Çocuğu ‘kuma’ yapmak istedi, reddedince katletti: Cezası belli oldu

Amcasının 14 yaşındaki kızıyla imam nikahıyla evlenmek isteyen Aslan Karakaş, reddedilince çocuğu katletti. 7 çocuğu olan Karakaş'ın cezası belli oldu.

Gündem 25 Haziran 2023
Bu haber 1 yıl önce yayınlandı

Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde yaşayan Selamet Köyü’nde yaşayan 35 yaşındaki Aslan Karakaş evliydi ve 7 çocuğu vardı. Bununla birlikte Aslan Karakaş, 14 yaşındaki amcasının kızı Emine Karakaş ile de evlenmek istedi ancak küçük çocuk bunu reddetti. Küçük yaşta evlenmeyi ve kuma olmayı reddeden çocuk, Aslan Karakaş’ın tacizleri yüzünden eğitimini de yarım bıraktı. Aslan Karakaş ise çocuğun ailesine husumet beslemeye başladı.

Sözcü’den Özgür Cebe’nin haberine göre; 4 Şubat 2021 günü Emine’nin ailesiyle birlikte Batman’a alışveriş yapmak için gideceğini öğrenen Aslan Karakaş, Emine ve ailesinin içinde bulunduğu aracın önünü kalaşnikofla kesti. Saldırıya uğrayacaklarını anlayan aile hızla olay yerinden uzaklaşmaya çalışırken, Aslan Karakaş silahı seriye bağlayıp yaylım ateşi açtı. Ağır yaralanan küçük kız, Dicle Üniversitesi Yoğun Bakım Ünitesi’nde verdiği yaşam mücadelesini 138’inci günde kaybetti.

18 merminin isabet ettiği aracı tarayan katil ise kayıplara karıştı. Telefon hatları mahkeme kararıyla dinlemeye alınan ve Aslan Karakaş bu süre içinde telefon dinleme ihtimalini değerlendirip, adına kayıtlı iki hattı da kullanmadı. Ancak Emine’nin ölmesi üzerine olaydan 5 ay sonra teslim oldu.

İlk ifadesinde çocuğun annesine evlenmek istediğini söylediğini, eşiyle de konuşup ikinci evliliğe ikna ettiğini anlatan Aslan Karakaş, “Eşim olumlu bakınca imam nikâhıyla Emine’yle evlenecektim. İlk eşimden boşanmayı düşünmedim. Ekonomik sıkıntılarım başlayınca bu kez Emine’nin annesi de evliliğe onay vermedi. Olay günü ablam konuşmak için aracın önünü kesti, ancak araç hızla uzaklaştı. Ben de korkutmak için birkaç el ateş ettim. Meğer silah seri atış konumunda olduğu için elim her tetiğe gittiğinde 4 mermi sıkmışım” dedi.

Dün Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki karar duruşmasında son sözü sorulan sanık Aslan Karakaş, bu kez ağız değiştirip farklı bir savunma yaptı. Sanık Karakaş, “Kızı başkasıyla evlendirmek istiyorlardı. Ben de yaşı küçük olduğu için bu evliliğe karşı çıktım. Olay günü de onlara engel olmaya çalıştım ama kızı başkasıyla evlendirmelerine gönlüm rıza göstermedi. Pişmanım, keşke olmasaydı” diye konuştu.

Tutuksuz yargılanan sanığın ablası Münevver Karakaş da, “Kardeşim Emine’nin başkasıyla evlendirilmek istendiğini bana anlattı. Olay günü de evin önünde kalabalık görünce Emine’yi başkasıyla evlenmekten vazgeçmeye ikna etmek için gittim. Bu sırada olanlar oldu” dedi.

Mahkeme sanık Aslan Karakaş’ı Emine’yi öldürdüğü için “Çocuğu tasarlayarak kasten öldürmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırdı. Aynı araçta bulunan ailesinden 3 kişiyi de öldürmeye teşebbüs ettiği için 9’ar yıl olmak üzere 27 yıl hapisle cezalandırdı. Mahkeme sanığı, olayı vahim nitelikteki uzun namlulu silahla gerçekleştirdiği için 5 yıl hapis 10 bin lira da para cezasıyla cezalandırdı. Mahkeme sanık hakkında hiçbir taktiri indirim uygulamadı. Ablası Münevver hakkında ise delil yetersizliğinden beraat kararı verdi.

Mahkemenin bir üyesi ise karara muhalif kaldı. Üye hakim, sanığın TCK’nın 82-1 madesinin a ve e fıkraları uyarınca “Töre saikiyle tasarlayarak beden ve ruh bakımı yönünden kendini savunamayacak durumdaki çocuğu kasten öldürmek” suçundan cezalandırılması gerektiği yönünde verilen karara muhalefet şerhi yazdırdı.

Beylikdüzü'nde AVM'nin terasından atlayan Kader'in annesi: Kızımın ölümü bir cinayettirBeylikdüzü’nde AVM’nin terasından atlayan Kader’in annesi: Kızımın ölümü bir cinayettir

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.