Güne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 10 Haber
28 Mart 2023 Salı
1

Parasını ödeyip ‘mavi tik’ aldılar, vali adına hesap açıp okulları tatil ettiler!

Elon Musk'ın Twitter'ı satın almasından sonra uygulamaya giren 'Blue' seçeneği ile ücretli mavi tik dağıtılması Şanlıurfa'da kriz yarattı. Vali Ayhan'ın adı ve fotoğrafıyla hesap açıp mavi tik alan bir kişi, 'Okullar tatil' paylaşımı yaptı.

2

Emlak dolandırıcılarının yeni yöntemi: Tapuda mesai bitti

Antalya Emlakçılar Odası Başkanı İsmail Çağlar, kendilerini 'emlakçı' olarak tanıtan dolandırıcıların, noter veya tapu müdürlüklerinden mesai bitimine yakın konut almak isteyenleri, “Mesai bitti, işlemlere yarın devam edelim” sözü ile kandırdığını söyledi.

3

İsrail’de ‘sivil itaatsizlik’ yanıt buldu: Netanyahu’dan geri adım

İsrail'de 13 haftadır süren şiddetli protestolar sonunda ödülünü aldı. Başbakan Benyamin Netanyahu, tartışmalı yargı reformunu, meclis tatili bitene kadar askıya aldı.

4

2,3 milyon liralık köy tipi afet evleri Nurdağı’nda yükselmeye başladı

Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle zarar gören Gaziantep'in Nurdağı ilçesindeki Belpınar Mahallesi'nde köy tipi kalıcı konutların inşası hızla sürüyor. Bir köy evinin maliyeti yaklaşık 2 milyon 321 bin liraya geliyor.

5

Güney Amerika basını: Peru’da yakalanan 2.3 ton kokain Türkiye’ye gönderilecekti

Peru’da DP World Limanı’nda narkotik ekiplerinin yaptığı incelemelerde, seramikler arasında gizlenmiş kauçuk kalıplar içinde 2 ton 310 kilo kokain ele geçirildi. Yerel kaynaklar kokainin gönderilmesi hedeflenen ülkenin Türkiye olduğunu bildiriyor.

6

En düşük emekli maaşına zammın maliyeti 120,8 milyar lira

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş tarafından yapılan etki analiz raporu sunumuna göre hükümetin en düşük emekli aylığı tutarının 5 bin 500 TL’den 7 bin 500 TL’ye yükseltilmesi kararının bütçeye yükü 120,8 milyar TL olacak.

7

Twitter’da olaylı bir gün daha: Kaynak kodu sızdı, platformun değeri bizzat Musk tarafından yarıya düşürüldü

Twitter'ın CEO'su Elon Musk, şirket çalışanlarına yolladığı e-postada, geçen yıl 44 milyar dolara satın aldığı sosyal medya platformu için yaklaşık 20 milyar dolar değer biçti. Öte yandan şirketin mahkemeye yaptığı başvuru sonrasında platformun kaynak kodunun sızdırıldığı öğrenildi.

8

Marquez, Cervantes’in koltuğuna yerleşti

Cervantes Enstitüsü 483 dilde yaklaşık 550 milyon eseri taradı ve İspanyolcadan yabancı dillere en çok çevirisi yapılan ismi belirledi. Uzun yıllar Cervantes'in yer aldığı zirvenin yeni sahibi Kolombiyalı yazar Gabriel Garcia Marquez oldu.

9

‘Yıldızlı Gece’ tablosunun gizemi çözülmüş olabilir

Vincent van Gogh’un ünlü tablosu ‘Yıldızlı Gece’, Paris’in sembol anıtı Eyfel Kulesi’nin açılışını hatırlatıyor olabilir. Sanat tarihçisi Prof. Dr. James Hall, Van Gogh'un 'yıldızlar, gökyüzü ve bulutlar için Eyfel’in açılışından ilham aldığı' iddiasında.

10

Bu gece ‘gezegen geçidi’ni seyredebileceksiniz

Merkür, Venüs, Mars, Jüpiter ve Uranüs bu gece aynı hizaya gelerek gökyüzünü süsleyecek. Bu 'gezegenler geçidi'nde Venüs, Mars ve Jüpiter'i görmek için dürbüne ihtiyacınız olmayacak.