‘İstek şarkı’ cinayetinin sanıklarına 25’er yıl ceza verildi, kederli aile tepkili

Müzisyen Onur Şener’i istedikleri parçayı çalmadığı gerekçesiyle vahşice darp ederek öldüren 2 sanık hakkında 25’er yıl hapis cezası verildi. Davanın diğer iki sanığı ise delil yetersizliğinden beraat etti. Cezayı yetersiz bulan Şener Ailesi itiraza hazırlanıyor.

Gündem 6 Temmuz 2023
Bu haber 1 yıl önce yayınlandı

Ankara’da müzisyen Onur Şener’in (45), eğlence mekanında geçen yıl 2 Ekim’de istek parça çalmayı kabul etmediği için çıkan kavgada darp edilerek ve boğazı kesilerek öldürülmesiyle ilgili davada tutuklu sanıklar İlker Karakaş (35) ve Ali Gündüz’e (36) takdir indirimi uygulanarak 25’er yıl hapis cezası verildi. Tutuklu sanık Semih Soyalp (36) ile tutuksuz sanıklar Jale Erberk ve Gözde Gündüz ise delil yetersizliğinden beraat etti.

3’ü tutuklu, 5 sanığın, Ankara 31’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmasına dün devam edildi.

Duruşmaya, sanıklar ve avukatları ile Onur Şener’in annesi Leyla, babası Erhan ve ablası Pınar Şener, Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ katıldı. Mütalaaya karşı savunma yapan sanıklardan Gözde Gündüz, tutuklu sanık Ali Gündüz’ün eşi olduğunu söyleyerek, “Onur Şener’in bize küfürler ettiği ve bize saldırdığı tanık beyanları ile ortadadır. Ben olayı durdurmaya çalıştım; ancak kavgayı ayırmamakla suçladılar. Benim eşim yaralanmışken nasıl ayırmaya devam edebilirdim? O sırada eşimle ilgileniyordum. Benim eşim naif, sakin ruhlu bir insandır. Kendisi benimle bile tartışmaz. Eşim adına da kendi adıma da beraat kararı verilmesini talep ediyorum” dedi.

Sanık: En mağdur olan benim

Sanık Jale Erberk, “Daha önce bir şiddetin içerisinde olmadığım için ayırma gibi bir şey olmadı. Ben de korktuğum için geriye doğru kaçtım. En mağdur edilen kişi benim; çünkü ben hayatıma devam etmeye çalışıyorum. Sırf sanıklar benim arkadaşım diye ben de burada tanık olarak değil sanık olarak bulunuyorum. Biz zengin şımarık ailenin çocuklarından değiliz. Kamera görüntülerini silebilecek güçte insanlar değiliz” dedi.

Sanık Semih Soyalp de, “Dışarıda Onur Şener’in İlker’e saldıracağını ve İlker’in de bardağı Onur Şener’e vuracağını öngöremezdim. Olay bittikten sonra ambulansı da aradım, elimden geleni yaptım ama olmadı. Ailenin acısını paylaşıyorum. Suçum günahım yoktur, tahliyemi ve beraatımı talep ederim” diye konuştu.

‘Tişörtümü tampon yapılsın diye verdim’

Onur Şener’in sahne aldığı eğlence mekanında ‘istek parça’ çalmayı kabul etmediği için öldürüldüğü kavgada kullanılan suç aleti 2 bardak, üzerinde sanıkların parmak izi bulunan kırık cam parçaları birleştirilerek dosyaya delil olarak girmiş, üçüncü bardağın ise tuzla buz olduğu için birleştirilemediği öğrenilmişti.

Tutuklu sanıklardan İlker Karakaş, 9 aydır cezaevinde olduğunu belirterek, “Ne yapabilirim diye çok düşündüm. Ben Onur Şener’in yaptığı anonsu duymadım bile. Durduk yere küfür etti sanıyordum. Normalde tek derdi erkeklerin çıkmasını istemiş. Ben bunu bilseydim zaten tatlı dilli bir adamım olayı hemen çözerdim, oradan sarmaş dolaş çıkardık. Biz dışarı çıktıktan sonra o da çıktı. Bizim ters istikametimize gidiyordu; ancak bir anda geri dönüp bize saldırdı. Neden bunu yaptı? Elimdeki bardağı fırlattım; çünkü kadın erkek demeden herkese saldırdı ve neredeyse bu adam 100 kilo belki daha fazla. Benim o gün tek derdim gitmekti. Onur Şener’in boynundaki kanı görünce tişörtümü çıkarıp verdim, ‘tampon yapılsın’ diye. Sonra da hemen ambulansı aradım. Elimden geleni yaptım. Ben daha önce kavga bile etmedim, müfettişim. Ben sadece kendimi savundum, kimse üzülsün istemedim” dedi.

‘Kasten öldürme’den verilen cezaya takdir indirimi

Diğer tutuklu sanık Ali Gündüz de “Üzerime atılı suç çok ağır bir suç. Tüm dosya birlikte incelendiğinde benim masum olduğum anlaşılıyor; beraatımı talep ediyorum” dedi.

Mahkeme heyeti tutuklu sanıklar İlker Karakaş ve Ali Gündüz’e ‘kasten öldürme’ suçundan önce müebbet hapis cezası verdi. Bu ceza takdir indirimi uygulanarak her iki sanık için de 25’er yıla düşürüldü. Tutuklu sanık Semih Soyalp, tutuksuz sanıklar Jale Erberk ve Gözde Gündüz’ün ise delil yetersizliğinden beraatına karar verildi.

Şener Ailesi: Bir hayat bu kadar ucuz mu?

Duruşma sonrası basın açıklaması yapan Onur Şener’in annesi Leyla Şener, sanıklara verilen cezadan tatmin olmadığını belirtti. Oğlu Onur Şener’in geri gelmeyeceğini belirten anne Şener, “Onu katleden canilere bu ceza çok az. Hiçbirimizi tatmin etmedi. 3 tane beraat verildi, içime sinmedi. Bunların hepsi canice oğlumu katletmiş, hepsi var işin içinde; neden sadece ikisi? Neden 25 yıl? Bu kadar ucuz mu insan hayatı?” dedi.

Baba Erhan Şener de verilen karardan memnun olmadığını ancak 2 kişi hakkında verilen ceza için biraz da olsa teselli bulduklarını söyleyerek, “Bu işin takibini bırakmayacağız. Mücadelemiz sonuna kadar devam edecek” dedi.

Ümit Özdağ’dan ‘toplumsal cinnet’ yorumu

Duruşmayı takip eden Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, yaptığı açıklamada, “Ortada anlaşılması ve kabullenilmesi mümkün olmayan bir cinayet var. Bir toplumsal cinnet sürecinden geçerken onun bir yansımasını görüyoruz” dedi.

 

Kadıköy'deki müzisyen cinayetinde katil zanlısının iddiası: Beni boğmaya çalıştıKadıköy’deki müzisyen cinayetinde katil zanlısının iddiası: Beni boğmaya çalıştı

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.