İstanbul’un simgesi kedilerin artık bir müzesi var

İstanbul'un ilk hayvan temalı müzesi olan Kedi Müzesi Beşiktaş'ta kapılarını açtı. Sunay Akın'ın kurucusu olduğu müze masal, oyuncak, oyun ve çizgi roman tarihinin kedilerini bir araya getiriyor.

Kültür Sanat 6 Ekim 2023
Bu haber 8 ay önce yayınlandı

Boğaziçi, Ayasofya, Topkapı, Galata ve Kız Kulesi. İstanbul denince yerli-yabancı herkesin aklına gelen şeyler bu tarihi ve doğal güzellikler. Ancak son yıllarda İstanbul denince akıllara gelen bir şey daha var; kediler. Şehrin sokaklarının sahibi olan sevimli dostlarımızı anlatan bir müze İstanbul’a kazandırıldı. Beşiktaş Belediyesi tarafından Çırağan Hizmet Binası’nda açılan müze, masal, oyuncak, oyun ve çizgi roman tarihinin kedilerini bir araya getiriyor.

Kedi Müzesi, ilk hayvan temalı müze

Koleksiyoner ve yazar Sunay Akın’ın katkılarıyla hayata geçirilen Kedi Müzesi, İstanbul’un ilk hayvan temalı müzesi özelliğini taşıyor. Ziyaretçilerine doğa ve hayvan sevgisini aktarırken duyarlık kazandıracak olan müze, masal, oyuncak, oyun ve çizgi roman tarihinin kedilerini aynı çatı altında bir araya getiriyor.

Kedi Müzesi’nin açılışında konuşan Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat, kedi müzesi kurma fikrinin göreve başladığı günden beri var olduğunu ve uzun zamandır hayalini kurduklarını belirterek, “Başta Sunay Akın olmak üzere emeği geçen herkese yürekten teşekkür ediyorum. Burası bizim eski belediye binamızdı. Belediye meclisimiz burada toplanıyordu. Bu müzeyle birlikte burası çok keyifli hale gelecek. Türkiye’nin bütün çocuklarını bu müzede ağırlamak istiyoruz” dedi.

Beşiktaş’ta kapılarını ziyarete açan Kedi Müzesi’nin kurucusu Sunay Akın ise yaklaşık 30 yıl önce Nürnberg Oyuncak Müzesi’ni gezerken çocukların dünyasının insanlığın geleceğini oluşturduğunu anladığını vurgulayarak, şunları kaydetti: “Korumacılık düşüncesini, doğa, hayvan ve insan sevgisini geleceğe aktaran nesiller oluşturmalıyız. Bu düşünceyle kedi müzesi kurmaya karar verdik. Neden kedi? Çünkü uygarlık tarihinde insana en yakın olan hayvan hep kedi olmuş. Bugün Göbeklitepe’de kalıntılardaki kapatmalarda bile kedi var. Masal, oyun, oyuncak ve çizgi roman tarihindeki bütün kedilerin peşine düştük. Bu görmüş olduğunuz müze bu anlamda bir ilk. Biz çocukların oyun dünyasına, hayvan sevgisini işlemek istiyoruz. 15 yıl belge ve bilgi topladım”

Arter'de bayrak değişimi zamanı: Müze Emre Baykal'a emanetArter’de bayrak değişimi zamanı: Müze Emre Baykal’a emanet

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.