2 yaşındaki çocuk evinin avlusunda oynarken vuruldu

Kayseri'de sokakta oynayan 2 yaşındaki İsmail Pala, nereden geldiği belli olmayan bir serseri kurşunla vuruldu. Omzundan yaralanan çocuk ameliyat sonrası hayati tehlikeyi atlattı.

Gündem 5 Temmuz 2023
Bu haber 1 yıl önce yayınlandı

Kayseri’nin Dündarlı beldesinde yaşayan 2 yaşındaki İsmail Pala, evinin avlusunda oynarken aniden ağlamaya başladı. Sesi duyan anne Rabia Pala ise oğluna arı soktuğunu düşündü ve hemen çocuğunu kucağına aldı. Ancak eve gelip balkona çıktıklarında küçük çocuğun kıyafetlerini çıkardı ve omzunun kanadığını gördü. “Kıyafetleri delmiş geçmiş. Hemen aklıma mermi geldi” diyen Rabia Pala, ambulans çağırdı ve İsmail Pala hastaneye kaldırıldı.

Çocuğun vücuduna isabet eden mermi ameliyatla çıkarılırken, hayati tehlikeyi de atlattı. Rabia Pala olayın ciddiyetine dikkat çekerek “Bizim canımız yandı, başkasının canı yanmasın. Ucuz atlattık. Eğer kurşun orada durmayıp kalbine gelseydi parçalayıp çocuğumu kaybedebilirdim. İnsanlar düğünlerde, bayramlarda sevincini silahla ateş ederek yaşıyor. Böyle ateş açmaları başkalarının canını yakabiliyor. O yüzden sevinçlerini böyle yaşamasınlar” dedi.

Baba Selman Pala (22) da olayın kim tarafından yapıldığını bilmediklerini, suç duyurusunda bulunduklarını ifade ederek, suçlunun yakalanıp en ağır şekilde cezalandırılmasını istediklerini kaydetti.

Kayseri Şehir Hastanesi Çocuk Cerrahisi Klinik Şefi Doç. Dr. Mustafa Erman Dörterler ise çocuğun Niğde’den ateşli silah yaralanmasına bağlı getirildiğini söyledi. Servise aldıkları hastanın tetkiklerinde, merminin sol omzundan girdiğini, akciğer boşluğuna girmeden orada kaldığını tespit ettiklerini dile getiren Dörterler, şunları kaydetti:

“Evladımız çok şanslı. Kurşun, başının birkaç santimetre yanından omuz bölgesinden girerek akciğerlere kadar ulaşmadan orada kalmış. Tabii kurşun omuza çarpınca orada hızını kaybediyor. Çok şanslı bir evladımız. Mermi, hayati organlar, damarlar ve sinirlere denk gelmemiş, akciğere girerken hemen orada durmuş. Eğer bu kurşun omuza çarpmasa ya da yandan daha farklı şekillerde isabet etse çocuğun Allah göstermesin, akciğeri parçalanabilir, kalbine isabet edebilir ve çocuğu kaybedebilirdik. Yaptığımız ameliyatta kurşunu çıkarttık. Çocuğumuzun şu an hemşirelerimizin nezaretinde, anne ve babasının refakatinde tedavisine devam ediyoruz. Hemen beslemeye başladık. İnşallah süreç böyle giderse çocuğumuzu şifayla taburcu edeceğiz.”

Bu tür yaralanmaların insanların hayatına mal olabileceğine dikkati çeken Dörterler, “Bu nedenle bayram ve düğün gibi günlerde eğlenirken çok dikkat etmek lazım. Herkes, her zaman bu kadar şanslı olmayabilir” dedi.

Dilara öldürülmeden önce garsonlardan yardım istemiş, aile meselesi diye karışmamışlarDilara öldürülmeden önce garsonlardan yardım istemiş, aile meselesi diye karışmamışlar

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.