Gençlik yollarda: İstanbul-Roma arasında mekik dokuyacaklar

Şef Cem Mansur yönetimindeki Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası Türkiye ve İtalya'yı kapsayan bir turneye çıkıyor. İstanbul'dan başlayan turne, Roma'nın dünyaca ünlü Sala Santa Cecilia’da sona erecek

Kültür Sanat 10 Ağustos 2023
Bu haber 9 ay önce yayınlandı
Cem Mansur yönetimindeki Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası turnesine İstanbul'dan başlayacak.

Şef Cem Mansur’un yönetiminde, Sevda-Cenap And Müzik Vakfı çatısı altında faaliyet gösteren Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası, 2023 yılı turne programı için Sabancı Üniversitesi’nde hazırlık kampına girdi. Türkiye’de konservatuarlarda okuyan 16-22 yaşları arasındaki sınavla seçilen 73 genç müzisyenden oluşan topluluk bu yıl, Berlin Filarmoni Orkestrası’nda keman sanatçısı olarak yer alan Hande Küden, İstanbul Devlet Senfoni ve Borusan Filarmoni Orkestrası solo obuacısı Sezai Kocabıyık’ın eğitimleriyle tecrübe kazanacak.

Turne İstanbul’dan başlıyor

Bu yıl iki farklı konser programı hazırlayan Şef Cem Mansur’un sanat yönetmenliğinde, Türkiye ve İtalya konserlerine hazırlanan Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası, ilk olarak 23 Ağustos’ta Atatürk Kültür Merkezi’nde seyirci ile buluşacak. Turnelerinin yurt içi ayağındaki bir diğer konser için orkestra başkent Ankara’nın yolunu tutacak. İstanbul konserinden bir gün sonra 24 Ağustos’ta Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Salonu’nda konser verecek olan topluluk ardından da “güzel atlar ülkesi”ne doğru yol alacak. Orkestra, Kapadokya’daki Paşabağları Ören Yeri’nde Devlet Çoksesli Korosu’nun katılımıyla gerçekleştireceği konserde sanatseverlere müzik ziyafeti yaşatacak.

İstanbul’dan başlayan turnenin yurt dışı ayağına 29 Ağustos’ta Sicilya’da düzenlenen Palermo Classica Festivali ile başlayacak olan Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası, 31 Ağustos’ta Agrigento Tapınaklar Vadisi’nde, 1 Eylül’de Selinunte’de, 2 Eylül’de yeniden Palermo Classica Festivali’nde, 3 Eylül’de ise Corleone’da konser verecek. Orkestra, Türkiye’ye dönmeden önce son olarak da 6 Eylül tarihinde İtalya’nın başkenti Roma’da dördüncü defa davetli olduğu, dünyanın önde gelen senfonik salonlarından Sala Santa Cecilia’da vereceği konser ile yolculuğunu tamamlayacak.

Soundscape'te ağaçların arasında elektronik rüzgarlarSoundscape’te ağaçların arasında elektronik rüzgarlar

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.