Eczaneye gitti, ölü olduğunu öğrendi

Samsun’da yaşayan Şaban Er ilaçlarını almak için eczaneye gittiğinde hayatının şokunu yaşadı. Kimliğini eczacıya veren Şaban Er “Ölü görünüyorsun, ilaç veremeyiz” yanıtı aldı. Olayın altından isim benzerliği çıktı.

Gündem 15 Mayıs 2024
Eczacılar, Şaban Er'e, “Ölü görünüyorsun, ilaç veremeyiz” yanıtı aldı.

Samsun’un Yakakent ilçesinde yaşayan emekli iki çocuk babası 67 yaşındaki Şaban Er 3 Mayıs’ta ilaç almak için eczaneye gitti. İlaçlarının bir kısmını alan Er eczacının kalanını 6 Mayıs’ta alabileceğini söylemesi üzerine evine döndü. Şaban Er 6 Mayıs’ta yeniden eczaneye gittiğinde çalışanlar ilaçlarını alamayacağını söyledi. Er nedenini sorduğunda ‘Ölü görünüyorsun’ cevabını alınca şok yaşadı. Nüfus Müdürlüğü’nün yolunu tutan Er buradan da aynı cevabı aldı.

Er konunun sebebini araştırdığında 3 Mayıs günü kendisiyle aynı isim ve soy isimde Samsun’un Alaçam ilçesinde yaşayan başka birinin kimliksiz şekilde Bafra Devlet Hastanesi acil servisine götürüldüğünü, 5 Mayıs’ta hayatını kaybettiğini, hastane çalışanlarının da ölüm raporu hazırlarken durumu kontrol etmediğini öğrendi.

13 yaşındaki zihinsel engelli çocuk sulama kanalında ölü bulundu13 yaşındaki zihinsel engelli çocuk sulama kanalında ölü bulundu

Şaban Er ölü olarak hayatına devam ettiğini belirterek “3 Mayıs’ta sağlık ocağına ilaç yazdırmaya gittim. İlaçlarımın bir kısmını aldım, bir kısmı olmadığı için 6 Mayıs’ta geleceğini söylediler. İlaçlarımı beklerken benim gibi adı Şaban Er olan Alaçam ilçesindeki bir kişi Bafra Devlet Hastanesi aciline kaldırılıyor. Üstünde kimlik olmadığı için de Bafra Devlet Hastanesi kimliği olmadan acilden kabul ediyor. 3 ve 4 Mayıs günü hastanede yatıyor. 5 Mayıs günü vefat ediyor. Bafra Devlet Hastanesi personeli ölüm raporunu hazırlarken adı Şaban Er olan birini kontrol etmeden bir tuşla öldü yazıyor” dedi.

Eczaneye gittiğinde ‘Ölü görünüyorsun’ dediklerini ifade eden Er “Nüfus Müdürlüğü’ne gittim, orada da ölü göründüğümü söylediler. Tabii bu arada hastaneyi aradık ‘Yanlışlık var’ dediler. Yanlışlığın düzeleceğini belirttiler, 10 gün geçti hala düzelmedi. Yaşayan ölü gibiyim. Kalp rahatsızlığım var, bronşit astımım var, ilaçlarımı ödünç aldım. İnşallah kısa sürer, sorun giderilir de sağlığıma kavuşurum. Psikolojik olarak da rahatsızlandım, ne yattığımdan, ne gezdiğimden, ne uyuduğumdan zevk alıyorum” diye konuştu.

“Arkadaşlarım yaşayan ölü olarak görünüyorsun araç kullanma dediler” diyen Şaban Er şöyle devam etti:

“Ben bunu trafik polisi arkadaşlara sordum, ‘Kullanmazsan iyi olur’ dediler. Arkadaşlarımla gideceğim yere gidiyorum, aracımla 10 dakikada halledeceğim işi böyle 1,5 saatte hallediyorum. Evimin Doğal Afet Sigortası vardı, Bafra’ya gitmek gerekiyordu, bir şoför buldum, öyle gittim. İki ay sonra oğlumun düğünü var, araba kullanamadığım için gideceğim yere gidemeyeceğim, psikolojim bozuldu. Devletimizin bu süreci hızlandırmalarını istiyorum.”

Ölen turistin külleri Marmaris'i karıştırdıÖlen turistin külleri Marmaris’i karıştırdı

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.