Türk spor dünyasından 100. yıl mesajları

Cumhuriyet’in 100. yılı ülkenin dört bir yanında coşkuyla kutlanırken federasyonlardan kulüplere spor dünyası da kutlamalara mesajları ve paylaşımlarıyla katıldılar.

Spor 29 Ekim 2023
Bu haber 7 ay önce yayınlandı
Spor dünyası Cumhuriyet'in 100. yıl coşkusunu böyle yaşadı.

Türkiye Cumhuriyeti 100 yaşında. Ülkenin dört bir yanında çeşitli etkinlikler, konserler ve gösterilerle Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile silah arkadaşlarının en özel emaneti özel şekilde kutlanıyor.  Söz konusu kutlamalara spor dünyası da kayıtsız kalmadı. Birçok federasyon ve kulübün yanı sıra önde gelen spor insanları da yayınladıkları mesajlar ve yaptıkları paylaşımlarla Cumhuriyet’in yeni yaşını kutladı.

Türkiye Futbol Federasyonu, yayınladığı mesajda “Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının önderliğinde, aziz Türk milletinin Kurtuluş Savaşı’nda gösterdiği büyük gayret ve fedakarlığıyla elde ettiğimiz; bağımsızlığın, demokrasinin, özgürlüğün ve aydınlığın sembolü olan Cumhuriyetimizin 100. yılına ulaşmasının gururunu, mutluluğunu ve coşkusunu yaşıyoruz. Atatürk’ün, ‘Türk milletinin karakter ve adetlerine en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir ‘diyerek ilan ettiği Cumhuriyetimiz, atalarımızdan bizlere kalan en büyük mirastır. Cumhuriyetimizin 100. yılında tarihimizden aldığımız güçle geleceğe güvenle bakıyor, atalarımızın bizlere bıraktığı kutsal emanetin bütün değerleriyle sonsuza dek var olmasının hepimizin ortak sorumluluğu olduğunun bilinciyle, her alanda yeni zaferlere ulaşmak için emin adımlarla yolumuza devam ediyoruz.” denildi.

Türkiye Voleybol Federasyonu ise “”Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde verilen büyük mücadelelerin ardından kazanılan milli mücadelemizin, Cumhuriyet ile taçlandırılışının 100. yılını kutlamanın gururunu yaşıyoruz. Bu vesileyle, bütün vatandaşlarımızın, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyor, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, kahraman silah arkadaşlarını ve bu toprakları bizlere vatan yapan tüm şehit ve gazilerimizi rahmetle ve minnetle anıyoruz.” sözlerine yer verdi.

Türkiye Atletizm Federasyonu dışında Atıcılık ve Avcılık, Basketbol, Binicilik, Bisiklet, Boks, Cimnastik, Eskrim, Güreş, Halter, Hentbol, Hokey, Judo, Kano, Kürek, Masa Tenisi, Modern Pentatlon, Okçuluk, Ragbi, Sutopu, Tekvando, Tenis, Yelken, Yüzme, Bedensel Engelliler, Bilardo, Bocce Bowling Dart, Briç, Geleneksel Spor Dalları, Geleneksel Türk Okçuluk, Görme Engelliler Federasyonu, Hava Sporları, Herkes İçin Spor, İşitme Engelliler, İzcilik Federasyonu, Karate, Kick Boks, Motosiklet, Muay Thai, Oryantiring, Otomobil Sporları, Satranç, Sualtı Sporları, Vücut Geliştirme, Fitness ve Bilek Güreşi, Buz Hokeyi, Buz Pateni, Curling, Kayak ve Dağcılık spor federasyonları yayımladıkları mesajlarla Cumhuriyet’in 100. yıl dönümü kutladı.

Fenerbahçe’den mesaj

Bugün Pendikspor’la karşılaşacak olan ve bu karşılaşmaya Cumhuriyet’in 100. yılına özel formasıyla çıkacak Fenerbahçe de bir mesaj yayınladı. Kulübün internet sitesinde yer alan açıklama “Cumhuriyet’in Feneri Olarak Biz Bu Cumhuriyet’e Sevdalıyız: Sonsuza Dek Cumhuriyet” başlığıyla paylaşıldı. Öte yandan Ülker Stadyumu önü de Türk bayraklarıyla donatıldı.

Beşiktaş’ta Çebi imzalı yazı

Beşiktaş cephesiyse sosyal medya paylaşımlarının yanı sıra Başkan Ahmet Nur Çebi imzalı bir mesajla 100. yılı kutladı. Mesajda “19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a ayak basan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün aziz milletimizle birlikte başlattığı benzeri görülmemiş bağımsızlık mücadelesi, 29 Ekim 1923 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ilan ettiği Cumhuriyet ile taçlanmıştır. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yıl dönümünde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde; ‘fikri hür, vicdanı hür’ nesiller, ‘zeki, çevik ve ahlaklı’ sporcular yetiştirmek için Beşiktaş Jimnastik Kulübü olarak misyonumuzun farkında, emanetin sorumluluğunun bilincindeyiz.” ifadelerine yer verildi. Çebi, mesajın devamında “”120 yıllık tarihimizle ülkemizin ilk, Avrupa’nın köklü kulüplerinden birisi olarak; en büyük Beşiktaşlı Atatürk’ün Akaretler 76 numarada tutuşturduğu Cumhuriyet ve devrim ateşi, ilelebet yolumuza ışık tutacaktır. Atatürk’ten aldığımız ilhamla onun ilke ve devrimlerinin aydınlattığı yolda daima ilerleyecek, ülkemizi gururlandıran başarılara yenilerini eklemek için hiç durmadan çalışmaya devam edeceğiz. Milletimizin istikbalini 100 yıldır güneş gibi aydınlatan Cumhuriyetimizin ilelebet payidar kalacağına yürekten inanıyorum. Dünya döndükçe Türkiye Cumhuriyeti var olacak, Türkiye Cumhuriyeti var oldukça Beşiktaş Jimnastik Kulübü var olacak. Aziz milletimizin Cumhuriyet Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyorum. Cumhuriyetimizin 100. yılı kutlu olsun.” sözlerine yer verdi.

Galatasaray’ın kutlaması

Galatasaray da yayınladığı kutlama mesajında “”Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘en büyük eserim’ dediği, aydınlanmanın ve çağdaşlaşmanın simgesi Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yaşını gururla kutluyoruz. Atatürk’ün önderliğinde Türk milletinin yeniden dirilişinin ifadesi olan Cumhuriyetimiz, kuruluş günündeki sarsılmaz inancı daima koruyacak, yüce Türk milletinin ‘Fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür’ yaşama garantisi olmayı ilelebet sürdürecektir. Cumhuriyetin 100’ü Galatasaray olarak, Türkiye Cumhuriyeti’nin gelecekte de mesut, muvaffak ve muzaffer olacağına güvenimiz tamdır. Bu duygu ve düşüncelerle, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 100. yıl dönümünü kutluyor; Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere şehit ve gazilerimizi saygı, minnet ve rahmetle anıyoruz.” sözlerine yer verdi.

Trabzonspor’un mesajı

Trabzonspor da kulübün resmi internet sitesinden “Yaşasın Cumhuriyet” başlığıyla bir açıklama yayınladı. Açıklamada “Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğindeki Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılında gurur ve sevinçle kutluyoruz.

100 nedir?

Bu sadece bir rakam değil, aynı zamanda büyük bir başarı ve azmin sembolüdür.

100 yıl boyunca Türkiye Cumhuriyeti, özgür ve bağımsız olarak ilerlemiş, büyümüş ve gelişmiştir.

Bugün koca bir asrı geride bırakırken, Mustafa Kemal Atatürk’ün mirası hala canlıdır.

Bu ülkenin çocukları, geleceği parlak bir şekilde inşa etmek için umutla doludur.

Bu ülkenin insanları gururla Türk Bayrağı altında bir araya gelir.

Bu ülkenin her bir bireyi, Cumhuriyet’in değerlerini yüreklerinde taşıyan birer temsilcisidir.

Cumhuriyetimizin 100. yılı, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğindeki Türkiye Cumhuriyeti’nin büyük başarılarını ve ilerlemesini kutlamanın bir vesilesidir.

Bu özel günü coşkuyla ve minnetle selamlıyoruz. Cumhuriyetimizin 100. yılı kutlu olsun!” sözleri yer aldı.

Önde gelen figürlerden açıklamalar

Spor kulüpleri ve federasyonlar dışında Türk sporunun bazı önde gelen isimleri de bu özel günü kutlamadan geçmedi.

Fatih Terim, yaptığı paylaşımla Cumhuriyet’in 100. yılını kutlarken “Bugün 100. yaşını kutladığımız Cumhuriyetimiz, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğindeki atalarımızın bize bıraktığı en büyük miras. Ve biz de o mirasa her geçen gün daha da sıkı sarılarak sahip çıkmalıyız. Unutmayalım ki; Cumhuriyet, büyük fedakarlıklarla kazanıldı.” dedi.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Fatih TERİM (@fatihterim)’in paylaştığı bir gönderi

Trabzonspor teknik direktörü Abdullah Avcı da “Bağımsızlığı esas almış, bir ulusun egemenliğini kendi elinde tuttuğu ve destansı bir şekilde kazanılan cumhuriyetimizin 100’üncü yılını çok büyük bir onurla, gururla kutluyorum. Dünümüzü, bugünümüzü ve yarınlarımızı borçlu olduğumuz başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu uğurda canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve özlemle anıyorum” diyerek özel günü kutladı.

Filenin Sultanları ile geçtiğimiz yaz başarıdan başarıya koşan antrenör Daniele Santarelli de “Bugün modern Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yıl dönümü. Bu önemli günde, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla tüm Türk halkına en iyi dileklerimi sunuyorum” diyerek Cumhuriyet’in 100. yaşını kutladı.

A Milli Takım teknik direktörü Vincenzo Montella ise kutlama mesajında “Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yıl dönümünü en içten duygularımla kutluyor, başta modern Türkiye’nin kurucusu, dünyanın en büyük devlet adamlarından Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu tarihi adımın atılmasını mümkün kılan kişilere derin saygılarımı sunuyorum” sözlerine yer verdi.

Fenerbahçe’nin sağ kanat futbolcusu İrfan Can Kahveci de 100. yılı “Ey Büyük Atatürk!

Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe, durmadan yürüyeceğime ant içerim.

Başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere istiklalimizi ve cumhuriyetimizi bizlere armağan eden tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun” sözleriyle kutladı.

Galatasaraylı futbolcu Mauro Icardi de kutlama paylaşımı yapanlardan biriydi. Icardi, Instagram hikayeler üzerinden yayınladığı görselle Cumhuriyet’in 100. yılını kutladı.

Icardi de Cumhuriyet’in 100. yılını kutladı.

Öte yandan Beşiktaş’ın eski futbolcularından Ricardo Quaresma da Instagram hesabı üzerinden yaptığı bir paylaşımlapaylaşımla bu özel günde Türk takipçilerinin beğenisini aldı.

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.