Erdoğan-Miçotakis görüşmesinden düzensiz göçle mücadelede işbirliği çıktı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'in, New York'taki Türkevi'nde gerçekleşen görüşmesine dair detaylar belli oldu. Yunanistan Başbakanı Miçotakis, ülkesinin iklim krizi ve düzensiz göç konusunda Türkiye'yle işbirliğini derinleştirmek istediğini söyledi.

Dünya 21 Eylül 2023
Bu haber 8 ay önce yayınlandı
İki ülke arasındaki ilişkiler, son dönemde giderek iyileşiyor.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Birleşmiş Milletler (BM) 78. Genel Kurulu kapsamında New York’taki Türkevi’nde yaptığı görüşmeye ilişkin açıklamada bulundu.

Dışişleri Bakanları ve diplomatik danışmanların eşliğinde Erdoğan’la verimli bir görüşme yaptıklarını dile getiren Miçotakis, “Türk-Yunan ilişkilerinde son aylarda yeşeren olumlu iklimi derinleştirmek üzere çalışmaya devam etmeye karar verdik. Siyasi diyalog, güven artırıcı önlemler ve pozitif gündeme dair gelecekteki görüşme ve temasların düzeyini net bir şekilde belirledik” diye konuştu.

‘Göçü asgariye indirmek için Türkiye’yle işbirliği şart’

Miçotakis, bir sonraki Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi (YDİK) toplantısının 7 Aralık’ta Selanik’te düzenlenmesine karar verdiklerini hatırlatarak, her iki ülkenin de karşı karşıya kaldığı ortak sorunları da tartışma fırsatı bulduklarını kaydetti. Düzensiz göçmen konusunun da ele alındığını ifade eden Miçotakis, “Göç akınlarının asgariye indirilmesi için Türkiye ile işbirliğinin şart olduğunu düşünüyorum” dedi. Miçotakis, iklim krizinin de görüşmede masaya yatırılan konular arasında yer aldığını belirterek, Türkiye ve Yunanistan’ın bu yaz ciddi doğal afetlerle karşı karşıya kalmış iki Akdeniz ülkesi olduğunu vurguladı. Yunan Başbakan, “Bu işbirliği alanının da derinleştirilebileceğine inanıyorum. Böylece aralıkta Selanik’te düzenlenecek YDİK çerçevesinde imzalanacak anlaşmalardan bazılarının konusu olabilir” diye konuştu.

Birleşmiş Milletler 78’inci Genel Kurulu’na katılmak üzere New York’ta bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkevi’nde Miçotakis’i kabul etmişti. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Miçotakis’in, Dışişleri Bakanları Hakan Fidan ve Yorgo Gerapetritis’in de katılımıyla New York’ta bir araya geldikleri belirtilmişti.

İki liderin, Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkilerde mevcut olumlu iklimi ve bunu muhafaza etme kararlılıklarını teyit ettiklerinin bildirildiği açıklamada, siyasi diyalog ve pozitif gündemden sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcılarının ekim ortasında bir araya geleceği, kasım ayında Güven Arttırıcı Önlemler toplantıları yapılacağı ve 7 Aralık’ta Selanik’te Türkiye-Yunanistan Yüksek Düzeyli İş Birliği Konseyi toplantısının düzenleneceği kaydedilmişti.

Açıklamada, iki liderin ayrıca bölgesel ve uluslararası meseleler hakkında görüş alışverişinde bulunduğu belirtilerek, iklim krizi ve düzensiz göç konularında da işbirliğinin ele alındığı bildirilmişti.

Mora'da insanlık faciası: Yunanistan Europol'den yardım istediMora’da insanlık faciası: Yunanistan Europol’den yardım istedi

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.