Telleri keserek cezaevine girmiş, koğuştaki mahkumu vurmuştu: Yardım edenlerle birlikte tutuklandı

Elazığ Açık Cezaevi'ne dışarıdaki telleri kesip giren ve koğuştaki mahkumu tabancayla vuran ve ona yardım edenler tutuklandı.

Gündem 10 Temmuz 2024

Elazığ Kampüs Açık Ceza İnfaz Kurumu’na girip tutuklu Murat Bulut’u silahla bacağından yaralayan Musa Orhan ile kendisine yardım eden dört şüpheli tutuklandı.

5 Temmuz’da Elazığ Kampüs Açık Ceza İnfaz Kurumu’nda meydana gelen olay yankı uyandırdı.

Musa Orhan cezaevinin etrafında bulunan tel örgülerden atlayarak kuruma girip adli bir suçtan hükümlü Murat Bulut’a tabanca ile ateş ederek bacağından yaraladı.

Bulut sağlık ekiplerinin yaptığı ilk müdahalenin ardından hastaneye kaldırılarak tedaviye alındı. Bulut’un sağlık durumunun iyi olduğu belirtilirken Orhan’ın yakalanması için çalışma başlatıldı.

Dört kişi tutuklandı

Orhan ve kendisine yardım ettiği belirlenen dört şüpheli polisin çalışmasıyla yakalanarak gözaltına alındı. Şüpheliler emniyetteki işlemlerinin ardından tutuklandı.

Ekiplerin bir başka çalışmasında da ‘kasten öldürmeye teşebbüs’ suçundan aranan ve gözaltına alınan üç şüpheli sevk edildikleri adliyede çıkarıldıkları mahkemede tutuklandı.

Bakanlık yetkilisiyle konuşan Saygı Öztürk dün yayımlanan haberinde olayı şöyle anlatmıştı:

“Olay şu: Gece yarısı, cezaevi önüne olay günü seferi olmayan şehir içi minibüs hattında çalışan bir minibüsle 15 suç kaydı bulunan 24 yaşındaki Musa Orhan, iki suç kaydı bulunan 19 yaşındaki Muhammed Ali Çelik, öyle böyle değil tam 63 suç kaydı bulunan 29 yaşındaki Murat Ünalan, 41 suç kaydı olan 23 yaşındaki Eren Can Yabancı, dört suç kaydı bulunan 49 yaşındaki Fethi Çınar geliyor. Gelen kişilerden biri tel örgüyü kesiyor, cezaevi bahçesine giriyor.

Oradan B-5 koğuşa girmeyi başarıyor. Az sonra B-5 koğuşta silah sesleri yükseliyor. 30 ayrı suç kaydı bulunan açık cezaevindeki mahkumlardan 20 yaşındaki Murat Bulut kanlar içinde kalıyor.

Olayla ilgili olarak Fethi Çınar, Muhammet Ali Çelik, Murat Ünalan yakalandı ve gözaltına alındı. Firari şüphelilerden Eren Can Yabancı ile cezaevine girip adam vuran Musa Orhan 6 Temmuz 2024 tarihinde ele geçirildi. Eren Can Yabancı’nın üzerinde tabanca ve şarjöre basılı halde 10 adet fişek bulundu.

Musa Orhan 23 Haziran 2024 tarihinde Elazığ Olgunlar Mahallesi’nde meydana gelen ateşli silahla kasten öldürme olayının intikamını almak amacıyla eylemi gerçekleştirdiğini öne sürdü. Şimdi Musa cezaevinde, Murat Bulut ise hastanede. Cezaevine dışarıdan girip içeride adam vurmak da adalet tarihine geçti…”

Skandalın böylesi: Telleri keserek cezaevine girdi, koğuştaki mahkumu vurdu, kaçtıSkandalın böylesi: Telleri keserek cezaevine girdi, koğuştaki mahkumu vurdu, kaçtı

İki kadının cezaevi arkadaşlığı Düzce'de cinayetle bittiİki kadının cezaevi arkadaşlığı Düzce’de cinayetle bitti

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.