Enerji Bakanlığı’ndan tahkim açıklaması: Irak tazminat ödeyecek

Enerji ve Tabii Bakanlığı, Kuzey Irak Kürt Bölgesi petrolüyle ilgili davada uluslararası tahkimin Irak’ın Türkiye’ye tazminat ödemesine hükmettiğini açıkladı. Açıklamaya göre Uluslararası Ticaret Odası bünyesindeki Tahkim Merkezi Irak'ın beş talebinden dördünü reddetti

Ekonomi 29 Mart 2023
Bu haber 1 yıl önce yayınlandı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Türkiye ile Irak arasında Paris merkezli Uluslararası Ticaret Odası Tahkim Merkezi (ICC) nezdinde görülen dava hakkında Irak’ın tahkim davasını kazandığı haberleri sonrasında açıklama yaptı. Bakanlıktan yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“Ülkemiz ile Irak arasında Paris merkezli Uluslararası Ticaret Odası Tahkim Merkezi (ICC) nezdinde görülen dava hakkında Irak’ın tahkim davasını kazandığı haberlerinden sonra kamuoyunu bilgilendirme ihtiyacı doğmuştur.

Bu dava aslında, Irak Merkezi Hükümeti ile yine Irak’ın anayasal bir birimi olan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi arasında yıllardır süregelen petrol yönetim hakkı uyuşmazlığının bir yansımasıdır. Ülkemiz, Irak’ın birliğine ve toprak bütünlüğüne her zaman saygı göstermiş, hem Irak’ın hem de bölgenin politik ve ekonomik istikrarı için çaba sarf etmiştir.

Türkiye birçok uluslararası enerji projesinin önemli bir paydaşı olarak her zaman sorumluluklarının bilincinde hareket etmiştir. Ülkemiz, bölgede yaşanan bütün istikrarsızlıklara rağmen 1973 yılından beri Irak-Türkiye Petrol Boru Hattı Sistemini çalışır durumda tutmak için milyarlarca dolarlık harcama yapmış ve küresel petrol piyasalarında istikrarın korunması için gereken katkıyı sağlamıştır. Söz konusu anlaşmazlığın dostane çözümü için hem taraflarla hem de ilgili ülkelerle yoğun bir diplomasi yürütmüştür.

Davanın gelinen bu aşamasında hakem heyeti, Irak’ın beş talebinden dördünü reddetmiştir. Ülkemizin taleplerinin ise büyük çoğunluğunu kabul ederek Irak’ın bu ihlaller sebebiyle Türkiye’ye tazminat ödemesine hükmetmiştir.

Türkiye, her zamanki gibi uluslararası hukukun gereğini yerine getirmeye ve anlaşmazlığın asıl tarafları arasında kalıcı çözüme ulaştırılması için her türlü katkıyı sağlamaya hazırdır.”

Reuters: Irak tahkim davasını kazandı, Türkiye’ye petrol ihracatını durdurdu

Reuters: Irak tahkim davasını kazandı, Türkiye’ye petrol ihracatını durdurdu

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.