Edin Dzeko: Biz Fenerbahçe armasının savaşçılarıyız

Fenerbahçe’de Boşnak golcü Edin Dzeko, kulüp televizyonuna yaptığı açıklamalarda takımda pozitif bir hava olduğunu anlattı, taraftardan desteği bırakmamasını istedi.

Spor 20 Kasım 2023
Bu haber 6 ay önce yayınlandı
Fenerbahçe'de Kaptan Dzeko'dan gündem değerlendirmesi.

Fenerbahçe’nin golcü futbolcusu Edin Dzeko, milli arada kulüp televizyonunu sorularını yanıtladı ve değerlendirmelerde bulundu. Dzeko, ligde ve Konferans Ligi’nde lider olduklarını ancak son maçlarda puan kayıpları yaşadıklarını belirterek nelerin yanlış olduğunu görmenin önemini vurguladı.

Dzeko “Bireysel performans takıma bağlıdır. Takım kazandığında genelde gol atanlar konuşur. Oyuncuların farklı görevleri var. Takımımızdaki her oyuncu çok önemli. Daha çok uzun bir yol var önümüzde. Henüz hiçbir şey başarmadık ama iyi gidiyoruz. Milli aradan sonra yeni bir aya gireceğiz. Önemli maçlarımız olacak Süper Kupa dahil olmak üzere. Umarım milli takımdakiler çok fazla yorulmaz. Çünkü herkese ihtiyacımız var” dedi.

Fenerbahçe, MHK Başkanı İbanoğlu’nu istifaya davet ettiFenerbahçe, MHK Başkanı İbanoğlu’nu istifaya davet etti

Yoğun fikstürle alakalı değerlendirmede bulunan Boşnak “Yoğun takvim işimizin bir parçası, büyük takımların bir parçası. Büyük takımlar her maçı kazanmak için oynarlar ve Avrupa’da da mücadele ederler. Bu sebeple 3 veya 4 gün sonra bir maç daha oynamanız gerekir. Buna alışkın oyuncular için bunun normal olduğunu düşünüyorum. Bizim için bu, oyunun bir parçası ve oynayacağımız her maç bizim için önemli. Şimdi Konferans Ligi’nde grup aşamasının sonuna geldik. Önümüzde 2 maç var ve grubu birinci sırada bitirmek bizim için çok önemli çünkü ilk sırada bitirdiğimiz zaman şubat ya da mart ayı geldiğinde bir tur atlamış, dolayısıyla 2 maç eksik oynamış oluyorsunuz. Az maç yapmak her zaman daha iyidir. Ligde de oynadığımız her maç çok önemli. Rakip fark etmeksiniz her maç 3 puan. Dolayısıyla oynayacağımız her maç çok önemli” şeklinde konuştu.

“Takımda atmosfer güzel”

Takımda güzel bir atmosfer olduğuna dikkat çeken tecrübeli yıldız “Takım kazandığı zaman insanların dışarıdan negatif şeyler yaratmaya çalışması normaldir. Bence bundan daha büyüğüz. Hepimiz aynı hedef için buradayız. Birbirimize karşılıklı saygı duyuyoruz. Belirtmiş olduğum gibi insanlar içeriye bazı negatif durumlar sokmaya çalışabilirler ama biz büyük bir takımsak bunun üstesinden gelmeyi bilmeliyiz, bunu dışarıya itebilmeliyiz. Sezon yeni başladı, uzun bir yolumuz var. Birlik olmamız gerekiyor. Bu tarz şeylere de hazırlıklı olmamız gerekiyor. Burası çok büyük ve geleneksel bir kulüp. Büyük oyuncularımız var. Evet, kadroda eksik oyuncularımız oldu ama onların yerini dolduracak, onlar olmadığında takıma yardım edecek çok fazla kaliteli oyuncumuz var. Takım içerisinde yeterli çözümümüz var. Uzun bir yol ama maç maç, adım adım bakıyoruz. Şu anda pozitif bir şekilde yolumuza devam ediyoruz” dedi.

Fenerbahçe’de Edin Dzeko değerlendirmelerde bulundu.

“Serie A daha taktiksel”

Süper Lig’i değerlendiren Edin Dzeko, İtalya Serie A ile de kıyaslama yaparak “Oynadığım liglerin hepsiyle karşılaştırmam zor çünkü çok fazla farklı ligde oynadım. Genel olarak iyi bir lig diyebilirim burası için. Son oynadığım lig olan Serie A ile kıyaslamam gerekirse orada futbol biraz daha taktiksel. İtalyan takımlarının defanslarını geçmek biraz daha zor. Ama Türkiye Ligi de şu ana kadar gördüklerimi değerlendirirsem çok iyi bir lig. Burada her takım futbol oynamak istiyor. Geriden oyun kurmak istiyorlar. Bu, zaman zaman onlara bazı zorluklar çıkarabiliyor çünkü geriden oyun kurarken hata yaptıkları zaman gol yiyebiliyorlar. Pozitif olan şey şu ki, buradaki hocalar, takımlar bunu saha içerisinde uygulamaya ve futbol oynamaya çalışıyorlar. Hocaların da buna önem verdiğini görüyoruz. Zaman zaman boşluk da verebiliyor takımlar, o zaman maç sanki 5’e 5, 10’a 10 gibi oynanıyor ama bunlar futbolun bir parçası. Bizim için önemli olan oynadığımız her maçta maçları domine etmek ve asla çok fazla boşluk vermemek. Bizim için önemli olan bir diğer konu da, geriye düştüğümüz zaman ‘Maç bizim için bitti’ demememiz gerekiyor. Tabii ki futbolda amaç gol atmaktır ama bazen gol de yersiniz. Gol yediğiniz zaman pozitif kalmaya devam etmelisiniz ki maçı çevirebilesiniz.” ifadelerini kullandı.

Fenerbahçe'nin korktuğu başına gelmedi! Tarlada bu kadarFenerbahçe’nin korktuğu başına gelmedi! Tarlada bu kadar

“Armanın savaşçılarıyız”

Dzeko, taraftara takıma destek olmaya devam etmelerini söyledi. Boşnak futbolcu “Her maç %100’ümüzü vermek istiyoruz ki en önemlisinin de bu olduğunu düşünüyorum. Sonuçta bizler de Fenerbahçe armasının savaşçılarıyız. Hedefimize ancak birlik olursak ulaşabiliriz. Onların desteğine ihtiyacımız var. Hata yaptığımızda da iyi oynamadığımız zaman da onların desteğine ihtiyacımız var çünkü zor anlarda birlikte olmamız gerekiyor. Zor anlar olacaktır, hatalar olacaktır, negatif anlar olacaktır. Onların bizim yanımızda olması çok önemli.” diye konuştu.

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.