopa ile dövdüğü eşeğin görüntüleri yürekleri sızlatmıştı. ‘Bu nasıl vicdan’ dedirten görüntülerin ardından HAYTAP eşeğin emekli olduğunu ve “Emekli Hayvanlar Çiftliği’ne” getirildiğini duyurdu.

Diyarbakır’da yaşayan C.S., 13 Ağustos’ta kapıya bağlı eşeğine sopa ile defalarca vurdu. O anlar, cep telefonu kamerasıyla görüntülendi. Görüntülerin sosyal medyada paylaşılması sonrası harekete geçen İl Emniyet Müdürlüğü Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Büro Amirliği ekipleri, C.S.’yi gözaltına aldı. İfadesinde; “Eşek beni ısırdı, ben de bunun üzerine sinirlenerek sopa ile dövdüm” diyen C.S.’ye 4 bin 500 TL idari para cezası kesildi, eşek de koruma altına alındı.

Eşeğin dayak yediği anlar kamerayla kaydedilmişti.

Eşek, ​İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve HAYTAP iş birliği ile Osmaniye’deki Emekli Hayvanlar Çiftliği’ne getirildi. Eşeğin ağır yük taşıdığını, bu nedenle sırtında yaralar olduğunu belirten veteriner hekim Ali Laçinbala, tedavi sonrası hayvanın ömür boyu çiftlikte kalacağını söyledi.

Bunu yapan bir insan: Köpeği gördüğü halde ezdiBunu yapan bir insan: Köpeği gördüğü halde ezdi

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.