Güne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 10 Haber
22 Şubat 2021 Pazartesi
1

9 ayrı ankette aynı sonuç: MHP barajın altında

Avrasya Araştırma’nın sahibi Kemal Özkiraz, 9 farklı şirketin son 45 gün içinde yaptığı seçim anketlerini değerlendirdi. Aksoy Araştırma, AKAM, İstanbul Ekonomi Araştırma, MetroPoll ve MAK Danışmanlık anketlerinin ortalamasına göre; kararsız kseçmenler dağıtılmadan önce AKP’nin oy oranı yüzde 30.3. Cumhur İttifakı’nın küçük ortağı MHP’nin oyu ise yüzde 7.06. Buna karşılık CHP’nin oy oranı yüzde 20.45. İYİ Parti’nin oy oranı ise yüzde 11.04.
2

“Salgın sonrası” hayalleri: İntikam alış verişine hazır olun

Dünyaca ünlü danışmanlık şirketi McKinsey, 2021 ve sonrasına yön verecek trendleri paylaştı. Önümüzdeki yılın en belirleyici trendi, biriken talebin açığa çıkması ile yaşanacak ‘intikam alışverişi’ hareketi olacak.
3

Soylu, Boğaziçi eylemlerinden 80 yaşındaki eski rektör Üstün Ergüder’i sorumlu tuttu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 1992-2000 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğü yapan ve halen Sabancı Üniversitesi öğretim üyeliği görevinde bulunan Prof. Üstün Ergüder’i öğrenci eylemlerinden sorumlu tuttu. Prof. Ergüder’in yazılarıyla olayları tahrik ettiğini savunan Soylu “Kendisini aradım. Bu işlere girmemesi lazım geldiğini söyledim. Kendisi 80 yaşında. Bu ülkenin ekmeği ile büyümüş, Boğaziçi’ni öğretim üyelerinin üzerinden karıştırması ahlaksızlığın dibidir. Bu kadar basit. Buna prim vermeyiz ve vermeyeceğiz.”
4

Ak Parti İstanbul’da Albayrak’a yakın isim görevi bırakıyor

2018’de AKP İstanbul İl Başkanı seçilen Bayram Şenocak sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada 24 Şubat’ta yapılacak kongrede aday olmayacağını açıkladı. Şenocak, görevini bırakan Hazine ve Maliye eski Bakanı Berat Albayrak’a yakınlığı ile biliniyordu. Erdoğan tarafından bu yüzden tekrar aday yapılmadığı öne sürüldü. Erdoğan’ın kuzeni Cengiz Er de yaptığı paylaşımda “Ak Parti İstanbul örgütünde bir yıldır beklenen değişim nihayet gerçekleşiyor. Bayram Şenocak’ın yerine gelecek yeni isim belli oldu gibi” diye yazarak Osman Nuri Kabaktepe’nin adını işaret etti.
5

Öğrenciler ‘Sınavlar ertelensin’ dedi, bakan ertelemedi

1 Mart’ta başlayacak yeni normalleşme döneminde, okullarda ilk dönem yapılamayan sınavların yüz yüze yapılmasına karar verilmişti. Yüzbinlerce ortaokul ve lise öğrencisi, sınavların internet üzerinden yapılması ya da iptal edilmesi için sosyal medyada kampanya başlattı. Ancak öğrencilere kötü haber Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan geldi. Selçuk “Sınavlarımızda bugün yapılacak bir erteleme, yakın zamanda çalışma yükünü daha fazla artıracaktır” dedi. Öğrencilerin taleplerini geri çevirdi.
6

Ünlü tablonun üstündeki notun sırrı çözüldü

Norveçli ünlü ressam Edward Munch’un herhalde en çok bilinen eseri, zaman zaman “20. yüzyılın Mona Lisa’sı” olarak da anılan Çığlık tablosu. Munch’un bu tablosunun üzerinde el yazısıyla yazılmış bir not var, “Ancak bir deli bu resmi yapabilirdi” diyen. Yakın zamana kadar bu notun, eserin sergilendiği bir galeride memnuniyetsiz bir izleyici tarafından eseri tahrip etmek amacıyla oraya yazıldığı düşünülüyordu ama yakın zamanda yapılan araştırmalar yazıyı oraya bizzat ressamın, Edward Munch’un yazdığını ortaya çıkardı.
7

WhatsApp, silmek için 120 gün bekleyecek

Kullanıcı sözleşmesinde gizlilik koşullarını yenileyen WhatsApp, gelen tepkiler üzerine bu yeni sözleşmenin onay süresini 15 Mayısa kadar uzatmıştı. Peki 15 Mayısta onaylamadınız ne olacak? WhatsApp hesabınızı hemen silmeyecek, hatta ilk iki hafta size gelen mesajları da görebileceksiniz ama cevap veremeyeceksiniz. Ancak 120 gün sonra hala onaylamadıysanız WhatsApp hesabınızı tamamen silecek.
8

Dünyada ilk kez sarı penguen görüntülendi

Güney Atlantik’teki bir adada dünyada ilk kez sarı penguen görüntülendi. Yaban hayatı fotoğrafçısı Yves Adams tarafından çekilen fotoğrafta, binlerce siyah-beyaz penguenin arasındaki sarı-beyaz penguen hemen dikkat çekiyor. Adams “Daha önce sarı renkte bir penguen ne görmüş ne de duymuştum. O sahilde 120 bin kuş bulunuyordu ve aralarında sarı renkte olan bir tek bu vardı” dedi. Belçikalı fotoğrafçı, iki aylık bir keşif gezisine liderlik ediyor.
9

Facebook’ta ‘bekarım’ dedi, mahkeme davada kusurlu buldu

İtalya’da beş yıl süren boşanma davasında Facebook paylaşımları belirleyici oldu. Mahkeme aldatma kanıtı bulunmasa bile kocanın sosyal medyada kendisini bekar olarak tanıtmasını ve ‘kadınlardan hoşlandığını’ yazmasını delil olarak kabul etti. Bu ifadelerin evlilik bağına saygı göstermemek anlamına geldiğine karar verdi. Kocayı evliliğin bitmesine kusurlu kabul eden mahkeme, dava masraflarını da ödemesini kararlaştırdı.
10

Erol Bulut, zirveyi unut!

Galatasaray ve Beşiktaş’la birlikte Süper Lig’de şampiyonluk yarışını sürdüren Fenerbahçe evinde Göztepe’ye 1-0 yenildi. Kadıköy’de üst üste ikinci, toplamda da beşinci mağlubiyetini aldı. 51 puanda kalan sarı lacivertli ekip, lider G.Saray’ın üç puan gerisine düştü. Bu haftayı bay geçen Beşiktaş’la aynı puanda yer aldı. Teknik Direktör Erol Bulut’un oyuncu tercihleri ve sönük futbol yine eleştiri konusu oldu. Fenerbahçe haftaya deplasmanda Trabzonspor ile oynayacak.
Diğer Haberler