MHK’nın açıklaması Beşiktaş’ı tatmin etmedi: Maç tekrarı talebi geldi

Beşiktaş, Pendikspor maçında Omar Colley'nin iptal edilen golü hakkında MHK'dan taraflarına yapılan açıklamayı duyurdu. Açıklamayı ve sebepleri tatmin bulmayan siyah-beyazlı kulüp 1-1 biten maçın tekrarını talep etti.

Spor 25 Ağustos 2023
Bu haber 8 ay önce yayınlandı
Beşiktaş'tan İbanoğlu'na yanıt.

Beşiktaş ve Pendikspor arasında Dolmabahçe’de oynanan maç Süper Lig’de henüz ikinci hafta itibarıyla hakem tartışmalarının alevlenmesine neden oldu. 1-1 biten mücadelenin 77. dakikasında Beşiktaş’ın Omar Colley’nin kafa vuruşuyla bulduğu gol öncesi, Arthur Masuaku’nun yaptığı ortada topun dışarıdan geldiği gerekçesiyle yardımcı hakem bayrağını kaldırdı. Maçın orta hakemi de yardımcı hakemin kararına uyarak golü geçersiz ilan etti. Bu anın ardından duraklama anlarında penaltı kazanan Pendikspor skoru eşitledi ve maç 1-1 bitti. Transfer sürecindeki hareketsizlik artı bilet fiyatlarının yüksekliği nedeniyle yönetimle arası gergin olan taraftar, bunun ardından “Yönetim istifa” tezahüratları yaptı. Maçın bitiminin ardından Beşiktaş, hem sosyal medya hesaplarından hem de İkinci Başkan Engin Baltacı aracılığıyla TFF ve MHK’yı 77. dakikadaki karardan ötürü eleştirdi. Beşiktaş’ın argümanı taraftar çekimleriyle bakılan açılarla topun dışarıdan gelmediği yönündeydi.

Beşiktaş'tan devlete ve TFF'ye çağrı: Transferlerdeki sponsorları inceleyinBeşiktaş’tan devlete ve TFF’ye çağrı: Transferlerdeki sponsorları inceleyin

Sebep teknoloji yoksunluğu ve hakem hatası

Gelen son açıklamayla beraber kulüp, MHK Başkanı Ahmet İbanoğlu’nun taraflarına ilettiği savunmayı açıkladı. Beşiktaş’ın resmi mecralarından yaptığı duyuruya göre İbanoğlu’nun “Yan hakemin bayrağını pozisyon bitmeden kaldırmasının hatalı olduğunu ve VAR incelemesi için uygun açıda kamera bulunmadığından yan hakemin kararının desteklenmek durumunda kalındığını” beyan ettiği belirtildi.

Beşiktaş, açıklamayı yetersiz bulmuş olacak ki açıklamanın devamında “Süper Lig tecrübesi neredeyse olmayan bir yardımcı hakemin bize göre art niyetli bir şekilde pozisyonun bitimini beklemeden bayrağını kaldırmasından ve Türkiye Futbol Federasyonu’nun her fırsatta teknolojiden ve yapay zekadan faydalandığını övünerek ifade etmesine karşın uygun bir açıya kamera yerleştirilememesinden dolayı takımımız şampiyonluk yarışının kızışacağı ilerleyen dönemde büyük öneme sahip olabilecek iki puandan mahrum kalmıştır.” sözlerine yer verdi.

Siyah-beyazlı kulüpten yapılan açıklama “Bugünkü açıklamasında, ligin henüz ikinci haftası geride kalmışken yapılan eleştirileri üzülerek takip ettiklerinden dert yanan Türkiye Futbol Federasyonu’na hatırlatmak isteriz ki, ligin başında da ortasında da sonunda da yapılan hatalar kulüpleri aynı derecede etkilemekte ve puan cetveline tesir etmektedir.” sözleriyle TFF’ye cevap niteliğinde devam edildi.

Maç tekrarı talebi

Bugüne kadar hak yemediklerini ve kendi haklarını da yedirmeyeceklerini vurgulayan kulüp, TFF’den durumun çözümü noktasında şu talepte bulundu: “Hakem hatası ve teknoloji eksikliği nedeniyle puan kaybı yaşadığımız bizzat Merkez Hakem Kurulu Başkanı Ahmet İbanoğlu tarafından tescil edilmişken; artık gerçeklerden kaçmadan, perde arkasına saklanmadan hakkımızın teslim edilmesi, bu doğrultuda Beşiktaş-Pendikspor maçının tekrarlanması yönünde karar alınması, Reklam çalışmalarının bir kenara bırakılarak Türk futbolunun asli sorunlarına odaklanılması, bu doğrultuda sahada ter döken sporcuların emeklerinin heba olmasının önüne geçmek üzere hakemlere yoğun bir şekilde eğitim verilmesi ve gerekli teknolojik yatırımların hızlıca hayata geçirilmesidir.

İbanoğlu’nun açıklaması

Beşiktaş cephesinden yayınlanan açıklamanın son kısmında MHK Başkanı Ahmet İbanoğlu’nun kulüp tarafına iletilen cevabına da yer verildi:

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.