GençKart uygulaması başladı: 18 yaşına girenler faydalanabilecek

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından başlatılan GençKart uygulamasıyla 18 yaşına giren gençler çeşitli sanat kurumlarındaki etkinliklerden ücretsiz ya da indirimli faydalanabilecek.

Kültür Sanat 2 Mart 2024
Bu haber 3 ay önce yayınlandı

18 yaşını dolduran gençlerin sanata erişimine imkân sunmak için hayata geçirileceği duyurulan GençKart uygulaması başladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın projesi kapsamında gençler, Bakanlığa bağlı müze ve ören yerleriyle Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü, Ankara Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Alanları İşletme Müdürlüğü ve İstanbul Atatürk Kültür Merkezi İşletme Müdürlüğünün sanat etkinliklerinden ücretsiz ya da indirimli faydalanabilecek. Başvurular e-devlet üzerinden yapılabilecek.

GençKart uygulaması geçen yıl duyurulmuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 26 Eylül 2023’te Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki Kabine Toplantısı’nın ardından yaptığı açıklamada, 18 yaşına giren gençlere 1 yıl süreyle geçerli olmak üzere GençKart vereceklerini bildirmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu karta sahip tüm gençlerin müze, tiyatro, sinema gibi kültürel ve sanatsal etkinliklerden ücretsiz ya da indirimli faydalanabileceklerini, zaman içinde uygulama kapsamında gençlere sunulan imkanların daha da genişletileceğini duyurmuştu.

Efes'ten sonra Afrodisias da geceleri aydınlanacakEfes’ten sonra Afrodisias da geceleri aydınlanacak

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.