UBS: Türkiye’deki dolar milyoneri sayısı bu yıl yüzde 43 artacak

UBS 2024 Küresel Servet Raporu'na göre bu yıl milyoner sayısında Tayvan yüzde 47 artışla listenin başında yer alacak. Tayvan'ı yüzde 43 artışla Türkiye, yüzde 37 ile Kazakistan, yüzde 32 ile Endonezya ve yüzde 28'le Japonya izleyecek.

Ekonomi 10 Temmuz 2024
Büyüyen mikroçip endüstrisi ve zengin yabancıların göçündeki artışın da etkisiyle Tayvan'da milyoner sayısının bu yıl yüzde 47 artacağı öngörülüyor.

UBS 2024 Küresel Servet Raporu’na göre küresel milyoner sayısı önümüzdeki beş yıl içinde artmaya devam edecek. CNBC’de yayınlanan habere göre 2023-2028 yılları için yapılan ankete katılan 56 gelişmiş ve gelişmekte olan ekonominin 52′sinde 1 milyon dolar veya daha fazla servete sahip yetişkin sayısının artması bekleniyor. Bu trendin öncülüğünü Tayvan üstlenecek. Ülkede büyüyen mikroçip endüstrisi ve zengin yabancıların göçündeki artışın da etkisiyle milyoner sayısının yüzde 47 artacağı öngörülüyor. Tayvan’ın hemen ardından yüzde 43 ile Türkiye geliyor. Buna göre Türkiye’de 2023’te 60 bin 787 dolar milyoneri bulunurken bu sayının 2028’de 87 bin 77’ye ulaşması bekleniyor. Türkiye’yi Kazakistan yüzde 37 ile, Endonezya yüzde 32 ile ve Japonya yüzde 28 ile izliyor.

İngiltere’de yüzde 17 azalacak

En fazla milyonerin bulunduğu ABD ve Çin’de ise artışın sırasıyla yüzde 16 ve yüzde 8 olacağı belirtiliyor. Öte yandan beklenti İngiltere’de düşüşün yaşanması. İngiltere’de milyoner sayısının yüzde 17 azalacağı tahmin ediliyor.

UBS Küresel Varlık Yönetimi Başekonomisti Paul Donovan İngiltere’nin şu anda dünyada en fazla dolar milyoneri sayısına sahip üçüncü ülke olduğunu, bunun “ekonomik olarak hak ettiğinden çok daha fazla olduğunu” söyledi.

Milyoner sayısının sırasıyla yüzde 16 ve yüzde 9 artması beklenen Fransa ve İtalya gibi ülkelerde daha doğal bir büyüme görülüyor. İngiltere’deki büyümenin ise çeşitli itme ve çekme faktörleri nedeniyle sermaye çıkışlarıyla dengeleneceği belirtiliyor.

Donovan’a göre bu kısmen dünya ekonomisinin yapısal değişiklikler geçirmesinden kaynaklanıyor. Bir başka sebep de sermayenin dünya çapında hareket etmesi nedeniyle servet dağılımında yaşanan doğal değişimler.

Hollanda’da da düşüş var

Dolar milyoneri sayısının azalacağı tahmin edilen bir diğer ülke de Hollanda. Hollanda’da da zenginlerin sayısında yüzde 4′lük bir düşüş yaşanması bekleniyor. UBS’nin raporunda Rusya’daki dolar milyonerlerinin sayısının yüzde 21 oranında arttığı görülüyor.

Donovan bunun kısmen döviz dalgalanmalarından ve son zamanlardaki emtia ve enerji piyasası trendlerinden kaynaklandığını ve bazı işletme sahiplerinin bundan faydalandığını söyledi. UBS küresel servet büyümesinin 2022′deki yüzde 3′lük düşüşün ardından 2023′te yüzde 4,2 büyüme kaydederek toparlandığını gösteriyor. Toparlanma, esas olarak yüzde 4,8 büyüyen EMEA bölgesi (Avrupa, Orta Doğu ve Afrika) tarafından yönetildi.

Rapor servet eşitsizliğinin gelişimine dair de karışık bir tablo sunuyor. En düşük servet diliminde başlayan kişilerin en az bir seviye yükselme şansı yüzde 60 olarak ölçüldü. İki veya daha fazla servet sınıfı atlamanın şansı ise üçte bir olarak kaydedildi.

Ortalama zenginliğin medyan zenginliğe göre en dengesiz olduğu ülkeler arasında Fransa ve Meksika yer alıyor. Ortalama zenginlik toplumun genel refah düzeyini yansıtıyor. Toplam gelirin kişi sayısına bölünmesi anlamına geliyor. Medyan zenginlik ise en uç kesimlerden arındırılmış bir paylaşım anlamına geliyor. Ortalama vatandaşın sahip olduğunu refahın göstergesi olarak kullanılıyor.

Nesiller arası büyük servet aktarımı uzun zamandır tartışılırken UBS bu yılki raporunda servetin sadece aşağıya doğru hareket etmediğini, aynı zamanda yatay olarak hareket ettiğini tespit etti.

Büyük servet transferleri kadınlara gidecek

Önümüzdeki 20 ila 25 yıl içinde aktarılması beklenen yaklaşık 83 trilyon doların UBS’ye göre 9 trilyon doları eşlere kuşaklar arası veya yatay olarak aktarılacak. Ortalama yaşam süresi ve çiftler arasındaki yaş farkları nedeniyle, büyük servet transferinin yüzde 10′undan fazlası kadınlara gidecek.

UBS eşlerin bu mirası genellikle dört yıl boyunca elinde tuttuğunu ve ardından mirasını başkalarına devrettiğini, en büyük yatay ve dikey servet transferinin ABD’de olduğunu tespit etti.

 

Gelir adaletsizliğinde zirve Türkiye’ninGelir adaletsizliğinde zirve Türkiye’nin

Dünyanın dolar milyarderlerine 'servet vergisi' geliyorDünyanın dolar milyarderlerine ‘servet vergisi’ geliyor

Servet göçü Florida'da talebi patlattı; evdeki temizlikçiler yılda 5 milyon lira kazanıyorServet göçü Florida’da talebi patlattı; evdeki temizlikçiler yılda 5 milyon lira kazanıyor

Zenginliğin ne kadarı aşırı: Servet 10 milyon dolarla sınırlandırılsınZenginliğin ne kadarı aşırı: Servet 10 milyon dolarla sınırlandırılsın

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.