Güne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 10 Haber
12 Ocak 2022 Çarşamba
1

Türkiye 20 yaşındaki tıp fakültesi öğrencisinin intiharını konuştu

Sosyal medya, dün kaldığı cemaat yurdunun 7. katından atlayarak yaşamına son veren Elazığ Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi 20 yaşındaki Enes Kara’nın intiharını konuştu. Enes’in yurtta yaşadığı sorunları anlattığı 2 dakika 8 saniyelik video Twitter’da yüzbinlerce kez paylaşıldı. Siyasetçilerden ünlülere ve sivil toplum örgütlerine kadar herkes olaya tepki gösterdi. Cemaat yurtlarının kapatılması istendi. Enes’in babası ise kimseden şikayetçi olmadığını açıkladı. 25 yıldır kendisinin de aynı cemaate (Nur Cemaati) mensup olduğunu söyleyen Mehmet Kara “Orada kalmasını ben tavsiye ettim. Kaldığı yer güzel insanların kaldığı bir yer. Manevi olarak ahiretine faydası olsun istedim” diye konuştu.Gün boyu hemen hemen her kesimden insan Enes’in intiharı hakkında yazıştı, konuştu, tepki verdi. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Enes’in intiharıyla ilgili yorum yapmadı. Gelen tepkiler üzerine “Bana kızanları anlıyorum ama etik sebeplerden dolayı bir şey demeyeceğim. Zamanı gelince gereken yapılacak. Tepkileri anlıyorum ve saygı duyuyorum” dedi. Ak Parti Sözcüsü Ömer Çelik ise “Gencecik bir insanın ölümü üzerinden kindar bir dille kavga, ideolojik hesaplaşma ve ayrışma üretenlerin yaptığı şey asla kabul edilemez ve ahlaki değildir” diye konuştu.
2

Nazarbayev’in güzellik kraliçesiyle fotoğrafına ne oldu?

Dünya ve Türkiye Kazakistan’da yaşananları konuşup anlamaya çalışırken artık yazılarını bir gazetede değil elektronik mail ortamında dostlarıyla paylaşarak yazan Ertuğrul Özkök’den ilginç bir dedikodu geldi. Özkök’ün yazdığına göre Kazakistan’ın eski lideri Nursultan Nazarbayev birkaç yıl önce Bodrum’da tatildeyken Türk paparazziler tarafından görüntülendi. Çekilen fotoğraflardan birinde Kazak lider, o dönemin Kazakistan güzellik kraliçesiyle birlikte gözüküyordu ama o resim hiç yayınlanmadı. Özkök o fotoğrafın Nazarbayev’in heykellerinin devrilmesinden sonra ortaya çıkıp çıkmayacağını merak ediyor.
3

Şirketlere kur korumalı mevduata geçişte bir teşvik daha: Vergi de yok

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türk lirasına dönüşümün desteklenmesi kapsamına alınan kurumların kur ve altın değerlemesinde oluşan kazanç farklarına kurumlar vergisi istisnası getirecek. Bakanlığın hazırladığı taslak kapsamında, kur değerlemesi sonucu hesaplanan kur farkı kazançları kurumlar vergisinden istisna edilecek. Vade sonu faiz ve kar payları da kurumlar vergisinden istisna olacak. Türk lirasına dönüştürme işleminin 17 Şubat 2022 tarihine kadar yapılması durumunda, 2021 yılı son geçici vergi dönemi için de bu istisnadan yararlanılabilecek.
4

Tahvil faizleri rekor kırdı, risk primi 579 baz puana çıktı

Türkiye’nin 10 yıllık Hazine tahvilinin faizi ihraç edilmeye başlandığından bu yana ilk defa yüzde 25’i geçerek rekor tazeledi. Böylece politika faizi ile 10 yıllık tahvil faizi arasındaki fark 11 puana kadar çıktı. Merkez Bankası eylülden bu yana 500 baz puan indirimle politika faizini yüzde 19’dan yüzde 14’e kadar indirirken 3 yıldan uzun vadeli tahvillerin tamamında 650 baz puandan fazla faiz artışı gerçekleşti. 23 Eylül’den bu yana 5 yıllık tahvillerin faizi 783 baz puan civarında artarken 10 yıllık tahvillerin faizi de 699 baz puan artış kaydetti. Türkiye’nin kredi temerrüt risk primi (CDS) yıl başından bu yana 20 baz puandan fazla artışla 579 baz puana çıktı. Ayrıca Hazine dün 5,5 milyar liralık yeni bir borçlanma ihalesi daha yaptı.
5

Kılıçdaroğlu: Bu da Bahçeli’ye kapak olsun

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun grup toplantısı gündeminde ekonomi vardı. Önce Erdoğan’ı hedef alan Kılıçdaroğlu “Tefecilere hizmet eden kişinin adı Erdoğan’dır hiç kimse unutmasın. Öyle ‘faize karşıyım’ bunların hepsi hikâye. Çıksın şunu söylesin ey Kılıçdaroğlu desin sen faiz yükseldi diyorsun devletin borçlanma faizi senin dediğin rakamlar tam tersine düştü desin. Sen doğruları söylemiyorsun desin. Diyebilir mi? Diyemez. Haksızlık olduğunu biliyor mu? Biliyor. Kime hizmet ediyor? Açık ve net söylüyorum tefecilere hizmet ediyor. Dolar baronlarına hizmet ediyor vatandaşa değil. Tam bir çöküş yaşanıyor ekonomide. Üç ayrı yerden çöküşü paylaşacağım sizlerle” dedi. Üç çöküş olarak yüksek mevduatı olanlara kur garantisi verilmesini, ihracatçılardan yapılan yüzde 25 döviz kesintisini ve bankaya 500 bin dolar yatırana vatandaşlık verilmesini saydı. “Hani siz milliyetçiydiniz, vatanseverdiniz. 500 bin dolara vatandaşlığını satıyorsun sen. Bu da Bahçeli’ye kapak olsun” diye konuştu.
6

Diyanet ve Cübbeli Ahmet Hoca’dan insana domuz kalbi nakline onay

ABD’deki Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’nde görevli doktorlar dünyada ilk kez kalp rahatsızlığı olan kişiye domuz kalbi nakletmeyi başarmıştı. Tıp tarihine geçen bu olayı Cübbeli Ahmet Hoca olarak tanınan Ahmet Mahmut Ünlü yorumladı. Ünlü “Domuz pisliğin ta kendisidir. Tüyünü dahil kullanmak Kuran’da caiz değildir. Eğer başka bir alternatif varsa ve kullanılmıyorsa caiz değildir. Başka alternatif yoksa mecburi olarak kullanılabilir. Bu durum hayat memat meselesidir. Estetik kaygısı olmadığı için kabul edilebilir” dedi. Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı’nın internet sitesinde de “Domuz kalp kapağının insan kalbine takılması caiz midir” sorusuna şu yanıt verildi: “Hayati öneme sahip bir tedavinin helal olan nesnelerle yapılabilme imkanı bulunmadığı hallerde (zaruret gereği), tedavide haram olan nesnelerden de yararlanılabilir. Bu itibarla, kalp kapakçığının değişmesi zorunlu olan bir hastanın tedavisinde, helal yollarla bir alternatif bulunmaması ya da bulunan diğer çözümlerin verimli ve sağlıklı olmaması halinde, domuzdan elde edilen kalp kapakçığının kullanılması da caiz olur.”
7

Ukrayna için Rusya-ABD görüşmeleri sonuçsuz, Putin’in bir sonraki hamlesi merak ediliyor

Ukrayna krizi daha da tırmanıyor. Son olarak Cenevre’de  ABd ile Rusya arasında yapılan müzakerelerde hiçbir sonuç çıkmadı. Rusya Ukrayna’nın NATO üyeliğine karşı çıktı, ABD ise “Ukrayna üyelik isteme hakkına sahip” dedi. Şimdi konu NATO çerçevesinde de konuşulacak ama bu arada Rusya yeniden Ukrayna sınırına asker yığmaya başladı. Çoğu uzmana göre Rus lider Vladimir Putin bu çeşit müzakerelerde elini hiç göstermiyor ve karşı tarafı gergin tutmaya da bayılıyor. Ama bu arada gerginlik de tehlikeli biçimde tırmanıyor. The New York Times, Putin’in olası yeni hamlelerine yakından bakmaya çalışmış.
8

“Teknoloji, ekonomik eşitsizlik yaratıyor”

Teknoloji, her zaman ekonomistler tarafından baş tacı edildi; çünkü yeni teknolojiler her zaman ekonomik verimliliği arttırdı. Ama bu dalga sona eriyor gibi. The New York Times gazetesi, ABD’nin ünlü MIT Üniversitesinin Türkiye kökenli ekonomi profesörü Daron Acemoğlu’nun son dönemdeki araştırmalarından hareketle oldukça kapsamlı bir analiz yayınladı. Acemoğlu, ABD’de son 40 yılda ortaya çıkan ücret eşitsizliklerinin en az yarısının yeni teknolojilerden kaynaklandığını söylüyor. Üstelik bunu söyleyen tek başına Acemoğlu da değil, başka pek çok önemli iktisatçı da aynı görüşte. Daha yakın zaman önce Daron Acemoğlu bu konuda Amerikan parlamentosunun bir komisyonuna uzun uzun bilgi verdi. Acemoğlu, “Bizim teknolojiyi insanlara karşı değil insanlar için çalışır hale getirmemiz gerek” diyor.
9

Elon Musk, Mars roketini yakalayacak kuleyi paylaştı

SpaceX’in patronu Elon Musk, Mars’a gidecek Starship roketini fırlatmak ve yakalamak için kullanılacak kulenin fotoğrafını kamuoyuyla paylaştı. Uzay firmasının Teksas’taki Starbase tesisinde inşaat halinde olan yapı, ikinci kademeyi yörüngeye ulaştıran roket iticisini tekrar yerine yerleştirmek için kullanılacak yemek çubuğu benzeri kollara sahip. Robotik araştırmacısı Lex Fridman, fırlatma kulesini “Şimdiye kadarki en çılgın mühendislik tasarımlarından biri” olarak niteledi. Bir Starship roketinin ilk yörünge fırlatması gelecek 10 hafta içinde gerçekleşecek. Denemede uzay aracı, Starbase’ten kalktıktan sonra 90 dakikalık bir yolculuğu tamamlayıp Hawaii açıklarına inecek.
10

Göz yaşartmayan soğan yaptılar

Soğan doğrayan herkesin başına gelir, gözleriniz yaşarır. Ama Britanya’da bir market zinciri (Waitrose) önümüzdeki haftadan itibaren “Sunions” adını verdiği ve göz yaşartmadığını iddia ettiği yeni bir soğan türünü satışa çıkarıyor. Bu soğan, söylendiğine göre çeşitli soğan cinslerinin çapraz döllenmesi sonucu üretilmiş. Yani genetiğine müdahale edilmiş ama bu iş laboratuvarda yapılmamış.

Bir kadın cinayeti daha: 29 yaşındaki avukat öldürüldü

Tuzla’da avukat Dilara Yıldız‘ı (29) tabancayla vurarak öldürdükten sonra yakalanan şüpheli Oktay Dönmez (29) 3 ayrı suçtan tutuklandı. Dönmez’in hakimlikteki sorgusunda “Tasarlayarak öldürme kastım olsaydı maktul eve geldiğinde öldürürdüm. Öldürme kastım yoktu. Yağma kastım olsaydı eve geldiğinde de zorla senet imzalatırdım” dediği öğrenildi. Dilara Yıldız’ın kız kardeşi, Yıldız’ın zanlı ile ilgili polise defalarca şikayette bulunduğunu ama korunamadığını söyledi.

Diyanet-Sen Genel Başkanı Güldemir memurluktan atıldı, iddia alkollü araç kullanmak!

Memur-Sen’e bağlı Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Ali Güldemir’in hakkında yürütülen disiplin soruşturması kapsamında görev yaptığı Yargıtay 1. Başkanlığı Mescidi İmam hatipliği görevinden ve memurluktan ihraç edildiği ortaya çıktı. Güldemir’in ihraç gerekçesinde memurluğa alınma şartlarından herhangi birini taşımadığının sonradan anlaşılması veya memurlukları sırasında bu şartlardan herhangi birini kaybetmesi gösterildi. Güldemir’in alkollü araç kullanırken polis kontrolüne yakalandığı öne sürüldü.

4.9 tonluk kokain soruşturmasında 14 kişiye gözaltı

Kolombiya’nın güneybatısındaki Buenaventura Limanı’nda ele geçirilen ve Dubai’de bulunan organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in alıcı olarak İçişleri eski Bakanı Mehmet Ağar’ı suçladığı 4.9 tonluk kokainle ilgili soruşturmada bir operasyon daha yapıldı. Daha önce alıcı gözüken Florya merkezli bir şirketin sahipleri gözaltına alınmıştı. Dün de şirket sahibi M.K. ile birlikte hareket ettikleri öne sürülen gruba baskın yapıldı. M.K. ile birlikte 13 şüpheli gözaltına alındı.

Diyarbakır’da Devlet Bahçeli Hatıra Ormanı protestosu

Diyarbakır’daki ünlü Kırklar Dağı’na bir süre önce valilik ve kayyım yönetimindeki belediye tarafından ‘Devlet Bahçeli Hatıra Ormanı’ yapılmasına karar verilmişti. Bu ay sonunda bitirilmesi planlanan orman 210 dönüm arazi üzerine kurulacak ve dikilecek 10 bin fidanın her birine şehit askerlerin isimleri verilecekti. Diyarbakır’da bir araya gelen kurum ve partiler Bahçeli ismine karşı çıktı. MHP, iki milyon nüfuslu Diyarbakır’da son seçimde sadece 11 bin 328 oy almıştı. “Bahçeli Hatıra Ormanı” bütün tepkilerin odağındaydı.

40 ilde FETÖ operasyonu: 3’ü albay 69 muvazzaf asker gözaltında

İzmir merkezli 40 ilde Fetullahçı Terör Örgütü’nün Türk Silahlı Kuvvetleri yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında 185 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi. 113 şüpheli gözaltına alındı. Şüphelilerden 3’ü albay, 2’si yarbay, 7’si binbaşı, 4’ü yüzbaşı, 19’u üsteğmen, 3’ü teğmen, 53’ü astsubay, 10’u uzman çavuş rütbesinde, 23’ü Deniz Kuvvetleri, 24’ü Kara Kuvvetleri, 39’u Hava Kuvvetleri Komutanlıklarına, 1’i Sahil Güvenlik Komutanlığına ve 14’ü Jandarma Genel Komutanlığı’na mensup. 69’u muvazzaf. 

Kıbrıs açıklarında 6.4’lük deprem, 7 ilde hissedildi

Akdeniz’de Kıbrıs’ın güneybatı açıklarında 6,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem Kıbrıs adasının tamamında ve Antalya, Mersin, Hatay, Adana, Isparta, Burdur ve Konya’da da hissedildi. KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ilk belirlemelere göre herhangi bir hasar tespit edilmediğini açıkladı.

Nişanyan: Türkiye’den bir talepte bulunacak yüzüm yok

HaberTürk yazarı Nagehan Alçı, 2017’den bu yana Yunanistan’da yaşayan dilbilimci ve yazar Sevan Nişanyan’ın gözaltına alınmasıyla ilgili kaleme aldığı yazısında, “Irkçılık ve özellikle Türk düşmanlığı hastalığının Yunanistan’da ne kadar irrasyonel bir zemine geldiğini hikâyeyi dinlerken trajikomik bir şekilde anlıyorsunuz” dedi. Alçı Nişanyan’ın söz konusu programdaki, “Türk hükûmetiyle aramdaki köprüleri yıkmak için ben de elimden geleni yaptım ve bu konuda bir talepte bulunacak yüzüm yok” ifadesine dikkati çekti. Nişanyan’ın Alin Ozinian‘ın “Sınırsız” isimli programında konuya ilişkin açıklamalarını köşesine taşıdı.

İstanbul’da kar alarmı: Evsizler toplandı, mobil büfeler göreve hazır

Meteoroloji İşleri Müdürlüğü bugün ve yarın İstanbul için kar uyarısında bulunmuş, günün ilerleyen saatlerinde yağışın şiddetini artırabileceğini açıklamıştı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı bu uyarı sonrası evsizleri toplayarak çeşitli tesislere yerleştirdi. Yine aynı şekilde trafikte kalan kişiler için mobil büfeler oluturuldu. Sokak hayvanları için de önlem alındı. 

Öğrencilerin bursu mahkeme kararı olmadan kesilemeyecek

Anadolu Üniversitesi Fransızca Öğretmenliği Bölümü öğrencisi İlayda Aksoydan, 30 Haziran 2021 tarihinde Onur Haftası kapsamında düzenlenen yürüyüşe katıldığı iddiasıyla gözaltına alındı. Gözaltına alınan Aksoydan bir ay sonra aldığı devlet bursunun kesildiğini öğrendi. Öğrenci, öğrenim bursunun kesilmesinin ardından işlemin hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle Gençlik ve Spor Bakanlığı’na dava açtı. Ankara 23. İdare Mahkemesi öğrenci hakkında yapılan işlemin hukuksuz olduğuna hükmetti. Karar benzer durumdaki öğrenciler için emsal nitelikte. Boğaziçi eylemlerine katılan bazı öğrencilerin de devletten aldıkları öğrenim bursları bakanlık tarafından kesilmişti. Boğaziçi öğrenciler de Gençlik ve Spor Bakanlığı aleyhine dava açmıştı.

İstanbul’un simge köpeği Boji’yi Ömer Koç sahiplendi

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, toplu taşıma araçlarıyla tüm İstanbul’u gezmesiyle ünlenen Boji’nin iş insanı Ömer Koç tarafından sahiplenildiğini duyurdu. İmamoğlu “Boji’nin artık rahatlıkla dolaşabileceği, özgürce koşabileceği bir yuvası var. İstanbul’un dünyaca meşhur köpeği Boji’yi sahiplenen iş insanı Ömer Koç’a teşekkürler. Boji’nin, ona zarar vermek isteyen insanlardan uzak, korunaklı, dilediği gibi koşturabileceği bir yuvası olacak” dedi.

Bakan Yanık: Ped fiyatlarında KDV düşürülebilir

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Derya Yanık Ankara’da gazetecilerle kahvaltıda buluştu. Yanık’a kadın hijyen ürünlerine yapılan zamlar soruldu. Yanık “Kadın hijyen ürünlerinin yanı sıra bize hasta bezi, çocuk beziyle ilgili talepler de geliyor. Bugüne kadar bununla ilgili bir çalışma yapılmadı. Ama bir çalışma yapabiliriz. KDV düştüğünde bu ürünlere yansıtılmıyor. Ama bunun dışında bir üst sınır gibi başlıkları çalışabiliriz” diye konuştu. 

Kılıçdaroğlu ve Davutoğlu’ndan sürpriz görüşme

Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem üzerinde yeni Anayasa çalışmalarını sürdüren 6 partinin ortak toplantısı iki haftadır yapılmıyordu. Gelecek Partisi yetkililerinin “Ortak metin çalışması, ittifak görüntüsüne neden oluyor” gerekçesiyle “Son toplantıyı ve ortak metne imza atılmasını bir süre askıya alalım” talebinde bulunduğu öne sürülüyordu. Bu iddianın gölgesinde sürpriz bir görüşme gerçekleşti. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu Ankara’da akşam yemeğinde buluştu. 

HDP’li Sancar: İktidar İstanbul’u gasp etme yoklamaları yapıyor

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar partisinin grup toplantısında İçişleri Bakanlığı’nın İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne yönelik özel terör teftişini hatırlattı. “İktidar İstanbul ve diğer büyükşehir belediyelerini gasp etme yoklamaları yapmakta” dedi. Sancar “Eğer bu ülkede ilk belediye kayyım atandığında tereddütsüz demokrasiden yana en ufak derdi olan çevreler ortak irade koyabilseydi, iktidar bugün kayyım operasyonlarını hazırlayacak kirli oyunlara başvuramazdı” diye konuştu. Erken seçimi halkın gündeminde tutacaklarını söyledi. 

Bahçeli: Sokak hareketlerine direnmeyi biliriz

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin gündeminde İBB soruşturması, Kılıçdaroğlu, HDP’nin ve Tabipler Birliği’nin kapatılması vardı. HDP”li Semra Güzel’in 5 yıl önce PKK’lı Volkan Bora ile çekilen fotoğraflarını hatırlatan Bahçeli “Biz TBMM’de terörist istemiyoruz. AYM, HDP için gereğini yapmalı” dedi. Kazakistan’daki protestolarda FETÖ parmağının araştırılmasını istedi. Yerli aşı Turkovac verilerinin eksik olduğunu açıklayan Türk Tabipleri Birliği’nin de kapatılmasını istedi. MHP lideri “Bize sarayın sözcüsü diyen Kılıçdaroğlu, Kandil’in teşrifatçısı, termikçisi, tedarikçisidir. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının hazırladığı DİAYDER iddianamesinde Kılıçdaroğlu’nun adı geçiyor mu, geçmiyor mu? Bu zat, terör aparatı DİAYDER’in bölücü mensuplarıyla toplantı yaptı mı, yapmadı mı? Saklanma, çık karşımıza metçe söyle, adamsan cevap ver” diye konuştu.

Davutoğlu: 2001 krizi bahanesine sığınmayın millet güler

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “2001 krizinin toplum hayatında ve ekonomide yol açtığı faturaları ise çok uzun yıllar ödedik” sözlerine tepki gösterdi. Davutoğlu, “Sayın Erdoğan, 20 yıldır iktidar olup hala 2001 krizi bahanesine sığınmaya kalkarsanız millet size güler” dedi.

CHP’den önerge: Türkiye ile Katar ilişkisi araştırılsın

CHP Türkiye ile Katar arasındaki ilişkilerde ülke çıkarlarımızın zedelediğini savundu. CHP Grup Başkanvekilleri Özgür Özel, Engin Altay ve Engin Özkoç tarafından konu ile ilgili hazırlanan araştırma önergesi TBMM’ye sunuldu. Önergede Türkiye-Katar ilişkisinde iktidarın attığı adımların, Katar’ın Türkiye’deki çıkarlarını korumaya yönelik olduğu vurgulandı. CHP; Tank Palet Fabrikası’nın devri, Güney Kıbrıs’taki Katar faaliyetlerine sessiz kalınması, Borsa İstanbul’dan hisse verilmesi ve Cumhurbaşkanı’na özel uçak hediye edilmesi konularını gündeme getirdi.

Erdoğan: Türkiye’yi Allah’ın izniyle inşa edeceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Yaşayan İnsan Hazineleri Geleceğe Aktarılan Mirasın Temsilcileri Ödül Töreni”nde konuştu. Erdoğan “Binlerce yıllık devlet ve medeniyet serencamımızı yeni bir inkişafla, yeni bir zaferle taçlandırmak istiyoruz. Bugün de inşallah her alanda sahip olduğumuz eşsiz insan hazinesinden aldığımız destek ve şevkle büyük ve güçlü Türkiye’yi Allah’ın izniyle inşa edeceğiz. Dün başardık, bugün de başaracağız. Çünkü biz Türkiye’yiz, çünkü biz Türk milletiyiz” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, Saadet liderini hastanede ziyaret etti

4 Ocak’taki koronavirüs testi pozitif çıktıktan 5 gün sonra Ankara Şehir Hastanesi’ne kaldırılan Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu’nun tedavisi devam ediyor. CHP lideri Kılıçdaroğlu, dün akşam hastaneye giderek SP liderinin oğlu Zahit Karamollaoğlu ve parti yöneticilerinden bilgi aldı. Parti Sözcüsü Birol Aydın, Karamollaoğlu’nun tedavisinin bir süre daha devam edeceğini duyurdu.

TÜSİAD: Enflasyonla ilgili ciddi bir mücadele verileceğine inanıyoruz

Geçen hafta “Enflasyon ile mücadelede gerçekten doğru adımları mı atıyoruz? Adımlar doğru ise neden enflasyon bu denli şiddetli yükseliyor” diyen TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile yaptıkları görüşmeyi anlattı. Kaslowski “Enflasyonla ilgili görüşlerimizi de paylaştık. Enflasyonla ilgili ciddi bir mücadele verileceğine inanıyoruz. Enflasyon çok yüksek seviyelere çıktı ama önümüzdeki dönemde bu konuda da ciddi adımlar atılacağını öngörüyoruz, ümit ediyoruz. Reel sektörde bu konuda bazı sorunlar var. Bunun üzerine de Bakanlık çalışıyor. Bunun da etkilerini göreceğiz. Şu an itibarıyla finansman kaynakları bulmakta sorunlar yaşanıyor. Bu tabii ki biraz kur şokundan da kaynaklanıyor. Bakanlık da bunun farkında ve bir paket üzerine çalışıyor” diye konuştu.

Özel okul zammına yüzde 36.73 sınırlaması

Türkiye’de halen 14 bin 617 özel okulda yaklaşık bir milyon öğrenci öğrenim görüyor. Son ekonomik kriz ve kurdaki yükselme nedeniyle bazı özel okullar yüzde 100’e varan oranda zam yaptı. Türkiye Özel Okullar Derneği geçen hafta sosyal medyada yaptığı açıklamada en yüksek zam oranının yüzde 62,98 olacağını belirtti, velilerden gelen tepkiler üzerine bu açıklama geri çekilmişti. Milli Eğitim Bakanlığı zam konusunda devreye girdi. MEB’in aldığı karara göre 2022 yılında özel okullarda yapılacak zam oranı yüzde 36.73’ü geçemeyecek. Geçen okullar hakkında inceleme başlatılacak. 

19.6 milyar dolarlık kaynağı belirsiz giriş 

Cari işlemler dengesi üç ay aradan sonra yeniden eksiye döndü. Cari işlemler açığı, 2021’in Kasım ayında 2 milyar 681 milyon dolar oldu. Merkez Bankası’nın yayınladığı kasım ödemeler dengesi istatistiklerine göre cari açık geçen yılın ilk 11 ayında 10 milyar 816 milyon dolara ulaştı. Verilerde net hata noksan kaleminde yaşanan büyük para girişleri dikkat çekti. Net hata noksan kalemi, kasımda 4 milyar 462 milyar dolarlık para girişiyle tarihin en yüksek ikinci fazlasını kaydetti. Uzmanlar, varlık barışın dolayısıyla son dönelerde net hata noksan kaleminde çok dikkat çekici değişimlerin yaşandığına işaret ediyor. 2021’in Ocak-Kasım döneminde net hata noksan kaleminde görülen giriş toplam 19 milyar 694 milyon dolara ulaştı. Yine Merkez’in verilerine göre portföy yatırımları 1 milyar 446 milyon dolar tutarında net çıkış kaydetti.

Dünya Bankası, Türkiye’nin büyüme tahminini düşürdü

Dünya Bankası Türkiye için 2022 ve 2023 yılı büyüme tahminlerini revize etti. Buna göre Türkiye’nin 2022 yılı büyüme tahmini yüzde 3’ten yüzde 2’ye, 2023 yılı için ise yüzde 4’ten yüzde 3’e düşürüldü. Dünya Bankası yayınladığı “Küresel Ekonomik Görünümler” raporunda küresel ekonomi için 2021 yılı Gayrisafi Yurt İçi Hasıla (GSYH) büyüme tahminini haziran ayı raporuna göre 0.2 puan düşürerek yüzde 5.5’e çekerken, 2022 büyüme tahminini de yüzde 4.3’ten 4.1’e çekti. 2023 yılı için büyüme beklentisini ise yüzde 3.1’den yüzde 3.2’ye revize etti. Gelişmekte ve kalkınmakta olan ekonomilerin 2021 yılında yüzde 6.3 büyüdüklerini tahmin eden Dünya Bankası, 2022 ve 2023 için büyüme beklentilerini yüzde 4.6 ve 4.4 olarak ortaya koydu.

Merkez Bankası’nın bir ay vadeli ihalesine talep gelmedi 

TCMB tarafından açılan 100 milyon dolarlık 1 ay vadeli TL uzlaşmalı döviz ihalesine talep gelmedi. 3 ay vadeli yine 100 milyon dolarlık ihaleye ise 200 bin dolarlık teklif geldi. 3 ay vadeli ihalede ortalama fiyat 14.60 oldu. 4 Ocak’ta yapılan 1 ay vadeli ihaleye de teklif gelmemişti. TCMB, ihalelere sadece KOBİ’ler adına katılım sağlanabileceğini bildirmişti.

En büyük risklere borç krizi de eklendi

Dünya Ekonomik Forumu 2022 Küresel Risk Raporu yayınlandı. Rapora göre pandeminin yarattığı sorunların yanında en büyük riskler arasında iklim krizi, artan toplumsal bölünmeler ve eşit olmayan küresel toparlanma süreci yer alırken dünyayı bekleyen 10 büyük risk arasında borç krizi de yer aldı. Raporda dikkat çeken sorunlar arasında pandemi kaynaklı ekonomik ve sosyal sorunlar, aşı eşitsizliği ve ülkelerin farklı ekonomik toparlanma oranlarının yaratacağı sosyal çatlaklar ve jeopolitik gerginlikler de öne çıktı. 

Borsa İstanbul’da yukarı adım kuralı sona erdi

Borsa İstanbul pay piyasalarında, açığa satış yapılabilen BIST 50 endeksine dahil işlem sıralarında 20 Aralık 2021-10 Ocak 2022 arasında uygulanan yukarı adım kuralına dün itibarıyla son verdi. Borsa İstanbul tarafından üyelere gönderilen yazıya göre, söz konusu işlem sıralarında dünden itibaren olağan uygulamaya geçildi ve fiyat limitleri dahilinde her fiyat seviyesinden açığa satış emri girilebildi.

18 limanın işletme süresi ihalesiz 49 yıla uzatıldı

Türkiye Denizcilik İşletmeleri Anonim Şirketi ve Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü’ne ait bazı limanların işletme hakkı süresini ihalesiz olarak 49 yıla uzatan kanun Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Düzenlenen kanun “Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne peşkeş çekileceği” eleştirisiyle yoğun tartışmalara neden olurken, muhalefetin “Anayasa’ya uygun değil” uyarıları da dinlenmedi. Aynı düzenlemeyle stokçuluğa karşı idari para cezaları da yeniden belirlendi. Caydırıcılığın artırılması amacıyla 50 bin TL olan alt sınır 100 bin TL’ye, 500 bin TL olan üst sınır ise 2 milyon TL’ye çıkarıldı.

İnşaat maliyetinde yüzde 49’luk rekor artış

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2021 Kasım dönemine ait inşaat maliyet endeksi verilerini açıkladı. Buna göre, 2021 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 7.94, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 48.87 arttı. Böylece, 2015 bazlı veride bugüne kadar ölçülen en yüksek aylık ve yıllık artış meydana gelmiş oldu. Bir önceki aya göre malzeme endeksi yüzde 10.71, işçilik endeksi yüzde 0.25 arttı. Ayrıca bir önceki yılın aynı ayına göre malzeme endeksi yüzde 60.13, işçilik endeksi de yüzde 22.50 yükseldi.

Batık kredilerde inşaat sektörü ilk sırada

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) verilerine göre Kasım 2021’de bankaların sektörlere kullandırdığı toplam nakdi kredi miktarı bir önceki yıla göre yaklaşık 1 trilyon 170 milyar TL artışla 4 trilyon 944 milyar liraya yükseldi. Bankaların batık kredi oranı ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6 artışla 150 milyar 305 milyon liradan 159 milyar 943 milyon liraya yükseldi. Miktar olarak en fazla krediyi son bir yılda inşaat sektörü batırdı. Toptan ve perakende ticaret, motorlu araçlar servis hizmeti sektöründe takipteki kredi miktarı 23 milyar 774 milyon lira oldu.

İşsizlik Fonu teşvik ve desteklere gitti

Salgın döneminde devreye giren işten çıkarma yasakları ile işsizlik sigortası ödemelerinde büyük düşüş yaşanırken, son iki yılda devam eden Kısa Çalışma Ödeneği (KÇÖ) ve pandemi sürecindeki destek ödemeleri ile İşsizlik Fonu’ndaki erime 40.7 milyar liraya ulaştı. Özellikle 2021 yılında İşsizlik Fonu’ndan en büyük desteği teşvik ve destekler başlığı ile işverenlere yapılırken, işsizlik maaşı ödemeleri ise son 3 yılın dip seviyesine indi. İŞKUR verilerine göre 2019’da 131.5 milyar TL olan fon varlığı pandeminin başlangıcı olan 2020’de 103.2 milyar TL’ye düşerken,  toparlanma dönemi olan 2021’de ise 90.7 milyara düştü. Fonun güncel büyüklüğü 7 Ocak 2022 itibarıyla 89.9 milyar TL olarak açıklanırken, 2021’in büyük ödeme kalemini 21.6 milyar TL’lik teşvik ve destek ödemeleri oluşturdu.

Otogaza 29 kuruşluk bir zam daha

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası’nın (EPGİS) yaptığı duyuruya göre, otogazın (LPG) litre satış fiyatına 29 kuruş zam yapıldı. Dün gece yarısından itibaren geçerli fiyat artışının ardından otogazın litre satış fiyatı İstanbul’da 9,08 liradan 9,37 liraya, Ankara’da 9,15 liradan 9,44 liraya, İzmir’de ise 9,13 liradan 9,42 liraya yükseldi. 

Sigortası olmayanlar için genel sağlık sigortası primi aylık 150 lira 12 kuruş oldu

İşverenlerin aylık olarak ödemekle yükümlü oldukları sigorta primi, her sene değişmekle beraber, bireyin almış olduğu brüt maaşa göre hesaplanıyor. Sigortalı bir işte çalışmayan veya herhangi bir kapsamda sosyal güvencesi olmayan vatandaşlar ise ayda 150 lira12 kuruş Genel Sağlık Sigortası primi ödeyerek kendisi ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler için sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek. Bu yılın fiyatı bu.

Getir, n11’e resmen ortak oldu

Getir’in Türkiye’nin öncü alışveriş platformlarından n11’e yatırım yapmak için ağustos ayında başlattığı görüşmeler tamamlandı. Rekabet Kurumu’nun onayı sonrası Getir, sermaye artırımı ile n11’e ortak olurken şirketin yönetiminden de sorumlu olacak.

FED Başkanı: Faizleri daha çok arttırmak gerekirse arttırırız

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, enflasyon artışının pandemi ile ilişkili bozukluklara bağlı olduğunu ve eğer faizi artırmaları gerekirse bunu yapacaklarını ifade etti. Fed Başkanı Powell, Senato Bankacılık Komitesi’nde ülkedeki enflasyon oranı ve faiz artışı hakkında değerlendirmelerde bulundu. Reuters’ta yer alan habere göre Powell konuşmasında, ABD ekonomisinin en hızlı şekilde genişlediğini ve işgücü piyasasının “inanılmaz bir şekilde” iyileştiğini söyledi.

Facebook ofise dönüşü mart sonuna erteledi 

Facebook, çalışanlarının ofise dönüş tarihini 31 Ocak’tan 28 Mart’a erteledi. Ofise dönecek çalışanlara koronavirüs aşısının hatırlatma dozunu olmalarını zorunlu tuttu. Firma daha önce aşılı çalışanlarının 31 Ocak’ta ofise dönebileceğini duyurmuştu. Ancak koronavirüs omicron varyantının hızla yayılmasıyla diğer teknoloji devleri Apple ve Google gibi dönüş tarihini ertelemek zorunda kaldı. Facebook’un dünya genelinde 58 bini aşkın çalışanı bulunuyor.

Kripto borsası Binance’ın sahibinin serveti 100 milyar dolara yaklaştı

Bloomberg Milyarderler Endeksi hesaplamalarına göre kripto borsası Binance’ın arkasındaki isim olan Changpeng Zhao’nun servetinin tahmini net değeri en az 96 milyar dolar. Üstelik Bloomberg’in bulguları Zhao’nun kişisel kripto varlıklarını hesaba katmıyor, bu da gerçek servetinin çok daha büyük olabileceği anlamına geliyor. Çinli-Kanadalı göçmen bir aileden gelen ve ilk yıllarında ailesini desteklemek için McDonald’s’ta çalışmak zorunda kalan Zhao’nun tahmini serveti şimdi Facebook sahibi Mark Zuckerberg ve Google kurucuları Larry Page ve Sergey Brin’inkiyle rekabet ediyor. Diğer kripto girişimcilerine gelince Zhao’nun en yakın rakipleri endekse göre tahmini 15.4 milyar dolar ile FTX borsa kurucusu Sam Bankman-Fried ve yaklaşık 8.9 milyar dolar ile Coinbase CEO’su Brian Armstrong.

Rusya, Ukrayna müzakerelerinden umutlu değil

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Cenevre’de pazartesi günkü görüşmelerin açık, anlamlı ve doğrudan bir tarzda düzenlenmiş olmasının olumlu olduğunu ancak Rusya’nın sadece sonuca odaklandığını söyledi. Peskov “Burada net son tarihler yok, hiç kimse tarih koymuyor, sadece Rusya’nın bir duruşu var o da bu sürecin sonsuz şekilde uzamasından memnun olmayacağımız şeklinde” diye konuştu. Cenevre’de ABD ve Rus dışişleri bakan yardımcıları düzeyinde heyetler biraraya gelmişti.

Malta’da Türk şehitliğinin yanına otopark yapacaklar

Malta’nın Marsa kentinde bulunan ve 1874’te inşa edilen Türk Şehitliği, tehdit altında…. Birinci dereceden anıt olarak tescilli olan Türk Şehitliği’nin yanına otopark ve sanayi tesisi inşasına izin verilmesi sonrası Türkiye’nin Valetta Büyükelçiliği ayağa kalktı. Times of Malta Gazetesi’ne konuşan Büyükelçi Kerem Ahmet Kıratlı “19’uncu yüzyıl mimarisinin hemen yanına kocaman bir blok inşa edilmesi iyi şehir tasarımına hiç uymuyor. Bu inşaat ve yapı, Türk Şehitliği’nin biricik ve önemli ihtişamını gölgeleyecek ve bölgenin görsel bütünlüğünü bozacak. Tamir edilmesi çok zor fiziksel zarar oluşturacaktır” dedi. Şehitlikte 1565’teki Malta kuşatmasında şehit olan askerleri ve Birinci Dünya Savaşı’nda esir edilerek Malta’ya götürülerek burada hayata gözlerini yuman askerler yatıyor. Savunma Bakanı Hulusi Akar geçen yıl şehitliği ziyaret etmişti. 

Kazakistan’ın yeni Başbakanı Smailov

Kazakistan’da 49 yaşındaki siyasetçi Alihan Smailov, ülkenin yeni başbakanı seçildi. Eski hükümette başbakan yardımcısı olarak görev yapan Smailov, protestolar nedeniyle görevden alınan eski Başbakan Askar Mamin’in yerine geçen hafta geçici olarak koltuğu devralmıştı. Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev ise protestoları bastıran Rus güçlerinin iki gün içinde ülkeden çekileceğini açıkladı.

Avrupa Parlamentosu’nun Başkanı hayatını kaybetti

Avrupa Birliği’nin yasama organı Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Başkanı David Sassoli hayatını kaybetti. 65 yaşındaki İtalyan siyasetçinin “bağışıklık sistemindeki bir bozukluk nedeniyle” iki haftadır hastanede tedavi gördüğü açıklanmıştı. Sassoli, haftaya yapılacak AP başkanlık seçiminde yeniden aday olmamıştı.

Almanya’da bir yılda bir milyondan fazla kişi öldü

Almanya Federal İstatistik Dairesi 2021 yılındaki ölüm vakalarına ilişkin verilerini açıkladı. Buna göre geçen yıl Almanya’da 1 milyon 16 bin 899 ölüm resmi istatistiklere yansıdı. Böylece Almanya’da 2. Dünya Savaşı sonrası ilk kez 1946 yılında kayıtlara geçen 1 milyon bin 600 ölüm vakasının üzerine çıkıldı. Savaş sonrası ölümlerin daha çok zorlu yaşam koşulları nedeniyle meydana geldiğine işaret eden uzmanlar, bugünkü ölümlerin çoğunlukla yaşlılığa bağlı sebeplerden kaynaklandığına dikkat çekiyor. Koronavirüse bağlı ölümler toplan can kaybının bir bölümünü oluşturuyor.

Boris Johnson bir kez daha kendi koyduğu kısıtlama kuralını çiğnedi

Büyük Britanya Başbakanı Boris Johnson bir kez daha İngiliz medyasının ağır eleştirileri altında. Eleştirilerin sebebi, Başbakanın bir kez daha kendi koyduğu salgın kurallarına uymadığının ortaya çıkması. Boris Johnson, Başbakanlık binasında bir kez daha parti vermiş ve bahçede yapılan bu partiye katılmış. Şimdi medya Johnson’ın istifasını istiyor.

Yeni vaka sayısı 75 bine dayandı

Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasına göre son 24 saatte 430 bin 253 kişiye test yapıldı. Yeni vaka sayısı 74 bin 266 oldu. 137 kişi hayatını kaybetti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca “Vaka sayılarında belirgin bir artış var. Bu artış vefat sayılarına yansımış değil. Fakat Omikron kaynaklı vakalar ağırlık kazandıkça, risk grubundakiler için tehlike kaynağı Omikron olacak ve yaşlılarla kronik hastalarda ölüme de yol açabilecek. Durum bizi yanıltmasın” dedi. 

DSÖ korkuttu: 6-8 haftada Avrupa’nın yarısına Omikron bulaşacak

Dünyada hızla yayılan Omikron varyantı özellikle Avrupa’da etkili. Bu yılın ilk haftasında 7 milyondan fazla yeni vaka tespit edildi. Reuters’ın haberine göre Omikron varyantının yüksek bulaşıcılığına dikkati çeken DSÖ Avrupa Direktörü Hans Kluge Avrupa’da 2022’nin ilk haftasında 7 milyondan fazla koronavirüs vakası tespit edildiğini, iki hafta içinde iki katına çıktığını söyledi. DSÖ Direktörü “Bu oranda Sağlık Ölçümleri ve Değerlendirme Enstitüsü bölge nüfusunun yüzde 50’sinden fazlasının 6-8 hafta içinde enfekte olacağını öngörüyor” diye konuştu. 

2 vaka için 5.5 milyon nüfuslu şehir kapandı

Koronavirüsün ilk tespit edildiği ülke olan Çin, salgına karşı sıkı tedbirler uyguluyor. 5.5 milyon nüfuslu Anynag kenti, tespit edilen 2 Omikron vakasının ardından karantinaya alındı. Halka evlerden çıkmamaları çağrısı yapıldı. Temel ihtiyaç malzemeleri satan dükkanlar dışındaki ise tüm mekanlar kapatıldı. Vaka sayısı artarsa bu dükkanlar da kapatılacak ve halka ihtiyaçları kuryelerle dağıtılacak. Ülkede 13 milyon nüfuslu Şian ve 1.1 milyon nüfuslu Yuzhou kentleri de karantinaya alınmıştı. Bütün kent halkı testten geçirilecek.

ABD’de günlük yeni vaka rekoru: 1 milyon 350 bin 

Koronavirüs salgınında Omikron varyantının etkisiyle rekor üstüne rekor kırılıyor. ABD’de pazartesi günü toplam 1 milyon 350 bin yeni vaka tespit edildi. Bu salgının başından beri tüm dünyada kaydedilen en yüksek yeni vaka sayısı oldu. Bu alanda bir önceki rekor da ABD’ye aitti. Ülkede 3 Ocak’ta 1 milyon 30 bin vaka tespit edilmişti. Haftasonu çok sayıda eyalette vaka bildirimi yapılmadığı için Pazartesi günü haftasonu rakamlarını da kapsayan yüksek sayıda vaka bildirimi yapılıyor. ABD’de yeni vaka ortalaması, iki hafta içinde üç kat artarak günde 700 bine tırmandı.

Bulgaristan kabinesi karantinaya alındı

Bulgaristan’da Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Başbakan Kiril Petkov ve bakanların tamamı koronavirüs enfeksiyonu nedeniyle karantinaya girdi. Söz konusu politikacıların testi pozitif çıkan Parlamento Başkanı Nikola Minçev’le toplantıya katıldığı belirtildi. Bulgaristan aşılama oranında AB’de en düşük sırada yer alıyor. Nüfusun yüzde 28,1’i ikinci doz, yüzde 5,5’i ise güçlendirici (üçüncü doz) aşı yaptırdı.

Okyanuslar şimdiye kadar olmadığı kadar ısındı

Son yayınlanan bir araştırmaya göre, küresel iklim krizinin doğrudan bir sonucu olarak okyanus suları kayıtlı tarihte bugüne dek olmadığı kadar ısınmış durumda. Üstelik bu ölçümler sadece okyanus yüzeyinde değil 2 bin metreye kadar inen derinliklerde de yapılmış ve sonuç değişmemiş. Okyanuslar çok ısındı. Isınmanın kaçınılmaz sonuçlarından biri, dünyanın. iklimine yön veren okyanus akıntılarının yavaşlaması, hatta durması. Bu da arkasından devasa fırtınaları ve korkunç bazı su baskınlarını beraberinde getirebilir.

Türkiye Aralık ayında 27 dereceyi görmüş

Geçen ay, son 51 yılın en sıcak onuncu aralık ayı olarak kayıtlara geçti. AA muhabirinin Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerinden yaptığı derlemeye göre, Aralık 2021’de ortalama sıcaklıklar Marmara Bölgesi’nin kuzeyinde ve tüm kıyı kesimlerinde, Karadeniz Bölgesi’nin kıyı kesimlerinde; İzmir, Ödemiş, Isparta, Alanya, Osmaniye, Eğirdir, Acıpayam, Elmalı, Kale/Demre, Kırıkkale, Polatlı, Erciş ve Ceylanpınar çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde, Bitlis çevresinde altında gerçekleşti. Sıcaklıklar yurdun diğer bölgelerinde ise mevsim normalleri civarında seyretti. Uzun yıllar aralık ayı ortalama sıcaklığı 4,6 derece iken, geçen ay 6 derece olarak ölçüldü. Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesi, sıfırın altında 26,4 derece ile aralıkta en düşük sıcaklığın görüldüğü yer oldu. En yüksek sıcaklık ise 27,1 derece ile Kastamonu’nun İnebolu ilçesinde tespit edildi.

Fişekhane’de sanat-teknoloji buluşması

İstanbul’un yeni kültür sanat mekânlarından Fişekhane, yeni bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Videodaki Manzara adlı sergide, video sanatı ile göç, kimlik, ekoloji, sosyal adalet, insan hakları konularına dikkat çekiliyor.

Dua Lipa’nın hayatı belgesel oluyor

Kosova asıllı İngiliz şarkıcı Dua Lipa’nın hayatı belgesel haline getiriliyor. Art arda gelen teklifler üzerine bir abonelikli medya akış platformu ile anlaşma imzalayan 26 yaşındaki Lipa’nın, bu yıl çıkacağı turneye çekim ekiplerini de götüreceği öğrenildi.

Abdi İbrahim ilaç firması NFT koleksiyonu satacak

Abdi İbrahim, 2022’nin birinci çeyreğinde ‘The Journey of Healing’ adını verdiği ilk NFT koleksiyonunu yayına alacak. Firma NFT satışlarından elde ettiği geliri sosyal sorumluluk projelerine aktaracak.

Uzi’nin konserine narkotik baskını

Aleyna Tilki ile yaşadığı aşkla gündem olan rap şarkıcısı Uzi’nin Bostancı Gösteri Merkezi’ndeki konserini narkotik ekipleri bastı. Konseri dinlemeye gelen bir kişinin ‘uyuşturucuya özendiriyor’ ihbarı üzerine konsere giden ekipler, Uzi’nin bilgisine başvurdu. Şarkıcı hakkında herhangi bir adli işlem yapılmadı. Şarkıcı Uzi sosyal medya hesabından konser anlarına ait fotoğrafları paylaşarak ‘Çıkan saçma sapan magazin haberlerine aldırış etmeyin, karalama çalışmaları’ dedi.

Ahmet Kural’ın 1 yıl 4 ay 20 günlük hapis cezası kesinleşti

Şarkıcı sevgilisi Sıla Gençoğlu’nu Zekeriyaköy’deki evinde darp ederek, tehdit ve hakarette bulunmaktan 1 yıl 4 ay 20 gün hapis cezasına çarptırılan oyuncu Ahmet Kural istinafa başvurmuştu. Kararın bozulması üzerine yeniden yargılanan kural, yerel mahkeme tarafından aynı cezaya çarptırıldı. Bu karar da istinafa gitti. Oybirliğiyle alınan kararda mahkeme kararı yerinde bulundu. Kural’ın cezası kesinleşti.

Disney+ Ağustos’ta yayına başlayacak

Disney’in video akış platformu Disney Plus’ın Türkiye’de erişime açılacağı tarihin ağustos ayı olacağı iddia edildi. Gazeteci Birsen Altuntaş’ın haberine göre Disney Plus, Türkiye’de Ağustos 2022 tarihinde erişime açılacak. Disney Plus ile ilgili şu ana kadar Türkiye’de resmi bir açıklama yapılmadı ancak çeşitli projelerle ilgili ciddi söylentiler çıkmaya başladı. Şu an için en çok dikkat çeken projeler arasında Aras Bulut İynemli’nin Atatürk dizisi, Recep İvedik projesi ve Engin Akyürek’in Kaçış dizisi yer alıyor.

Dünyayı peşinden koşturan yeni kelime oyunu

Eğer İngilizce biliyorsanız oynaması çok kolay. Hergün ekranınıza karmaşık harfler çıkıyor; bu harfler içinde gizli olan 5 harfli kelimeyi en fazla 6 tahminde bulmanız gerek. “Wordle” adlı oyunu Josh Wardle adlı biri evdeki partneriyle oynamak için geliştirmiş, sonra internete koymuş. İlk zamanlarda günde sadece 90 kişi oynuyormuş, sonra kulaktan kulağa yayılmış, Kasım ayında günde 300 bin kişi oynamaya başlamış, bugünlerde ise 2 milyon kişi her gün “Wordle” oynuyor.

8 yıl içinde herkes Metaverse’te olacak

ABD merkezli strateji danışmanlığı firması Future Today Institute (Gelecek Bugün Enstitüsü) yöneticilerinden Melanie Subin, 2030’a kadar “insanların büyük bir kısmının bir şekilde Metaverse’te olacağına” inandığını söyledi. The New York Post’a konuşan Subin’e göre birçok kişi Metaverse platform ve uygulamalarını iş için kullanırken, bu platformlar bazı kişilerin hayatında çok daha büyük bir yer kaplayacak. Uzmanlara göre Metaverse aslında çok oyunculu ik video oyunları çıktığından beri hayatımızda. Ancak geçen yıl Facebook’un adını Meta olarak değiştirmesi ve sanal gerçeklik/artırılmış gerçeklik gözlüklerini tanıtmasıyla hızla popülerleşti.

Konyaspor’lu Ahmet Çalık trafik kazasında öldü

Kariyerinde 8 kez A Milli Takım forması giyen Konyaspor’un 28 yaşındaki defans oyuncusu Ahmet Çalık Ankara’da geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybetti. Kullandığı araç Ankara-Niğde yolunda kontrolden çıkarak şarampole devrilen Çalık kurtarılamadı. Futbol dünyasından Konyaspor’a başsağlığı mesajları yağdı. 2011’de Süper Lig’de Gençlerbirliği formasıyla boy göstermeye başlayan Çalık 2016-2017 sezonunda Galatasaray forması da giymişti. Çalık’ın cenazesi toprağa verildi.

Ali Koç futbolcuları uyardı: Vazgeçen varsa yollarımızı ayıralım

Teknik direktör arayışlarını sürdüren Fenerbahçe’de, ligin ikinci yarısının ilk maçında evinde Adana Demirspor’a 2-1 yenilmişti. 34 yıl sonra Adana ekibine mağlup olan sarı lacivertli takımın patronu Ali Koç, Can Bartu Tesisleri’nde futbolcularla biraraya geldi. Koç “Kimsenin kötü niyetli olduğunu düşünmüyorum. Eğer buradaysanız vazgeçme, bırakma, boş verme lüksünüz yok. Eğer vazgeçen varsa hemen söylesin yollarımızı ayıralım. Burada olmak ve bu formayı taşımak istiyorsanız gereken sorumluluğu alıp durumun ciddiyetinin farkında olduğunuzu gösterin” diye konuştu.

Süper Lig kulüplerinin harcama limitleri belli oldu

Türkiye Futbol Federasyonu Kulüp Lisans Kurulu, 2021-2022 sezonunda Süper Lig takımlarının harcama limitlerini ikinci transfer dönemi için belirledi. Yüzde 25 sapmayla Fenerbahçe 667 milyon TL, Galatasaray 662 milyon TL, Beşiktaş 552 milyon TL ve Trabzonspor 387 milyon TL harcama yapabilecek.

Galatasaray’ın yeni hocası beklendiği gibi Torrent oldu

Galatasaray Başkanı Burak Elmas, Fatih Terim’den boşalan teknik direktörlük görevine İspanyol Domenec Torrent’in getirileceğini açıkladı. Torrent’in ismi bir süredir konuşuluyordu. Dün akşam İstanbul’a gelen Torrent bir dönem Manchester City Teknik Direktörü Pep Guardiola’nın yardımcılığını yapmıştı. Elmas aynı basın toplantısında Fatih Terim’i çok sevdiğini de söyledi. “Hepimiz Galatasaray’ın iyiliğini istiyoruz ama sonuçta ben başkanım. Galatasaray için en doğru kararı verme yükümlülüğüm var” dedi. Fatih Terim ise son kez Florya’ya giderek futbolcularla vedalaştı. Son sözleri “Her şeyi riske ettim” oldu.

Fenerbahçe Beko, Yunan devini İstanbul’da rahat devirdi

Euroleague’nin 20. haftasında Fenerbahçe Beko, evinde ağırladığı Yunan temsilcisi Olympiakos’u 94-80 yenerek 8. galibiyetini elde etti. Melih Mahmutoğlu 17 sayıyla maçın skoreri oldu.