Seçim bitti, tüketicinin ardından reel kesimin güveni de azaldı

Tüketici güven endeksinin haziran ayında yüzde 6.5 düşerek son 3 ayın en düşük seviyesine gerilemesinin ardından, reel kesim güven endeksi de haziranda geçen aya göre 0,1 puan düşerek 108,2'ye indi.

Ekonomi 22 Haziran 2023
Bu haber 10 ay önce yayınlandı

Tüketici güven endeksinin haziranda yüzde 6.5 düşerek son 3 ayın en düşük seviyesine inmesinin ardından, reel kesim güven endeksi de (RKGE) haziranda geçen aya göre 0,1 puan düşerek 108,2’ye geriledi.

Merkez Bankası (TCMB) tarafından haziran ayına ilişkin İktisadi Yönelim İstatistikleri ve Reel Kesim Güven Endeksi açıklandı. İktisadi Yönelim Anketi sonuçları, imalat sanayinde faaliyet gösteren 1.759 iş yerinin yanıtlarının ağırlıklandırılıp toplulaştırılmasıyla elde edilerek değerlendirildi.

Buna göre, RKGE haziranda bir önceki aya kıyasla 0,1 puan azalarak 108,2 seviyesinde gerçekleşti. Aynı dönemde mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi (RKGE-MA) bir önceki aya göre 0,6 artarak 105,7 oldu.

Endeksi oluşturan anket sorularına ait yayılma endeksleri incelendiğinde, son üç aydaki toplam sipariş miktarı, genel gidişat, gelecek üç aydaki toplam istihdam ve gelecek üç aydaki üretim hacmine ilişkin değerlendirmeler endeksi artış yönünde, mevcut mamul mal stoku, gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarı, mevcut toplam sipariş miktarı ve sabit sermaye yatırım harcamasına ilişkin değerlendirmeler endeksi azalış yönünde etkiledi.

 

Seçim öncesi hızla yükselen tüketici güveni tepetaklak düştüSeçim öncesi hızla yükselen tüketici güveni tepetaklak düştü

Son 3 aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacminde ve iç piyasa sipariş miktarında artış bildirenler lehine olan seyir bir önceki aya göre güçlenirken, ihracat sipariş miktarında artış bildirenler lehine olan seyir ise bir önceki aya göre bir miktar zayıfladı.

Mevcut toplam siparişlerin mevsim normallerinin altında olduğu yönündeki değerlendirmeler ile mevcut mamul mal stokları seviyesinin mevsim normallerinin üstünde olduğu yönündeki değerlendirmeler bir önceki aya göre güçlendi.

Geleceğe yönelik istihdam ve yatırım harcaması beklentileri zayıfladı

Gelecek 3 aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacmi, ihracat sipariş miktarı ve iç piyasa sipariş miktarında bir önceki ayda artış bekleyenler lehine olan seyir güçlenirken, gelecek 3 aydaki istihdam ve gelecek 12 aydaki sabit sermaye yatırım harcamasına ilişkin artış yönlü beklentiler ise zayıfladı.

Gelecek 3 aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacmi, ihracat sipariş miktarı, iç piyasa sipariş miktarında bir önceki ayda artış bekleyenler lehine olan seyir ve gelecek 12 aydaki sabit sermaye yatırım harcamasına ilişkin artış yönlü beklentiler bir önceki aya göre bir miktar zayıflarken, gelecek üç aydaki istihdama ilişkin artış yönlü beklentiler ise bir önceki aya göre güçlendi.

ÜFE beklentisi yüzde 60,3’e geriledi

Ortalama birim maliyetlerde, gelecek 3 ayda artış olacağını bekleyenler ile son üç ayda artış olduğunu bildirenler lehine olan seyir güçlendi. Gelecek üç aydaki satış fiyatına ilişkin artış yönlü beklentiler de güçlenirken, gelecek 12 aylık dönem sonu itibarıyla yıllık üretici fiyatları endeksi (ÜFE) beklentisi bir önceki aya göre 2,5 puan azalarak yüzde 60,3 seviyesinde gerçekleşti.

İçinde bulunduğu sanayi dalındaki genel gidişat konusunda, bir önceki aya kıyasla daha iyimser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 8,7’ye, aynı kaldığını belirtenlerin oranı yüzde 77,3’e yükselirken, daha kötümser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 14’e geriledi.

Hizmet ve perakendede güven arttı, inşaatta düştü

Bu arada Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) haziran ayına ilişkin hizmet, perakende ticaret ve inşaat güven endekslerini açıkladı. Buna göre, mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi haziran ayında bir önceki aya göre; hizmet sektöründe yüzde 0,6 ve perakende ticaret sektöründe yüzde 0,9 artarken inşaat sektöründe yüzde 3,5 azaldı. Güven endeksleri 0-200 aralığında değer alıyor. Endeksin 100’den büyük olması sektörün mevcut ve gelecek döneme ilişkin iyimserliğini, 100’den küçük olması ise kötümserliğini gösteriyor.

Sanayide kapasite kullanımı haziranda arttı

İmalat sanayii genelinde mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı (KKO-MA) ise haziranda bir önceki aya göre 0,3 puan artarak yüzde 76,6 seviyesine yükseldi. Mevsimsel etkilerden arındırılmamış KKO, bir önceki aya göre 0,8 puan artarak yüzde 76,8’e yükseldi. KKO haziranda yatırım mallarında 0,8 puan artışla yüzde 79,2’ye, ara mallarda 0,7 puan artışla yüzde 76,2’ye, dayanıksız tüketim mallarında 0,6 puan yükselişle yüzde 73,9’a, dayanıklı tüketim mallarında 2,2 puan artışla yüzde 74,6’ya yükseldi.

Derdi bitmeyen reel kesimin güveni azalmıyormuşDerdi bitmeyen reel kesimin güveni azalmıyormuş

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.