Trabzonspor ve Galatasaray’dan sevk tepkisi: İstifa

Trabzonspor-Fenerbahçe maçının ardından çıkan olaylarla ilgili PFDK'ya sevkler açıklandı. Trabzonspor ve Galatasaray Fenerbahçe'den üç futbolcunun PFDK'ya sevk edilmesine tepki gösterdi.

Spor 1 Nisan 2024
Bu haber 2 ay önce yayınlandı
Trabzonspor'dan sevk tepkisi

17 Mart Pazar akşamı oynanan Trabzonspor-Fenerbahçe maçı sonrası saha karıştı. Sahaya atlayan holiganlar sahada kutlama yapan sarı-lacivertli futbolculara saldırdılar. 3-2’lik galibiyet sonrası sahada kalan Fenerbahçeli futbolculardan bazıları bu saldırganlara karşılık verdiler. Karşılık verenlerden Bright Osayi Samuel, Jayden Oosterwolde, İrfan Can Eğribayat olayların üzerinden iki hafta geçtikten sonra PFDK’ye sevk edildiler.

Bu sevkleri yetersiz bulan Trabzonspor Kulübü’nden açıklama geldi. Kulübün açıklaması “Yolun Sonu” başlığıyla yayınlandı. İlk cümlelerde “Türkiye Futbol Federasyonu tarafından Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu’na yapılan sevkler; korkunun, baskı altında ezilmelerin, utanma duygusunun ortadan kalktığının ispatı, ahlaksızlığın da zirvesidir. Fenerbahçeli iki futbolcu Osayi Samuel ve Jayden Oosterwolde’nin milyonlarca insanın gözü önünde taraftarlarımıza yönelik ‘saldırısını’ sanki hiç yaşanmamış gibi görmezden gelen TFF; söz konusu oyuncuları bu eylemden değil de ‘kavgaya karışmak’ suçundan PFDK’ya sevk ederek daha az ceza almalarını sağlamıştır” dendi. 

Açıklamanın devamında “TFF başka bir kanunsuzluğun altına da imza atarak taraftarımıza tekme atan Mert Müldür ve Michy Batshuayi’yi sevk etmeye gerek olmadığına karar verip profesyonel bir oyuncunun saha içinde şiddete başvurmasını, Türkiye’de meşru kılmış ve hatta özendirmiştir” cümlesi yer aldı.

Görüntülerde Mert Müldür’ün bir holiganın bayrak direğinin sivri kısmıyla saldırısına uğradığı, Batshuayi’nin tekmesinden kaçan bir diğer holiganın da koşmaya devam ederek Fenerbahçe kalecisi Dominik Livakovic’e yumruk attığı görülmüştü. 

İşte Mert Müldür’e saldırı anı.

İstifa talebi

Trabzonspor açıklamanın sonunda TFF’nin istifasını talep ederek “Türk futbolunun yeniden hak ettiği saygınlığa, adil ve dürüst rekabet ortamına geri dönmeye, dünya nezdinde kaybettiği itibarını geri kazanmaya acilen ihtiyacı vardır. Kulübümüz bu korkak, iradesiz ve aldığı kararlarla Türk futbolunun geleceğini dönüşü olmayan bir noktaya taşımakta olan taraflı yapının devam etmesine razı değildir. Başta Mehmet Büyükekşi olmak üzere kanun ve kural tanımayan bu yapının bugünden tezi yok görevi bırakmasını talep ediyoruz” cümlelerine yer verdi. 

Galatasaray: Kara leke

Galatasaray da gece saatlerinde sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Sarı kırmızılıların açıklaması şöyle: “Trabzonspor-Fenerbahçe maçında yaşanan olaylarla ilgili yapılan ve yapılmayan sevkler; Türkiye Futbol Federasyonu’nun ne kadar basiretsiz, adaletsiz, baskılara ve tehditlere boyun eğen bir tutum içinde olduğunu bir kez daha açıkça gözler önüne sermiştir. Türkiye Futbol Federasyonu yöneticileri ve kurulları, son 2 sezondur gerek saha içinde gerek saha dışında tamamen bir kulübün ve bir şahsın baskılarına boyun eğmiştir. Şımarık ve fütursuz bu şahsın, hukuku sürekli ayaklar altına almasına müsaade etmiştir. Gerek hakem hatalarında gerek disiplin sevklerinde verilen tüm kararlarda baskıya boyun eğmiş, hiçbir zaman adaletten yana tutum sergileyememiştir. Futbolun sahanın içinde kalması için gereken adaleti hiçbir zaman tesis edememiştir. Bu yöneticiler ve kurulların, korku ve kaygıyla verdikleri tüm kararlar futbol tarihinde bir kara leke olarak anılacak ve toplum tarafından her zaman yargılanacaktır. Yine de bir umutla o koltuklarda oturan herkese soruyoruz: Hala orada olmak, görevinizi yapar gibi davranmak vicdanınıza sığıyor mu?”

Federasyon nihayet olaylı Trabzonspor-Fenerbahçe maçının disiplin sevklerini açıkladı; Fenerbahçe'den üç futbolcu 'Kavgaya karıştığı' için disiplindeFederasyon nihayet olaylı Trabzonspor-Fenerbahçe maçının disiplin sevklerini açıkladı; Fenerbahçe’den üç futbolcu ‘Kavgaya karıştığı’ için disiplinde

 

Fenerbahçe'de 2 Nisan teyakkuzu! Futbolculardan mesajFenerbahçe’de 2 Nisan teyakkuzu! Futbolculardan mesaj

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.