CHP’de PM toplandı: Kurultay tarihi belli oldu

CHP'de Parti Meclisi, kurultay tarihini belirlemek için toplandı. Genel başkanın seçileceği kurultayın 4-5 Kasım tarihlerinde yapılması kararlaştırıldı. Tüzük Kurultayı da 25-26 Kasım’da yapılacak.

Siyaset 27 Eylül 2023
Bu haber 9 ay önce yayınlandı

Kurultay sürecinin devam ettiği CHP’de Parti Meclisi toplandı. Parti Meclisi’nin en önemli gündem maddesi, 38. Olağan Kurultayın tarihi oldu. CHP’de genel başkanın seçileceği kurultayın 4-5 Kasım tarihlerinde yapılması kararlaştırıldı. Karar oy birliği ile alındı. CHP MYK’si de kurultay için Parti Meclisi’ne 4-5 Kasım tarihini önermişti. Parti Meclisi ayrıca Tüzük Kurultayı’nın da 25-26 Kasım’da yapılmasına karar verdi.

İl kurultayları 15 Ekim’e kadar sürecek

CHP’de, 15 Ekim’e kadar sürecek yeni il yönetimlerinin belirlendiği il kongreleri yapılıyor. Bu kurultaylarda yeni il yönetimleriyle birlikte, büyük kurultayda oy kullanacak seçilmiş delegeler de belirlenecek. Büyük kurultayda Parti Meclisi ve Yüksek Disiplin Kurulu üyeleri ile milletvekilleriyle birlikte delegeler yeni genel başkan ve parti yönetimi için oy kullanacak.

Toplam 1370 kurultay delegesi bulunan CHP’de, Genel Başkanlık yarışında Ankara, İstanbul ve İzmir, delege sayısı bakımından belirleyici olacak. Partinin 72 delegesi bulunan Ankara ile 56 delegesi bulunan İzmir’de yeni il başkanları seçildi. 196 ile en fazla delegenin bulunduğu İstanbul’da ise İl Kongresi’nin 8 Ekim Pazar günü yapılacak.

Kılıçdaroğlu, İstanbul'a değişimcilere rakip aday çıkardı: Cemal CanpolatKılıçdaroğlu, İstanbul’a değişimcilere rakip aday çıkardı: Cemal Canpolat

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.