‘Türkiye Tek Yürek’ kampanyasına bağışlanan 30 milyar lira hâlâ hesaba yatmamış

CHP Isparta Milletvekili Hikmet Yalım Halıcı, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’ya 9 ay önce yapılan ‘Türkiye Tek Yürek’ kampanyasında toplanan 115 milyar liradan ne kadarının AFAD hesabına geçtiğini sordu. Paranın 85 milyarı gelmiş, 30 milyar hala hesaplarda yok.

Gündem 3 Kasım 2023
Bu haber 6 ay önce yayınlandı

CHP Isparta Milletvekili Hikmet Yalım Halıcı İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’ya soru önergesi verip ‘Türkiye Tek Yürek’ kampanyasında toplanan 115 milyar lira bağışın ne kadarı AFAD hesabına yattı diye sordu. Bakan Yerlikaya da CHP’li Halıcı’nın önergesine verdiği yanıtta şu ana kadar 85 milyar lira toplandığını açıkladı.

Halıcı 30 milyar liranın halen yatırılmadığının böylece ortaya çıktığını belirterek şöyle dedi: “Depremde on binlerce insanımız hayatını kaybetti. Milyonlarca vatandaşımız etkilendi. Şehirler yerle bir oldu. Aradan 9 ay geçti ve bağış beyanında bulunan kişi ve şirketlerden bazılarının bu bağışı yatırmadığını öğreniyoruz. Zaten bağışın çok büyük bölümünü kamu kurumları ve bankaları, yani halkın kendisi yaptı.”

İnsanlık utandı bunların yüzü bile kızarmadı: Depremzedeleri dolandırdılarİnsanlık utandı bunların yüzü bile kızarmadı: Depremzedeleri dolandırdılar

CHP’li Halıcı şöyle devam etti: “Ben Bakan Yerlikaya’ya bağış yapacağını söylemesine rağmen bağıştan bulunmaya kişi ve firmaları da sormuştum. Sayın Bakan bunları da açıklamalıdır. 115 milyar lira toplandığı söylenmişti, ancak aradan geçen neredeyse bir yılda 30 milyar liranın yatırılmadığı ortaya çıktı. Kim bu firmalar? Bunların ne kadar vergi borcu silindi? O tarihten bu yana kaç kamu ihalesi aldılar? Bu bağışları neden yatırmadılar? Bunlar kamuoyuyla paylaşılmalıdır.”

Şu ana kadar 85 milyar lira toplandığını söyleyen Halıcı “Merkez Bankası 30 milyar, Ziraat Bankası 20 milyar, VakıfBank 12 milyar, Halkbank 7 milyar TL olmak üzere birçok kamu bankası ve kamu kurum ile kuruluşları bağışta bulunmuştu. Bakan Yerlikaya’nın söylediği toplanan rakam zaten kamu kurumlarından alındı, yani halktan. Bağışta bulunacağını beyan eden ancak parayı yatırmayan bu büyük holdingler hangileri? Bunlar açıklanmalı” dedi.

Bir ay sonra ‘Türkiye Tek Yürek’ bilançosu: Bağışların 41 milyarı hâlâ yatırılmamışBir ay sonra ‘Türkiye Tek Yürek’ bilançosu: Bağışların 41 milyarı hâlâ yatırılmamış

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.