İstanbul barajları haritada yüzde 18 küçüldü

Kuraklıktan nasibini alan İstanbul barajlarındaki son durum incelendi. Çalışmaya göre; barajların yüzey alanı geçen yıla göre yüzde 18 küçüldü ve bu 1700 futbol sahası büyüklüğüne denk geliyor.

Çevre 20 Eylül 2023
Bu haber 7 ay önce yayınlandı

İklim krizi Türkiye’yi de derinden etkiliyor ve bu kendini en fazla kuraklıkla gösteriyor. Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) İnşaat Fakültesi Harita Mühendisliği Uzaktan Algılama ekibi de bu nedenle kente su sağlayan barajlardaki yüzey alanı küçülmesini tespit etmek için çalışma yaptı. Bu kapsamda Terkos, Sazlıdere, Alibey, Büyükçekmece, Ömerli, Darlık, Elmalı, Pabuçdere ve Kazandere barajları Sentinel uydusu ile görüntülenerek son durum belirlendi.

Uydu görüntülerine göre bu barajlarda yüzey alanı geçen yıla göre yüzde 18 küçüldü. Bir önceki yıla göre en fazla yüzey alanı küçülmesi yüzde 79 ile Kazandere’de gerçekleşti. Onu yüzde 71 ile Papuçdere, yüzde 36 ile Elmalı, yüzde 34 ile Sazlıdere, yüzde 25 ile Alibey barajları izledi. Ayrıca çalışmada, bir önceki yıla göre 9 barajda toplam 17 kilometrekarelik alanda küçülme olduğu belirlendi. Barajlarda en az yüzeysel küçülme yüzde 0,2 ile Ömerli ve yüzde 4,6 ile Darlık’ta meydana geldi.

En çok küçülmenin 4,70 kilometre ile Terkos, 4,57 kilometre ile Büyükçekmece, 2,50 kilometre ile Sazlıdere Barajı’nda yaşandığı ortaya çıktı. En az küçülme ise 0,03 ile Ömerli Barajı’nda oldu. Çalışma yapılan barajlarda, yaklaşık 1700 futbol sahası ölçüsündeki alanın küçüldüğü tespit edildi.

YTÜ İnşaat Fakültesi Harita Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Füsun Balık Şanlı, araştırmada İstanbul’a su sağlayan 9 barajı incelediklerini belirtti ve İstanbul sınırları içindeki mevcut tüm barajların yüzey alanlarındaki daralmaya baktıklarını kaydetti. YTÜ İnşaat Fakültesi Harita Mühendisliği Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Uğur Acar, 9 barajının sudaki değişim alanlarını incelediklerini anlatarak “Barajlarda iki durum var. Anadolu Yakası’ndaki büyük barajlardaki alanda çok küçük bir düşme var. Bu barajlar Melen tarafından beslendiği için çok sorun teşkil etmiyor ama Avrupa Yakası’ndaki barajlarda ciddi anlamda düşme mevcut. Bu 5 kilometrekareyi bulabiliyor” diye konuştu.

Acar, İstanbul’a su sağlayan Tekirdağ’a yakın 2 barajda yüzey alanı küçülmesinin bir önceki yıla göre yüzde 80’lere kadar çıktığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Kazandere ve Papuçdere Barajlarında yüzdelik olarak yüzey alanı küçülmesi oldukça fazla. Kazandere’de neredeyse hiç su kalmamış durumda. Sazlıdere’de ise baraj bendine doğru adalar oluşmuş, kuzey tarafında tarlaya dönüşmüş yerler var. Büyükçekmece Gölü’nde, TEM Otoyolu’nun geçtiği alanlar artık tarla haline gelmiş. Elmalı Barajı’nın güney tarafında sulak olmayan yerler var. Beklenen yağışlar gelmezse İstanbul halkı mevcut rezervdeki suları kullanmış olacak ve barajlardaki küçülme devam edecek. Sudaki azalma uydu görüntülerinde net olarak görülüyor.”

YTÜ İnşaat Fakültesi Harita Mühendisliği Bölümü Araştırma Görevlisi Onurcan Bayrak da çalışmalarda yaklaşık 1700 futbol sahası büyüklüğünde su alanının kuraklık nedeniyle küçüldüğünü tespit ettiklerini bildirdi.

Yağmurun bir faydası da oldu, İstanbul'da barajlar yükseldiYağmurun bir faydası da oldu, İstanbul’da barajlar yükseldi

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.