Rusya ve Ukrayna birbirini suçluyor: Zaporijya Nükleer Santrali’ne saldırı yapacaklar

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Rus ordusunun Zaporijya Nükleer Santrali'ndeki bazı güç ünitelerinin çatısına patlayıcıya benzer maddeler yerleştirdiğini iddia etti, Rusya da aynı konuda Ukrayna'yı suçladı. Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı ise patlayıcıya rastlanmadığını açıkladı.

Dünya 6 Temmuz 2023
Bu haber 1 yıl önce yayınlandı
Zaporijya Nükleer Santrali'nin güvenliği, bütün bölge için büyük önem taşıyor.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, sosyal medya üzerinden Rusya’nın Zaporijya Nükleer Santrali’ne yönelik bir sabotaj planı olduğunu öne sürdü. 

Rusların kontrolünde bulunan nükleer santraldeki durumu değerlendiren Zelenski radyasyonun tüm dünya için bir tehdit olduğuna işaret ederek, nükleer santralin radyasyon tehdidinden tamamen korunması gerektiğinin altını çizdi.

Fransa Devlet Başkanı Emmanuel Macron’la yaptığı görüşmenin ardından videoyu kaydeden Zelenski, devletlerin neler olup bittiğini ve kimin suçlanacağını tam olarak bilmek için istihbarat yeteneklerine sahip olduğuna değinerek, “Elimizdeki istihbarat bilgilerine göre, Rus ordusu, Zaporijya Nükleer Santrali’nin bazı güç ünitelerinin çatısına patlayıcıya benzeyen maddeler yerleştirmiştir” dedi.

Rusların santrale bir saldırıyı simüle etmek gibi bir planı olabileceğini de söyleyen Zelenski, “Belki de başka bir senaryoları var. Ancak her halükarda dünya, Zaporijya Nükleer Santrali için tek tehlike kaynağının Rusya olduğunu görüyor” değerlendirmesinde bulundu.

Rusya: Ukrayna, nükleer santrale saldırı düzenleyecek

Rus nükleer enerji şirketi Rosenergoatom’un Genel Müdür Danışmanı Renat Karaçaa ise Rossiya-24 televizyonu canlı yayınında yaptığı açıklamada, 5 Temmuz gecesi Ukrayna ordusunun Zaporijya Nükleer Santraline saldırı düzenleyeceğini savundu: “5 Temmuz’da gece saatlerinde Ukrayna silahlı kuvvetleri, uzun menzilli hassas silahlar ve insansız hava araçlarıyla Zaporijya Nükleer Santrali’ne saldırmaya çalışacak.” diyen Karaçaa, “aynı zamanda Ukrayna’nın 3 Temmuz’da Güney Ukrayna nükleer santralinden çıkarılan radyoaktif atıklarla dolu bir mühimmatı uçaktan atmayı planladığını” öne sürdü.

UAEA: Patlayıcı madde bulunmadı

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı ise Zaporijya Nükleer Santrali’nde herhangi görünür mayın veya patlayıcı maddenin bulunmadığını açıkladı. Kurumun başkanı Rafael Mariano Grossi, santraldeki ajans uzmanlarının tesiste mayın veya patlayıcı bulunmadığını teyit edebilmek için gerekli olan ek erişim talebinde bulunduğunu belirterek, özellikle üç ve dört numaralı reaktör ünitelerinin çatılarına erişiminin yanı sıra türbinlerin bazı bölümlerine ve tesisteki soğutma sisteminin bazı kısımlarına erişimin çok önemli olduğunu vurguladı. Grossi, “Bu büyük nükleer santralin bulunduğu bölgede artan askeri gerilim ve faaliyetlerden ötürü uzmanlarımız sahadaki gerçekleri doğrulayabilecek durumda olmalıdır. Uzmanların Bağımsız ve tarafsız raporları, teyit edilmemiş karşılıklı iddiaların olduğu bir dönemde tesisteki mevcut durumun net bir şekilde yansıtılmasına yardımcı olması açısından çok önemlidir” dedi.

Ukrayna, Kiev yakınlarında İkinci Dünya Savaşı'ndan kalma İngiliz savaş uçakları bulduUkrayna, Kiev yakınlarında İkinci Dünya Savaşı’ndan kalma İngiliz savaş uçakları buldu

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.