JPMorgan, müşterilerine yapay zekayla yatırım tavsiyesi verecek

ABD'li yatırım bankası JPMorgan, ChatGPT benzeri yatırım tavsiyesi veren yapay zeka hizmeti üzerinde çalışıyor. Şirket, IndexGPT adlı ürünle müşteri ihtiyaçlarına göre uyarlanmış menkul kıymetleri analiz etmek ve seçmek için yapay zeka kullanan bir bulut yazılımına odaklanacak.

Ekonomi 27 Mayıs 2023
Bu haber 1 yıl önce yayınlandı

ABD’li banka JPMorgan Chase, müşteriler için yatırımları seçmek üzere ChatGPT benzeri bir yapay zeka yazılım hizmeti geliştiriyor. CNBC’de yayınlanan habere göre, şirket bu ay IndexGPT adlı bir ürünün ticari markasını almak için başvurdu. IndexGPT, müşteri ihtiyaçlarına göre uyarlanmış menkul kıymetleri analiz etmek ve seçmek için yapay zeka kullanan bir bulut yazılımına odaklanacak.

OpenAI şirketinin ChatGPT ile geçen yıl elde ettiği başarı, tüm endüstrileri yapay zekanın gelişiyle baş etmeye zorladı. Sorulara gerçek kişi gibi yanıtlar oluşturmak için devasa dil modellerini kullanan ChatGPT, teknoloji devleri ve çip üreticileri arasında bir sonraki temel yenilik için yeni bir yarışı ateşledi.

Goldman Sachs ve Morgan Stanley dahil olmak üzere pek çok banka bu özelliği daha önce test etmeye başladı. Yapay zeka, Goldman Sachs mühendislerinin kod oluşturmasında ve Morgan Stanley’de finansal danışmanlık hizmetine yardımcı olmakta kullanılıyordu.

Ancak JPMorgan, GPT benzeri bir ürünü doğrudan müşterilerine sunmayı amaçlayan ilk finansal kuruluş oldu. Hukukçulara göre, JPMorgan’ın ticari markasını güvence altına almak için onay tarihinden itibaren yaklaşık 3 yıl içinde IndexGPT’yi başlatması gerekiyor.

ChatGPT hisse seçiminde de usta çıktıChatGPT hisse seçiminde de usta çıktı

 

 

Finansal danışmanlar işsiz mi kalacak?

Öte yandan yapay zeka kullanımının artmasıyla finansal danışmanların işsiz kalma korkusu da yayılıyor. Finansal danışmanlar, uzun süredir piyasalardaki rollerini değiştirecek kadar iyi bir teknolojinin gelişinden korkuyordu. Ancak bu korkular henüz gerçekleşmiş değil. Teknolojinin yaygınlaşması ile birlikte finansal danışmanlık alanında çalışanların yapay zekaya nasıl uyum sağlayabileceği ise merak konusu.

İşte 5 yıl içinde gözde olacak 10 meslekİşte 5 yıl içinde gözde olacak 10 meslek

Araştırmacılar Pandora'nın kutusunu açıyor: Microsoft, yeni yapay zeka sisteminin insan zekasının belirtilerini gösterdiğini iddia ediyorAraştırmacılar Pandora’nın kutusunu açıyor: Microsoft, yeni yapay zeka sisteminin insan zekasının belirtilerini gösterdiğini iddia ediyor

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.