Her iki kişiden biri Ramazan Bayramı’nı şehirde geçirecek

Online ilan platfomu arabam.com'un araştırmasına katılanların yüzde 50’si tatili şehirde geçireceklerini ifade etti. Yolculuk yapacakların yüzde 70’i ise yola kendi aracıyla çıkacağını söyledi.

Ekonomi 4 Nisan 2024
Bu bayramda memleketine gideceğini söyleyenlerin oranı yüzde 31, otel tatili yapmaya niyetli olanların oranı yüzde 6, kamp tatili yapacağını söyleyenlerin oranı ise yüzde 2 oldu.

Bu yıl 9 günlük bayram tatilinde her iki kişiden biri şehirde kalacak. Türkiye’nin ilk otomobil online ilan platformu arabam.com, yaptığı araştırma ile kullanıcılarının bayram tatili tercihlerini ortaya koydu. 726 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen araştırmaya göre katılanların yüzde 50’si “Bu bayramda ne yapacaksınız” sorusunu “Şehirde kalacağım” şeklinde yanıtladı. Memleketine gideceğini belirtenlerin oranı yüzde 31 iken, otel tatili yapacağını söyleyenlerin oranı yüzde 6 oldu.

Katılımcıların yüzde 3’ü kültür, gastronomi turu gibi etkinliklere katılacağını, yüzde 2’si de kamp tatili yapacağını söyledi. Bayramda seyahat tercihleri sorulduğunda ise katılımcıların yüzde 70’i kendi aracıyla seyahat edeceğini ifade etti. Bu yanıtı yüzde 9 ile uçak, yüzde 8 ile otobüs takip etti. Kiralık araç ile seyahat edeceğini söyleyenlerin oranı ise yüzde 6 oldu. arabam.com’un gerçekleştirdiği araştırma, yolculuk öncesi araç bakımını ihmal etmediğimizi de ortaya koydu. “Bayram yolculuğu öncesi aracının bakımını yaptırır mısın?” sorusuna katılımcıların yüzde 50’si “Mutlaka araç bakımını yaptırım”; yüzde 20’si ise “Aracım bakımlı olduğu için rutin kontrolleri kendim yaparım” yanıtını verdi. “Bakım zamanı geldiyse rutin kontrolleri yaptırırım” diyenlerin oranı yüzde 19 iken, “Yolum uzun olmadığı için gerek duymuyorum” diyenlerin oranı %12 oldu.

Uzun bayram tatili de otomotive hız kestiremediUzun bayram tatili de otomotive hız kestiremedi

Turizm bu yıl erken hareketleniyor; otel, karavan, çadır talebi arttıTurizm bu yıl erken hareketleniyor; otel, karavan, çadır talebi arttı

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.