Fitch: Faiz yüzde 50’ye çıkınca yabancı yatırımcı geri dönmeye başladı

Fitch Ratings hazırladığı raporda Merkez Bankası'nın enflasyonu kontrol altına almak için politika faizini yüzde 50'ye çıkarmasının ardından yurt dışı yerleşik yatırımcıların geri dönmeye başladığını belirtti.

Ekonomi 15 Mayıs 2024
Fitch'in raporunda Türkiye'nin yabancı para cinsinden borçlanma aracı ihraçlarının yatırımcı duyarlılığının artmasıyla canlanmasının yakın vadeli refinansman risklerinin azaldığının bir işareti olduğu belirtildi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings Türkiye’nin yabancı para cinsinden (YP) borçlanma aracı ihraçlarının yatırımcı duyarlılığının artmasıyla canlandığını ve bu durumun yakın vadeli refinansman risklerinin azaldığının bir işareti olduğunu açıkladı. Fitch İslami Finans Birimi Başkanı Bashar Al Natoor “Döviz cinsinden tahvil ihraçlarında son dönemdeki artış Türkiye’nin daha geleneksel makroekonomik politikaları benimsemesinin ardından risk iştahının iyileşmesi nedeniyle kısa vadeli yeniden finansman risklerinin azaldığına işaret ediyor” dedi.

Fitch Ratings’in bu yılın ilk çeyreğine ilişkin Türkiye Borçlanma Aracı Sermaye Piyasaları Gösterge Tablosu raporunda gelecek 12-24 ayda Türkiye’nin borçlanma aracı sermaye piyasası (DCM) ihraçlarının ağırlıklı olarak ülke finansmanı, fon çeşitlendirme hedefleri ve İslami finansın geliştirilmesi gündemiyle yönlendirilmeye devam edileceği belirtildi.

Yüksek maliyetler göz önüne alındığında DCM ihraçlarının çoğunlukla fırsatçı olmasının beklendiği, orta vadede DCM’nin 450 milyar doları aşması ve sukuk ihraçlarının payının yüzde 20’yi geçmesinin öngörüldüğü bilgisi verildi. Raporda “Yabancı para cinsinden borçlanma aracı ihraçlarında son dönemde görülen canlanma Türkiye’nin daha geleneksel makroekonomik politikaları benimsemesinden bu yana yatırımcı duyarlılığının artmasıyla yakın vadeli refinansman risklerinin azaldığının bir işaretidir” ifadelerine yer verildi.

10 milyar dolarlık borçlanma aracı ihracı bekleniyor

Raporda Merkez Bankası’nın (TCMB) enflasyonu kontrol altına almak için politika faizini yüzde 50’ye çıkarmasının ardından yurt dışı yerleşik yatırımcıların geri dönmeye başladığına işaret edildi. Güçlü gelir tabanı, yönetilebilir borç amortismanları ve iyileşen finansman koşullarıyla genel devlet borcunun düşük olduğu kaydedilen raporda Türkiye’nin 2023’te dış piyasalarda 10 milyar dolar tahvil ihraç ettiği ve mevcut finansman planında bu yıl için de benzer bir tutarın öngörüldüğü belirtildi.

Raporda “Derecelendirilen bankaların ve şirketlerin geçen yılın ikinci yarısından bu yana yabancı para cinsinden borç ihraçları piyasalarına geri döndüğüne dair işaretler, erişimin iyileştiğini ve uzun süren çok sınırlı ihraç döneminin ardından hâlâ yüksek olsa da daha kabul edilebilir fiyatlara kilitlenerek varlıklarını sürdürmek için yaptıkları stratejik hamleleri yansıtıyor” değerlendirmesinde bulunuldu.

Fitch’in raporuna göre Türkiye dünyanın dördüncü büyük sukuk ihraççısı olup sukuk piyasasında aktif olan üç G20 ülkesinden biri. Türkiye’nin geçen yılki sukuk ihracı borçlanma aracı piyasasındaki ihraçların yüzde 15’ine yükseldi. Bu oran 2018’de yüzde 6,2’ydi.

Fitch 8 Mart’ta yayımladığı değerlendirmede geçen yılın haziran ayından bu yana uygulanan ekonomi politikalarının etkinliğine ve kalıcılığına olan güvenin arttığını belirterek Türkiye’nin kredi notunu bir kademe artırarak B+’ya, not görünümünü de “pozitife” yükseltmişti.

Fitch'ten Türkiye'ye mali duruş eleştirisi: Açıkça genişleyiciFitch’ten Türkiye’ye mali duruş eleştirisi: Açıkça genişleyici

Fitch’ten sürpriz zamanlı not artırımıFitch’ten sürpriz zamanlı not artırımı

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.