Ankara, konut fiyatı artışında Dubai’yi solladı

Uluslararası emlak danışmanlık şirketi Knight Frank'a göre geçen yıl dünyada konut fiyatları en çok Ankara'da arttı. Fiyatların yüzde 102,7 arttığı Ankara'yı yüzde 77,6 ile İstanbul izledi. Dubai ise yüzde 18'lik artışla üçüncü sırada yer aldı.

Ekonomi 3 Mart 2024
Bu haber 3 ay önce yayınlandı
Dubai aralarında yapay adalarla dünyanın en yüksek binalarının bulunduğu projelerine rağmen konut fiyat artışında üçüncü olabildi.

Uluslararası emlak danışmanlık şirketi Knight Frank ‘Global Residential Cities Index’ araştırmasının 2023 yılı üçüncü çeyrek sonuçları Türkiye’nin büyük şehirlerinde yüksek enflasyonun ve düşük arzın tetiklediği konut krizini gözler önüne serdi. Dünyadaki 107 kenti kapsayan global konut fiyatları endeksine Türk şehirleri damga vurdu. Son bir yıllık fiyat artışına bakıldığında dünyada konut fiyatlarının en fazla arttığı şehir yüzde 102,7 ile başkent Ankara oldu. Başkenti yüzde 77 ile İstanbul takip etti. Türkiye’deki şehirlerini yüzde 18 artışla yıllardır gözde gayrimenkul yatırım destinasyonu olan Dubai, yüzde 14 ile Hırvatistan’ın başkenti Zagreb ve yüzde 12 ile Yunanistan’ın başkenti Atina izledi.

Son üç aylık fiyat artışına bakıldığında Ankara’daki fiyat artışının aralarında yapay adalarla dünyanın en yüksek binalarının da bulunduğu lüks projelerle bilinen Dubai’deki bir yıllık fiyat değişimini solladığı görülüyor. Başkentte üç ayda konut fiyatları yüzde 20 artarken İstanbul’da bu oran yüzde 17 seviyesinde oldu. Dubai’de yıllık artış yüzde 18 olurken üç aylık artış yüzde 2.6 seviyesinde gerçekleşti.

Avrupa’da fiyatlar taş gibi düşüyor

Türkiye’de konut fiyatlarının hızlı artışının en büyük nedeni yüksek enflasyon nedeniyle  yatırım amaçlı alımların çoğalması ve yetersiz kalan konut arzı.  Avrupa’da ise konut piyasası pek iç açıcı değil. İsveç’in başkenti Stockholm yüzde 12’lik düşüşle konut fiyatlarının en çok gerilediği  kent oldu. Avrupa’nın en büyük finans merkezi Frankfurt’ta da fiyatlar yüzde 10 düşmüş bulunuyor.

Almanya’da Hamburg’da yıllık bazda yüzde 7.9, Köln ile Münih’te yüzde 7.1 düşüş görülürken başkent Berlin’de yüzde 5.1 gerileme söz konusu. Paris’te yüzde 6.1, Amsterdam’da yüzde 5.7, Viyana’da yüzde 4, Londra’da yüzde 1.2 konut fiyatlarında düşüş oldu. İtalya’nın başkenti Roma’da ise konut fiyatları değişmedi.

Konut fiyatları en çok hangi 10 kentte arttı?

Kent Yıllık değişim(%)

Ankara      102.7
İstanbul    77.6
Dubai         18.0
Zagreb      14.0
Atina          12.0
Vilnius      11.6
Varşova      10.6
Perth          9.7
Sofya           8.8
Philadelphia   8.6

Türkiye, konut fiyat artışında dünya şampiyonuTürkiye, konut fiyat artışında dünya şampiyonu

Konutta getiri düşüyor, ticari gayrimenkulde artıyorKonutta getiri düşüyor, ticari gayrimenkulde artıyor

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.