Yüksek maliyet ve faiz kıskacında sıkışan perakendeci çıkış yolu arıyor

Maliyetlerinin son bir yılda ortalama yüzde 100’ün üstünde arttığını söyleyen BMD Başkanı Öncel “Bu oran resmi enflasyonun ve döviz kurlarındaki artışın neredeyse iki katına yaklaşıyor. Perakendenin reel olarak daraldığını söyleyebiliriz' dedi.

Ekonomi 27 Mart 2024
Bu haber 3 ay önce yayınlandı
BMD Başkanı Öncel, uzun zamandır maliyet artışları nedeniyle üyelerinden şikayet aldıklarını söyledi.

Üyeleri arasında yaptıkları şubat ayı anketinin sonuçlarını değerlendiren Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel perakende sektörü için önümüzdeki ayların sıkıntılara gebe olduğuna dikkat çekti. Yüksek gümrük vergileri ve referans fiyat uygulamaları nedeniyle hammadde girdilerinin dünya ortalamasının çok üzerinde fiyatlara mal edebildiğini belirten Öncel “Uzunca bir süredir maliyet artışlarıyla ilgili markalarımızdan yoğun şikayetler alıyoruz. Yurt dışına rekabetçi fiyat veremez duruma geldik. Tabloyu netleştirebilmek için şubat anketimizde üyelerimize operasyonel maliyetlerin seyrini de sorduk. Ankete göre son bir yılda maliyetlerde ortalama yüzde 100’ün üzerinde bir artış var. Bu oran resmi enflasyonun ve döviz kurlarındaki artışın neredeyse iki katına yaklaşıyor” dedi.

Yüksek maliyetin yanı sıra ilk iki ayın adet satışlarına baktığımızda perakendenin reel olarak daraldığının söylenebileceğini belirten Öncel üstüne bir de kredi kartıyla harcamaya kısıtlama getirileceğinin konuşulduğunu hatırlatarak “Dolayısıyla mevcut veriler ışığında baktığımızda daralma devam edecek gibi görünüyor. Oysa sektör 2023’te önemli yatırımlar yaptı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) verilerine göre perakende sektörünün Ocak 2023’te 328 milyar lira olan toplam borcu bir yılda 491 milyar liranın üzerine çıkmış bulunuyor. Daralma devam ederse zaten borçlu olan firmanın, çarkı döndürebilmesi için yeni kredi bulması gerekiyor. Yüzde 60-65’e varan kredi faiziyle borçlanmak sürdürülebilir bir durum gibi görünmüyor. Özetle bahar aylarına girerken yüksek maliyet ve yüksek faiz kıskacında sıkışıp kalan perakende sektörü çıkış yolu arıyor” diye konuştu.

Üyelerin yüzde 84’ü ortak alan giderlerinin şeffaf olmamasından şikayetçi

Sinan Öncel bir yıl önce yürürlüğe giren yasaya rağmen AVM’lerdeki ortak alan giderleri ile ilgili şeffaflığın sağlanamadığının altını çizdi. Şubat anketinde ortak alan giderlerinin şeffaflığını da ölçtüklerini bildiren Öncel “Üyelerimizin yüzde 45’i ‘Ortak alan giderleri konusunda çok az bilgi alıyorum’, yüzde 39’u ise ‘Kesinlikle şeffaf değil’ diyor. Yani yüzde 84 gibi ezici bir çoğunluk ortak alan giderlerinde şeffaflığın sağlanamadığından şikayet ediyor” dedi.

7 bin 700 perakendeci adına söz verildi: Gıdada fiyatlar ramazanda sabit7 bin 700 perakendeci adına söz verildi: Gıdada fiyatlar ramazanda sabit

Perakendecilerin güveni dipte, yaklaşık yarısı satışlarında düşüş bekliyorPerakendecilerin güveni dipte, yaklaşık yarısı satışlarında düşüş bekliyor

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.