İstanbul’da polis bir gecede 354 kaçak göçmen birden yakalandı

İstanbul’da kaçak göçmenlere karşı yeni bir dönem başlatıldı. Artık polis her akşam, Boğaz’daki tur teknelerinden eğlence mekânlarına kadar her yerde ‘kaçak göçmen’ denetimi yapacak. İlki önceki akşam gerçekleştirilen denetimde 354 kaçak göçmen yakalandı.

Gündem 7 Temmuz 2023
Bu haber 1 yıl önce yayınlandı

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, kentin kaçak göçmenlerden temizlenmesi için yeni bir uygulama başlattı. Önceki akşam Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadele ve Hudut Kapıları Şube Müdürlüğü ile Deniz Limanı Şube Müdürlüğü ekipleri ilk denetimi gerçekleştirdi.

Boğaz’da tur tekneleri denetlendi

Avcılar, Küçükçekmece, Büyükçekmece, Kadıköy, Bakırköy, Beyoğlu, Bağcılar, Esenyurt, Fatih ve Zeytinburnu’nda denetimler yapıldı. Şüpheli görülenlerin kimlikleri kontrol edildi, üstleri arandı. İstanbul Boğazı’nda da 25 tur teknesi denetlendi. 1482 yabancı uyruklu kişinin kontrolleri yapıldı.

354 kaçak göçmen yakalandı

Denetimlerde 354 kaçak göçmen yakalandı. Yakalanan kaçak göçmenler hemen sınır dışı edilmeleri için Geri Gönderme Merkezi’ne teslim edildi. Evraklarının süresinin dolduğu belirlenen 12 tekne hakkında da idari işlem yapıldı.

Her akşam tekrarlanacak

Emniyet yetkilileri, ilk etapta kaçak göçmenlerin yoğun olduğu değerlendirilen ilçelerde denetimlerin yapılacağını, devam eden günlerde de diğer ilçelere denetimlerin kaydırılacağını ifade ettiler. İstanbul’da kaçak göçmenler bitene kadar denetimlerin aralıksız her akşam yapılacağını belirttiler.

168 kaçakçı tutuklandı

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya da göçmen kaçakçılığı operasyonlarında yakalanan 280 organizatörden 168’inin tutuklandığını, 112’si hakkında adli kontrol kararı verildiğini açıkladı.

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.