Societe Generale: Politika faizi eylülde yüzde 31’e çıkar

Fransız banka Societe Generale, Merkez Bankası'nın eylülde politika faizini yüzde 31'e yükselteceğini öngördü. Analistlerin yıl sonu dolar beklentisi ise 30 TL seviyesinde gerçekleşti.

Ekonomi 14 Eylül 2023
Bu haber 9 ay önce yayınlandı
Merkez Bankası'nın geçen ay 750 baz puanlık artırımının ardından yıl sonu faiz tahminini yükselten bankalara Societe Generale de katıldı.

Merkez Bankası’nın geçen ay politika faizini 750 baz puan artırarak yüzde 25’e çıkarmasının ardından yabancı bankalar tahminlerini güncellemeye devam ediyor. Morgan Stanley, JP Morgan ve Barclays’in ardından Fransız banka Societe Generale (SocGen) de Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu toplantısı öncesinde faiz ve dolar/TL tahminlerini güncelledi. Banka TCMB’nin eylülde politika faizini 600 baz puanlık artışla yüzde 31’e yükselteceğini, buna rağmen yılın geri kalanında TL’nin zayıflayacağını öngördü. Analistlerin yıl sonu dolar beklentisi 30 TL seviyesinde gerçekleşti.

TCMB’den eylülde 600 baz puanlık bir faiz artışı beklediklerini söyleyen SocGen analistleri, 2023 son çeyrek ve 2024 ilk çeyreğe ilişkin tahminlerini de aktardı. Fransız banka, Merkez’in 2023 dördüncü çeyrekte toplam 600 baz puanlık bir sıkılaştırma yapacağını, 2024’ün ilk çeyreğinde ise 200 baz puanlık bir faiz artışı yapacağını öngördü. Öte yandan analistler, güçlü ithalat talebinin etkisiyle ve turizm sezonunun sona ermesiyle birlikte cari açığın bu kış yeniden artacağını öngördü.

‘Lira daha da zayıflayacak’

Notta, “Bununla birlikte, reel faizler keskin bir şekilde negatif kalmaya devam edecek ve cari işlemler hesabının kış aylarında kötüleşmesi, gerekli istikrar sağlanmadan önce liranın bir tur daha zayıflamasına neden olacaktır” ifadeleri yer aldı.

SocGen’in raporunda gelecek yıl liradaki değer kaybının yavaşlayacağı belirtildi. Raporda, Türkiye’nin temellerinin iyileşmesi için gelecek yıl ortodoks politikalara kademeli dönüş yapılması gerektiği ve liranın daha fazla ama daha yavaş bir değer kaybı yaşayacağı öngörüldü.

Morgan Stanley: Politika faizi eylülde yüzde 20'ye çıkacakMorgan Stanley: Politika faizi eylülde yüzde 20’ye çıkacak

Yabancı bankaların tahminleri yükseliyor

TCMB’nin ağustosta 750 baz puan faiz artışı gerçekleştirmesinin ardından pek çok banka da faiz tahminlerini güncellemişti. ABD’nin önde gelen bankalarından Morgan Stanley de 2023 sonu için yüzde 30 olan Merkez Bankası politika faizi beklentisini yüzde 35’e yükseltti. ABD’nin en büyük bankası JPMorgan da yıl sonu için politika faizi tahminini yüzde 35’e yükseltti. JP Morgan, 2024 yılı için faiz öngörüsünü ise yüzde 40’tan 45’e yükseltti. İngiliz banka Barclays da TCMB’nin politika faizini yıl sonuna kadar yüzde 35’e çıkmasını bekliyor.

 

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.