Fenerbahçe’den Ahmet Metin Genç hakkında suç duyurusu

Fenerbahçe Spor Kulübü'nden yapılan açıklamaya göre AK Parti Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ahmet Metin Genç hakkında yaptığı açıklamalar nedeniyle suç duyurusunda bulunuldu.

Spor 22 Mart 2024
Bu haber 3 ay önce yayınlandı
Fenerbahçe'den Ahmet Metin Genç'e suç duyurusu.

Pazar akşamı oynanan olaylı Trabzonspor-Fenerbahçe maçının yankıları sürüyor. Son olarak AK Parti’nin Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ahmet Metin Genç “Allah ömür verdiği sürece, bu dil bu ağızda olduğu ve bu parmaklar yazdığı sürece Fenerbahçe ve şike kelimelerini yan yana kullanmaya devam edeceğim” demiş “UEFA’nın sitesinde güncel olarak hâlâ Beşiktaş ve Fenerbahçe şikeci kulüp olarak duruyorken utanmadan bu iki kulüp 2011’in Süper Kupası’nı oynamaya kalkıyor. Aklımızla dalga mı geçiyorsunuz” diyerek hem Fenerbahçe’yi hem de Beşiktaş’ı hedef almıştı.

Bu açıklamalara dün Aziz Yıldırım sert bir şekilde yanıt vermiş ve Genç’e “FETÖ artığı” demişti. Bugün de Fenerbahçe cephesinden konuyla alakalı resmi bir açıklama geldi. Açıklama “Trabzonspor’un düzenlediği basın toplantısında Ortahisar Belediye Başkanı ve  Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ahmet Metin Genç açıklamaları ile infial yaratmıştır. Futbol üzerinden oy devşirmeye çalışarak siyasi rekabette kendisine avantaj sağlamaya çalışan Ahmet Metin Genç, Türkiye’nin en köklü camialarından ikisini hedef alarak, kazanmak için her yolun mübah olduğu bir anlayışla hareket etmiştir” cümleleriyle başladı.

‘TFF ağır cezalarla karşı karşıya kalabilir’

Yapılan açıklamanın devamında şu sözler yer aldı:

“Türkiye Cumhuriyeti Devleti mahkemelerinin verdikleri kararları hiçe sayan bu anlayışı ile tehlikeli bir oyunun parçası olmakta ve açık bir şekilde FETÖ kumpası olan 3 Temmuz davamızla ilgili terör örgütünün argümanlarını kullanmaktadır.

Halkı kutuplaştıran ifadelerin sahibi siyasetçiye hatırlatmak isteriz ki; argümanlarını kullandığı terör örgütü, milli değerlerimizi hedef alan sayısız kumpası ülkemize yaşatmış, 17-25 Aralık operasyonları, 15 Temmuz darbe girişimleri ile öncelikle devletimizin varlığına ve birliğine kast etmiş, Sayın Cumhurbaşkanımızı ve ailesini hedef almıştır.

Bahsi geçen siyasetçinin açıklamaları hem 6222 sayılı Kanun hem de Türk Ceza Kanunu (TCK) açısından suç teşkil etmektedir.  Açıklamalar, aynı zamanda FIFA tarafından düzenlenen etik kurallara da aykırılık teşkil etmektedir. Bu aykırılıklar çerçevesinde, konunun FIFA’nın gündemine gelmesi durumunda Türkiye Futbol Federasyonu’nun daha önceki emsal kararlarda göz önüne alındığında, ağır cezalarla karşı karşıya kalma riski yüksektir.”

Fenerbahçe'nin erteleme talebi sonrası Süper Kupa bilmecesiFenerbahçe’nin erteleme talebi sonrası Süper Kupa bilmecesi

Siyaset-futbol vurgusu

Fenerbahçe’nin açıklamasının son kısmında siyaset ve futbolun iç içe geçtiği vurgusu “Tüm bunların ötesinde, gerçekleşen bu basın toplantısı Fenerbahçe Spor Kulübü olarak bugüne kadar dile getirdiğimiz siyaset-futbol ilişkisindeki çarpıklığın en net göstergesi olmuştur” sözleriyle yapıldı.

S0n olarak “Spor camiasının her zaman siyaset üstü bir noktada olması gerektiğini defalarca ifade etmeye çalıştık. Bu konudaki duruşumuzdan asla taviz vermemekle beraber, aynı hassasiyeti siyasetçilerin de göstermesi gerektiğine inanıyoruz. Fenerbahçe Spor Kulübü olarak hakkımızda haddini aşan ifadelerle beyanatlar veren Ahmet Metin Genç hakkında gerekli suç duyurularında bulunulmuştur” dendi.

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.