TFF, iddialara ‘Oyna devam’ dedi

TFF, Ali Koç'un gündeme getirdiği İzmirli hakem grubundan, Erden Timur'un Lale Orta sözlerine; hakemliği bırakan Kemal Yılmaz'dan, Hakan Ceylan'ın sahte sağlık raporu aldığı iddiasına kadar birçok konuda açıklama yaptı.

Spor 10 Kasım 2023
Bu haber 6 ay önce yayınlandı
TFF'nin açıklamasında bazı belgeler de yayınlandı.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mehmet Büyükekşi, salı günü soru almadığı basın toplantısında Türkiye’nin gündemindeki bütün sorulara parşamba günü yanıt vereceğini söyledi. Beklenen açıklama “Türkiye Futbol Federasyonu 7 Kasım 2023 tarihinde gerçekleştirdiği basın toplantısında söz verdiği üzere, şeffaf ve paylaşımcı bir iletişim stratejisini bugün itibarıyla hayata geçiriyor” denilerek geldi.

TFF, eski MHK Başkanı Serdar Tatlı’nın üç hakemin maçları manipüle ettiği el çektirilmesi gerekiğini yazdığı iddia edilen mektubun eski TFF Genel Sekreteri Servet Yardımcı’da olduğunu ve içeriğini bilmediğini duyurdu. Fenerbahçe Teknik Direktörü İsmail Kartal’ın PFDK’ya sevkine şerh düştü ve “İlgili maddenin ruhu açısından hem de zaman açısından daha dikkatli olacağımızı belirtmek isteriz” dedi.

TFF, VAR hakemleriyle ilgili bu belgeyi yayınladı.

İşte iddialar ve TFF’nin yaptığı açıklamalar…

İzmir bölgesi hakemlerine ayrımcılık tanındığı iddiası: (Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, dört hakemin ismini vererek İzmirli hakemlerin bir grup oluşturduğunu iddia etmişti) Söz konusu iddialarda adı geçen 3 hakeme (Hakan Ceylan, Alper Ulusoy, Koray Gençerler) aldıkları maç sayıları itibarıyla herhangi bir ayrıcalık tanınmamıştır. Yapılan iddialar asılsız ve gerçek dışıdır.

Hakan Ceylan’ın özel hayatıyla ilgili iddialar: Hakem Hakan Ceylan’ın eşi Leyla Ceylan tarafından ortaya atılan ve herhangi bir kanıt barındırmayan bu iddia bir gazetede yer almış ve boşanma davası ile yargıya taşınmıştır ve yargı süreci devam etmektedir. Sürecin hakemlik performansını olumsuz etkileme ihtimaline karşı Hakan Ceylan’a, 29 Ekim 2023 tarihinden itibaren müsabakalarda görev verilmemiştir.

Ali Koç dört hakem ismi verdi: Manipülasyon var, yayıncı işin içinde!Ali Koç dört hakem ismi verdi: Manipülasyon var, yayıncı işin içinde!

Tolga Özkalfa’nın Jaap Uilirberg’e diş tedavisi yaparak uluslararası alanda kendi avantaj sağladığı iddiası: (Fenerbahçe Başkanı Ali Koç gündeme getirmişti): MHK üyesi Tolga Özkalfa ile görüşülmüş ve 1999 yılından beri diş hekimi olarak klinik işletmekte olduğu, 2013 yılında, dönemin hakem eğitmeni Uilenberg’in diş tedavisini ücreti karşılığı yaptığını, iddiaların aksine tedaviden sonraki süreçte de FIFA hakem listesinden çıkarıldığını bildirmiştir.

Tolga Özkalfa’nın hakem seminerlerine katılmama iddiası: (Fenerbahçe Başkanı Ali Koç tarafından dile getirilmişti): MHK üyesi Tolga Özkalfa ile görüşülmüş, Merkez Hakem Kurulu Başkanvekili olarak görev yaptığı süre içerisinde hakemlerin eğitimleri ile ilgili düzenlenen tüm seminerlere eksiksiz olarak katıldığı öğrenilmiş ve teyit edilmiştir.

TFF, hakemlerin sağlık raporlarını yayınladı.

FIFA’ya sahte sağlık raporu verildi iddiası: (Hakan Ceylan’ın boşanma aşamasında olduğu eşi Leyla Ceylan, İzmirli üç hakemin sahte rapor aldığını iddia etmişti) İddialarda adı geçen 3 hakem (Hakan Ceylan, Alper Ulusoy, Koray Gençerler); MHK talimatına göre 30 Mayıs 2022 tarihine kadar almaları gereken hakemlik yapabileceklerine dair sağlık raporlarını almışlardır. Ancak söz konusu hakemler, Ağustos 2022’de yeni oluşturulan 11 kişilik VAR kadrolarına geçmişlerdir. Böylece daha önce Türkiye’nin sahada 7 hakem olan FIFA kotasına 3 VAR hakem kotası eklenmiştir. Bu kota ilk defa Eylül ayında oluştuğu için ilgili 3 hakemden FIFA’ya sunulmak üzere yeniden bir sağlık raporu alınması talep edilmiştir. İlgili raporlar MHK’nın talebi üzerine alınarak ilgili birimlere ulaştırılmıştır. Sağlık raporlarının sahte olmadığı e-nabız görüntüleri ile sabit olup, alındıkları kurumlardan onaylı bir şekilde paylaşılmaktadır.

TFF Başkanı’nın hakemlerle her hafta görüşmesi hakkında: (Fenerbahçe Başkanı Ali Koç dile getirmişti) TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi göreve geldiği ilk aylarda (2022/23 Sezonu) tüm hakemlerle, tek tek, aynı hafta içerisinde sadece bir kez görüşmüş, hakem camiasının sorunlarını ve beklentilerini kendilerinden dinlemek üzere açık bir platform yaratmıştır. Bu platformun tekrarı olmadığı gibi 2023/24 sezonu boyunca hiç bir hakemle, hiç bir sebeple özel bir görüşme yapmamıştır.

Türk futbolu bir hakem istifasıyla bir kez daha fena halde karıştı... Ali Koç: Pisliği temizleyeceğizTürk futbolu bir hakem istifasıyla bir kez daha fena halde karıştı… Ali Koç: Pisliği temizleyeceğiz

Yardımcı hakem Kemal Yılmaz’ın istifası hakkında: (Fenerbahçe-Hatayspor maçının yan hakemi Kemal Yılmaz, doğru karar verip olumlu not almasına karşın görev almayınca hakemliği bırakmıştı) Yaş sınırının dolmasına sadece iki ay kala istifa eden Kemal Yılmaz, 10 haftanın 5’inde görev almış, 2 hafta da AVAR hakemi olarak görevlendirilmiştir. Süper Lig’deki diğer yardımcı hakemlerinin maç sayıları ortalama 4,4’dür. İstifasına gerekçe olarak gösterdiği 9. Hafta Fenerbahçe – Hatayspor maçı sonrası, iddia ettiği gibi sadece kendisine değil, maçın tüm hakem, VAR hakemleri ve gözlemcileri ile ilgili MHK tarafından ayrıntılı bir analiz yapılarak tüm ekibe bir sonraki hafta görev verilmemiştir.

Serdar Tatlı’nın mektup içeriğinin açıklanması hakkında: (Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, eski MHK Başkanı Serdar Tatlı’nın görevden ayrılmadan yazdığı mektupta üç hakemin acilen görevden el çektirilmesini gerektiğini yazdığını idda etti) 2021 yılında MHK Başkanlığından istifa eden Serdar Tatlı tarafından Nisan-Haziran 2022 tarihleri arasında TFF Başkanlığı görevini yürüten Servet Yardımcı’ya hitaben, dönemin Genel Sekreteri Kadir Kardaş’a kişiye özel bir mektup verdiği teyid edilmiştir. Kadir Kardaş mektubun; Servet Yardımcı ismine özel olarak kapalı zarf içerisinde bırakılması sebebi ile zarfı açmadan ve TFF kayıtlarına almadan doğrudan Servet Yardımcı’ya ilettiğini beyan etmiştir. Servet Yardımcı’ya mektubun içeriği sorulmuş, şu ana kadar herhangi bir açıklama alınamamıştır.

Ali Koç'tan TFF'ye zehir zemberek sözler: Fenerbahçe UEFA'ya gidiyorAli Koç’tan TFF’ye zehir zemberek sözler: Fenerbahçe UEFA’ya gidiyor

İsmail Kartal’ın PFDK’ya sevki ile ilgili çifte standart iddiası hakkında: (Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Galatasaray Teknik Direktörü Okan Buruk’un açıklaması ve İSmail Kartal’ın sözlerinin bulunduğunu videoyu göstermişti) Futbol Disiplin Talimatı’nın 38. Maddesi, hakemlerin ve diğer müsabaka görevlilerinin tarafsızlığını şüpheye düşürecek şekilde yapılan açıklamaların tamamının incelenmesini şart koşar. Futbol Disiplin Talimatı’nın Hakem ve Diğer Müsabaka Görevlileri Hakkında Açıklamalar, kenar başlıklı 38. Maddesi 20.01.2023 tarihinde yürürlüğe girmiştir. 04.04.2023 tarihinde ise bu maddenin ihlali gerekçesiyle Galatasaray Teknik Direktörü Okan Buruk Disiplin Kurulu’na sevk edilmiştir. Aynı madde kapsamında 31.10.2023 tarihinde Fenerbahçe Teknik Direktörü İsmail Kartal’ın da sevki yapılmıştır. Bunlarla birlikte, bu konuda hem ilgili maddenin ruhu açısından hem de zaman açısından daha dikkatli olacağımızı ve açıklamaların takibini titizlikle yapmak üzere kadromuzu genişleteceğimizi belirtmek isteriz.

Erden Timur: Kayıtlar var demedim, araştırılsın dedimErden Timur: Kayıtlar var demedim, araştırılsın dedim

Eski MHK Başkanı Lale Orta’nın Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’a VAR görüntülerini göndermesi iddiası: (Galatasaray Sportif AŞ Başkanvekili Erden Timur tarafından dile getirilmişti) VAR görüntüleri naklen yayın aracından yayıncı kuruluşa ve TFF VAR odasına ham olarak ve aynı anda gönderilir. Dolayısıyla VAR odasında mevcut olan görüntülerin tamamı aynı zamanda yayıncı kuruluşta da olabilir. Mahrem olan görüntüler değil maçta görev yapan sahadaki hakemler ile VAR odasında görev yapan hakemler arasındaki konuşmalardır. Dönemin MHK Başkanı’nın bir kulüp başkanına VAR görüntülerini gönderme iddiası TFF Yönetim Kurulu’nun 18.10.2023 tarihinde aldığı kararla Etik Kurulu’na sevk edilmiş, kurul ilgili soruşturmayı başlatmış, süreç devam etmektedir.”

2020-21 sezonu VAR kayıtlarının Tarık Ongun tarafından Cüneyt Çakır’a verilmesi iddiası: (Yorumcu Erman Toroğlu tarafından dile getirildi) 04.04.2022 tarihinde MHK, Tarık Ongun’ün 26.11.2021 tarihinde AVAR olarak görevli olduğu bir müsabaka öncesinde kendisinin görevli olmadığı ve bir önceki hafta önce oynanan müsabakanın VAR kayıtlarını dinlediğine yönelik iddialarla ilgili Hukuk Müşavirliği’ne başvurmuştur. İddia edildiği gibi bir sezonluk değil bir tek maça ilişkin VAR kayıtlarının dinlendiği iddiası yer almıştır. Hukuk Müşavirliği; yaptığı incelemeler, ilgili kişilerden ve şahitlerden aldığı yazılı ve imzalı beyanlar neticesinde bu iddiayı destekler nitelikte herhangi bir bulguya rastlamamıştır. Bir TFF Genel Kurul Üyesi tarafından yeniden gündeme getirilen iddialarla ilgili 01.11.2023 tarihinde YK kararı alınmış olup, MHK’dan Tarık Ongun’la ilgili iddiaların yeniden incelenmesi talep edilmiştir.

Hakemlere manipülasyon yapılması ve belli kulüplerin şampiyon yapılmaya çalışılması iddiası: (Yorumcu Ahmet Çakar tarafından dile getirildi) Söz konusu iddialarla ilgili, TFF Yönetim Kurulu 16.10.2023 tarihinde TFF Genel Kurul üyesi de olan Ahmet Çakar’ın ileriye sürdüğü iddialar incelenmek üzere Etik Kurulu’na sevk edilmiştir. Ayrıca, 20.10.2023 tarihinde ise Disiplin Müfettişliğince Ahmet Çakar; basın ve yayın organları aracılığıyla etik ilkelerine aykırı açıklamada bulunması nedeniyle Etik Kurulu’na sevk edilmiştir.

Darıca Gençlerbirliği Başkanı'na şike cezasıDarıca Gençlerbirliği Başkanı’na şike cezası

Darıca Gençlerbirliği’nin müsabaka sonuçlarını etkileme teşebbüsüne dair iddialar: TFF Yönetim Kurulu’nun 19.11.2022 tarih ve 43 sayılı toplantısıyla Kızılcabölük Spor Kulübünün 13.10.2022 tarihli başvurusuna istinaden Etik Kuruluna ardından PFDK’ya sevki yapılmıştır. PFDK tarafından 30.05.2023 tarihinde alınan kararla; Darıca Gençlerbirliği hakkında, müsabaka sonucunu etkileme eylemine teşebbüs nedeniyle isnat olunan disiplin ihlalinin unsurları oluşmadığından ceza tayinine yer olmadığı belirtilmiş, söz konusu kulübün eski Başkanı Arif Gülen’e ise 1 yıl hak mahrumiyeti cezası verilmiştir. 05.06.2023 tarihinde Arif Gülen Tahkim Kurulu’na başvurmuş, kurul 20.10.2023’te aldığı kararla eksik soruşturma sebebiyle PFDK kararının kaldırılmasına ve dosyanın yeniden incelenmek üzere PFDK’ya gönderilmesine karar vermiştir. Süreç devam etmektedir.

Bucaspor 1928 kulübünün iddiaları hakkında: Söz konusu kulübün TFF’ye 10.06.2023 ve 14.06.2023 tarihli başvurularındaki iddialar Etik Kurulu’na sevk edilmiştir. Ayrıca, dosya hakkında İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülmekte olan 2023/85346 soruşturma dosyasında yetkisizlik kararı verilerek dosyanın Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildiği 19.06.2023 tarihinde TFF’ye bildirilmiştir.

Top savcılıkta! Tuzlaspor soruşturma altındaTop savcılıkta! Tuzlaspor soruşturma altında

Tuzlaspor kara para aklama ve bahis oynatma iddiaları hakkında: Futbol müsabakalarında bilet fiyatlarının belirlenmesi yetkisi kulüplerimizdedir. Hâlihazırda mevcut TFF düzenlemelerinde sadece misafir bilet fiyatının ev sahibi bileti fiyatına bir oran öngörülmüş olmakla birlikte, bilet fiyatlarının alt ve üst sınırına ilişkin bir sınırlama bulunmamaktadır. Ayrıca, söz konusu kulübün ev sahibi olduğu müsabakaların e-bilet sistemi üzerinden bilet satış rakamları ve elde edilen bilet gelirleri incelendiğinde satılan bilet ve elde edilen toplam gelir arasında herhangi bir anormallik tespit edilmemiştir. Diğer taraftan TFF, söz konusu kulübün bir müsabakasına ilişkin medyada yer alan yasadışı bahis iddiaları hakkında gerekli incelemeler yapılması için 06.11.2023 tarihinde aldığı Yönetim Kurulu kararıyla dosyayı Etik Kurulu’na sevk etmiştir. Ayrıca, kara para aklama ve bahis konularındaki tavizsiz duruşuyla iddiaların tümünü en ince ayrıntılarına kadar incelemek için detaylı bir süreç planlamış, İçişleri Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve diğer ilgili birimlerle koordinasyon içerisindedir. TFF’nin bir görevi de futbolda seyirci sayısını artırmaktır. Soruşturma sonucu ne olursa olsun, bilet satış fiyatları konusunda bir standardizasyona gidilmesi için sezonun ikinci yarısından itibaren konuya ilişkin bir düzenleme getireceğini kamuoyuna bildirir.

Spor kulüpleri kanunun FIFA ve UEFA ile görüşülmesi hakkında: 26.04.2022 tarihinde yürürlüğe giren 7405 sayılı Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonu Kanunu İngilizceye tercüme ettirilerek bir üst yazıyla 17.05.2022 tarihinde FIFA ve UEFA’ya gönderilmiştir. Ayrıca konuyla ilgili Kulüpler Birliğine bu durum EK-11’de yer alan 28.03.2023 tarihli yazıda “Ayrıca 26.04.2022 tarihinde yürürlüğe giren 7405 sayılı Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonu Kanunu tercüme metni 17.05.2022 tarihinde TFF’nin resmi yazısıyla FIFA ve UEFA ile paylaşılmıştır” olarak bildirilmiştir.

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.