Özgür Özel: Erdoğan ve Bahçeli iyi siyasetçiler ama kötü insanlar

CHP lideri Özgür Özel TBMM’de yayınlanan bildiriye katılmama kararlarının ardından kendisine yüklenen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Devlet Bahçeli’ye yanıt verdi. Özel “Erdoğan ve Bahçeli iyi siyasetçiler ama kötü insanlar” dedi.

Siyaset 26 Aralık 2023
Bu haber 4 ay önce yayınlandı

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel partisinin grup toplantısında konuştu. Toplantının başında Irak’ın kuzeyindeki Pençe-Kilit bölgesinde şehit olan 12 asker için bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. Özel TBMM’de yayınlanan bildiriye imza atmaması konusunda kendisine yüklenen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Devlet Bahçeli’ye de yanıt verdi.

Peş peşe iki gün gelen şehit haberlerinin ardından birlik ve dayanışma mesajları paylaştıklarını belirten Özel “Birileri süreci kendileri açısından hasarsız atlatmanın hesabı içine girdi, bir büyük algı operasyonunun ilk günlerini yaşadığımızı hissettirdiler. Biz şehit ailelerini düşünürken Ankara’da birileri alışılmış ezberleri tekrar etmekle meşguldü” dedi.

Şehitlerin ardından TBMM’deki dört parti ortak bildiri yayınlamış, CHP ve DEM Parti bildiriye katılmamış, CHP kendi bildirisini yayınlamıştı. CHP’nin bildiri kararına gelen tepkilere yanıt veren Özel “İkinci altı şehidimiz geldiğinde Meclis çalışma halindeydi ama bilgilendirme yapılmadı. Meclis’te başkanvekili bilgilendirme yapmayıp mikrofonu ilettiler. Bir A4 kağıdının altına imza atalım dediler. Hepimiz dedik ki üç gün milli yas ilan edilsin, açılışlar, festivaller iptal edilsin ve bu ülke acıda bir araya gelsin. Ama oralı olmadılar. Bu yetkiyi Suudi kralı öldüğünde üç gün kullandılar. Bu milletin 12 evladı hayatını kaybedince milli yas ilan edecek bir şey görmüyorlar. İkinci altı şehidimiz geldiğinde Meclis çalışma halindeydi ama yine bilgilendirme yapılmadı. Artık sizin istediğiniz kağıtlar üzerine imzalar koyup iktidarın peşinde koşturup, şehitleri bir sonraki habere kadar unutan anlayışla ortaklaşmadık bundan sonra da ortaklaşmayacağız. CHP olarak bildiriye imza koymadık doğrudur. Sonra bir yalana sarılıyorlar, ‘CHP tepki gelince kendi bildiri imzaladı’ diye. Yollayın bildiriyi bile demedik. Bu şehitler niye öldü, samimi bir bilgilendirme olmadan kimseyle ortaklaşmayız dedik. Ömer Çelik bu yalanı atıyor, koca koca yazarları demiş ki CHP kendisi sonra bildiri imzaladı. Meclis tutanakları açın, Grup Başkanvekilimiz söz alıyor bu bildiriyi satır satır okuyor. Bu bildiri hazırlanma talebi geldiğinde üç grup başkanvekilimizle görüştük, taleplerimiz yerine getirilmezse kendi bildirimizi hazırlarız dedik. Bu ciddi bildiri, diğeri büyük bir hatadır. Şehitlere sahip çıkan ailelere karşı sorumluluğu hatırlayan bu bildiriyi büyük bir onurla CHP Genel Başkanı ve Grup Başkanı olarak grup başkanvekilleri ile hazırlayıp o dakika yayınladık” dedi.

Özgür Özel’e memleketindeki şehit cenazesinde protestoÖzgür Özel’e memleketindeki şehit cenazesinde protesto

Bahçeli’ye yanıt: Hain arıyorsan Erdoğan’ın tweetine bak

Devlet Bahçeli’nin grup toplantısında kendisi için sarf ettiği sözlere de yanıt veren Özel “CHP’nin bildirisinde PKK yazmıyormuş, çünkü CHP, PKK diyemezmiş. Askerlerimiz şehit olduğunda attığım bildiride PKK terör örgütü dedim. Sayın Bahçeli PKK’nın adını anmadığımı söyledin, sen öyle bir tweet arıyorsan, işte Recep Tayyip Erdoğan’ın tweeti. Hain arıyorsan burada” dedi. Özel bu sözleri sarf ederken iki sosyal medya paylaşımının fotoğrafını gösterdi. Biri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın içinde PKK geçmeyen paylaşımı, diğeri ise kendisine ait PKK ifadesi yer alan paylaşımıydı.

Özel şehit haberlerinin ardından sorduğu şu soruları tekrar etti:

“Cevap verilmesi gereken sorular vardır: Bu operasyon amacına ulaşmadıysa neden ulaşmadı? Ulaştıysa da neden oradayız? Optik kameralar yetersizse bu teknik olarak neden giderilmemektedir? 15 Temmuz sonrası kapatılan askeri hastanelerin ardından altın saat denilen süreçte bu hastanelerin olmaması ve yaralı askerlerin kurtarılması sürecinde ne kadar etkili olmuştur? Tek bir Mehmetçik hayatını kaybederek oradan gelmesin.”

Şehidin amcası: Özgür Özel ailemizin çocuğudurŞehidin amcası: Özgür Özel ailemizin çocuğudur

Özel haberimizi kürsüden okudu, Budak ailesine teşekkür etti

CHP lideri Özgür Özel Manisa’da şehit Piyade Sözleşmeli Er Enis Budak’ın cenazesinde bir grup tarafından yuhalanmış, “Özgür dışarı” sloganları atılmıştı. Tepkinin ardından Özel alandan güvelik çemberi ile çıkmış, Manisa Valisi Enver Ünlü’nün makam aracıyla ayrılmak durumunda kalmıştı.

Cenazedeki görüntülerin ardından iktidara yakın medya tepkiyi şehidin babasının başlattığını, ailenin Özel’e tepki gösterdiğini yazdı. 10Haber’e konuşan şehidin amcası Kenan Budak ise yazılanları yalanlayarak Özel’e sahip çıkmıştı. Budak “Protestolarla ailemizin ilgisi olamaz. Bunların hepsi yalan. Özgür Bey bizim ailenin de çocuğudur, Manisa’nın da çocuğudur. Onunla gurur duyuyoruz. Bunlar hazırlanmış bir tezgah. Kimlerin yaptığını bilen biliyor. Kim yaptıysa lanetliyoruz” demişti.

Özel grup konuşmasında cenazede yaşananları anlattı ve konuşmasının sonunda Manisa Valisine, Manisa Emniyet Müdürüne ve Budak ailesine teşekkür etti. Özel Budak ailesine teşekkür ederken amca Kenan Budak’ın 10Haber’e yaptığı açıklamayı kürsüden okudu.

Özel “İktidar partisinin çevre illerden cenazeye insan gönderdiği duyumlarını aldık. Provokasyon olacağı haberlerini aldık. Provokasyon olacak diye. kendi memleketimde beni sözde itibarsızlaştırmaya kalkacaklar diye gitmezsem oturduğum koltuğun hakkını veremem. Gaziantep’te çelengimize saldıran kişi AK Parti’nin aday adayı çıktı, teker teker her biri ortaya çıkıyor. Benim üzüntüm bir şehit cenazesini hepimize yakışır biçimde uğurlayamamış olmaktır. Harekete geçirilen güruhun buna izin vermemesidir. Yapılan saygısızlık şehidimizin aziz hatırasınadır. Buna tevessül edenlere yazıklar olsun” dedi.

Akşener ortak bildiriye imza attı ama çelengini parçaladılar

Gaziantep’te şehit cenazesine gönderdiği çelengin parçalanmasıyla ilgili “bildiriye imza atmadıkları için tepki gösteriliyor” sözlerine ise “Elazığ’da Sayın Meral Akşener’in gönderdiği çelengi de parçalamışlar. Ortak bildiriye imza attılar ama onların da çelengini parçalıyorlar. Biz 28 ortak bildiriye imza attık. Onlar önümüze kurşun bıraktı, genel başkanımızı Çubuk’ta linç etmeye çalıştılar. Anıtkabir’de genel başkanımızın elini havada bıraktılar” dedi.

Erdoğan ve Bahçeli iyi siyasetçi ama kötü insanlar

Sözlerinin devamında Cumhur İttifakı’nın ortaklarına yüklenen Özel “Recep Tayyip Erdoğan ve Devlet Bahçeli çok iyi politikacı ve çok iyi siyasetçi. Ama bunlar kötü insanlar. İmza atınca ‘CHP birlik ve beraberliğin teminatıdır’ demek yok. Seçim sathına girince Kandille bizi montajlat, ama yeri gelince Öcalan’dan mektup okut. Sonra yerli ve milli siyaset de. Yere batsın yerliliğin de, yere batsın milliliğin de. Meclis’e giriyorum, basın mensupları mikrofon uzattı, ‘Sayın Bahçeli CHP ve DEM partiyi dinlemeyeceğim dedi, ne düşünüyorsunuz’ diye sordular. ‘Ben onu dinleyemedim, olabilir’ dedi. Muhalefete muhalefet etmeyeceğimi söyledim. Ama Bahçeli HÜDA-PAR’ı dinledi. HÜDA-PAR genel başkanı MHP sırasına bakarak ‘eyalet sistemi, federasyon ve özerklik tartışılmalıdır’ dedi. ‘Anayasanın ilk dört maddesi tartışmaya açılmalıdır’ dedi. Bunlar HÜDAPAR ile ortaklık yapmadı mı? Hadi Erdoğan, saysın rabiayı; tek devlet, tek bayrak, tek milleti saysın. Ağzına geleni söyleyen Devlet Bahçeli hadi çık sen anlat bu sistemin olumlu yanlarını.

İttifak ortağınızın söylediği gibi, ‘kimler kimlerle beraber.’ Devletin kanatları iktidarı korumak için değil, milleti korumak içindir. Devletin partisi olmaz. Muhalefet iktidarı meşrulaştırmak için değil, yetkinin alındığı halk için, millet için yapılır. Biz bize oy verenlerin saray iktidarına oy vermediğini biliyoruz. İktidarı o konforlu alanda rahat bırakmayacağız. Yeni bir yol açıyoruz. Yolumuz doğrudur, bu yolda cesaret ve kararlılıkla yürüyeceğiz.

Neden ülkede bir şeyler yolunda giderken hep şehit cenazeleri geliyor? Bundan sonra ne ezbere iktidar ne de ezbere muhalefet var” diye konuştu.

Artık yeter

Özel sözlerini şöyle tamamladı:

“Bir masal anlatayım; ülkenin birinde zalim ve zengin bir kral yaşarmış. Kendi çocukları nasıl olduğu bilinmeden gemiler alıp iş kurar zengin olur, bir eli yağda bir eli balda yaşarmış. Ama halkın çocukları fakirlik içindeymiş.

O fakir çocuklar, ülkeleri için savaşırken kral sarayında otururmuş. Günün birinde o çocuklar savaşta öldüğünde kral o çocukların evlerine kocaman bayraklar astırır, cenazelerine koştururmuş. Ailelerine başlarını sokacakları bir ev, varsa kardeşlerine iş verirmiş. Sonra kral sarayına döner, fakir çocuklar da orduya gitmeye devam edermiş. Zenginler bedelli askerlik yapar, gariban çocukları bedel öder şehit düşermiş. Günün birinde o fakir çocuklar kral zengin, halk fakir artık yeter demişler. Bu ülke herkes için zenginleşene kadar hep birlikte çalışacağız. Artık yeter.”

Erdoğan el yükseltti: CHP teröre yakın yapı ile ideolojik kaynaşma içindeErdoğan el yükseltti: CHP teröre yakın yapı ile ideolojik kaynaşma içinde

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.