Reuters: Irak tahkim davasını kazandı, Türkiye’ye petrol ihracatını durdurdu

Reuters, Irak'ın Türkiye aleyhine uluslararası tahkim mahkemesinde açtığı davayı kazandığını öne sürdü. Irak, kendi izni olmadan Türkiye'nin Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nden petrol ithal ettiğini iddia etmişti.

Ekonomi 26 Mart 2023
Bu haber 1 yıl önce yayınlandı

İngiliz haber ajansı Reuters, Irak’ta merkezi hükümetin, Türkiye aleyhine Paris’teki Uluslararası Tahkim Mahkemesi’nde açtığı davayı kazanmasının ardından Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi bölgesinden Türkiye’ye petrol ihracatını durdurduğunu öne sürdü. Reuters’ın bir Irak petrol yetkilisine dayandırdığı habere göre, Türkiye tahkim kararına saygı duyacağını Irak’a bildirdi.

Reuters’ın gördüğü bir belgeye göre, Türk yetkililer Ceyhan’daki Iraklı personeli Irak hükümetinin onayı olmadan Kürt petrolünün limandan yüklenmesine izin verilmeyeceği yönünde bilgilendirdi. Reuters tarafından görülen ayrı bir belgeye göre, Türkiye daha sonra Ceyhan’a giden boru hattından Irak ham petrolünün pompalanmasını durdurdu. Bir yetkiliye göre, Kerkük bölgesinin kuzeyindeki petrol sahalarından çıkan boru hattına petrol pompalamayı durdurdu.

Irak 2014 yılında tahkime gitmişti

IKBY, 2007 tarihli gaz ve petrol yasası kapsamında birçok uluslararası petrol şirketinin yanı sıra Türkiye ile de anlaşma yapmış, Adana’daki Ceyhan limanı üzerinden IKBY’nin ham petrol ihraç edebilmesi için özel olarak inşa edilen boru hattı 2014 yılında devreye girmişti.

2022 Şubat ayında Irak Federal Yüksek Mahkemesi, IKBY’nin 2007 yılında çıkardığı gaz ve petrol yasanın anayasaya aykırı olduğuna hükmetmişti.

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.