Güne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 10 Haber
24 Ocak 2023 Salı
1

Altılı masaya Meral Akşener bombası düştü, tek başına Cumhurbaşkanı Yardımcısı olmak istiyor, “yol haritası” sıkıntıya girmiş durumda

Muhalefetteki altı siyasi parti perşembe günü çok kritik yeni bir toplantı yapacak ve bu toplantıda iki temel belgeyi tartışacaklar. Bu belgelerden birincisi bir çeşit ortak hükümet programı niteliğinde olacak. Bu belgede bazı pürüzler veya henüz üzerinde uzlaşılmayan bölümler olmakla birlikte büyük bir sıkıntı beklenmiyor. İkinci belge ise altılı muhalefetin adayının Cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda o Cumhurbaşkanı’nın hangi ilkelere göre ve nasıl yöneteceğini belirleyen, liderlerin “yol haritası” adını verdiği belge. Sızan haberlere bakılacak olursa bu belgeyle ilgili olarak çok ciddi sorunlar var. İlk olarak Hürriyet gazetesi Ankara Temsilcisi Hande Fırat tarafından yazıldı, Fırat’ın iddiasına göre İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Cumhurbaşkanı’nın 5 veya 6 tane değil sadece bir tane yardımcısı olmasını istiyordu ve o yardımcı da kendisi olmalıydı. Liderler bu “yol haritası” belgesini “Seçilecek Cumhurbaşkanı’nın daha Anayasa değişmeden parlamenter sistem gibi yönetmesi” olarak da tanımlıyor. Akşener’in önerisine göre o tek Cumhurbaşkanı yardımcısı, yani kendisi “başbakan gibi” davranacaktı. Hürriyet’te pazar gübü çıkan Hande Fırat’ın yazısını dün Abdülkadir Selvi’nin yazısı izledi. Selvi’ye göre Akşener’in talepleri yüzünden altılı masa karışacaktı. Dün Hande Fırat ve Abdülkadir Selvi’nin Meral Akşener’in talepleriyle ilgili iddialarına benzer iddiaları HalkTV’den İsmail Küçükkaya da köşesinde yazdı. Küçükkaya’nın aktardığı Fırat ve Selvi’den biraz farklıydı; buna göre Akşener tek başına Cumhurbaşkanı yardımcılığı talep etmiyor ama “birinci cumhurbaşkanı yardımcılığı” istiyordu. Meral Akşener hafta sonu partisinin Şanlıurfa ve Diyarbakır il kongrelerindeydi, beraberinde de Sözcü gazetesinden Deniz Zeyrek ile Karar gazetesinden Akif Beki de vardı. İki yazar Akşener’le sohbetlerini dün köşelerinde yazdılar. Akşener onlara da “Yol haritası” belgesinin gerekirse seçim sonrasına kalabileceğini söylemiş.
2

Seçime doğru kesenin ağzı açıldı: Vergi ve ceza puanı affı, 2 bin TL’ye kadar borçlar siliniyor, 10 bin ehliyet iade ediliyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kabine Toplantısı’nın ardından yeni borç yapılandırma paketine ilişkin ayrıntıları açıkladı. Erdoğan “Vergi daireleri, gümrük müdürlükleri, SGK, belediyeler, il özel idareleri gibi kurumlarımızın kamu alacaklarını yeniden yapılandıran bir kanun teklifi hazırlıyoruz. Vatandaşlarımızın ve şirketlerimizin vergi ve prim yükümlülükleri başta olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarımıza olan borçların cezalarını kaldırıyoruz. Bu borçları belirli oranla güncelleme ve taksitle ödeme imkanı getiriyoruz. Davalı vergi ve prim dosyaları da bu kapsamda olacaktır. Teklifle matrah artırımını ve işletme kayıtlarının düzeltilmesini sağlıyoruz” dedi. Erdoğan paketin ayrıntılarını Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın açıklayacağını dile getirdi. Yüksek öğretim kredi borçlarının artışına son verildiğini dile getiren Erdoğan “Malum olduğu üzere 2 bin lirayı aşmayan icralık borçları tasfiye edecek, takiplerini sonlandıracak düzenlemeyi yapmıştık” diye konuştu. “Trafik ceza puanlarıyla ilgili bir müjdeyi sizlerle paylaşmak istiyorum” diyen Erdoğan “Yapacağımız düzenlemeyle sürücülerimizin alkol, uyuşturucu, ölümlü ve yaralanmalı gaza, drift ve aday sürücülük halleri dışındaki ihlallerinden kaynaklanan ceza puanlarını siliyoruz” dedi. Erdoğan böylece ehliyeti elinden alınmış 10 bin kişiye ehliyetlerinin geri verileceğini söyledi.
3

Erdoğan, İsveç’e NATO kapısını kapattı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada İsveç’te Kuran yakılması olayı ile ilgili sert ifadeler kullandı. Erdoğan “İsveç’teki çirkin eylem en başta Müslümanlar olmak üzere insan hak ve özgürlüklerine saygı duyan herkese yapılmış bir hakarettir. Böyle bir kepazeliğin yaşanmasına sebebiyet verenlerin NATO’ya başvuru konusunda artık bizden herhangi bir hayırhahlık beklemeyeceği açıktır. İsveç yönetimi hak ve özgürlüklere bu kadar saygılıysanız önce Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Müslümanlar’ın dini inancına saygı göstereceksiniz. Bu saygıyı göstermiyorsanız kusura bakmayın bizden de NATO konusunda herhangi bir destek göremeyeceksiniz” diye konuştu.
4

Meksika üzerinden ABD’ye kaçak girenler arasında doktor ve mühendisler de varmış

Meksika üzerinden 31 bin Türk’ün ABD’ye sığınmacı olarak girmesi bir anda gözleri buraya çevirdi. Amerika’nın Sesi Türkçe’den Can Kamiloğlu, Türkler’in kimler olduğunu ve sistemin nasıl işlediğini araştırdı. Bir sınır güvenliği uzmanı şunları anlattı: Profillerine bakınca aralarında, doktor, mühendis ve avukatların da olduğunu beyaz yakalıları da görüyoruz. Bir Türk’ün Meksika sınırından ABD’ye girişi aracılara da verdiği paralarla birlikte 10 bin dolara kadar çıkabiliyor. Bu kişiler için tutukevlerine yerleştirilmeleri sonrasında bir de sponsor aşaması başlıyor. İçeriden çıkabilmeleri için birinin sponsor olması gerekiyor. Türkler, kendi sponsor mekanizmalarını kurmuş. İçerde bulunan Türklere sponsor bulmak içinde organize suç çeteleri ortaya çıkmış. Türk çeteler tutukevlerindeki Türklere 3 ile 5 bin dolar karşılığında sponsor bulup serbest kalmalarını sağlıyor.
5

Alarm: İstanbul barajları yüzde 30’un altına düştü

Marmara Bölgesi’nde yağışların azalmasıyla İstanbul’a su sağlayan barajlardaki doluluk oranı yüzde 30’un altına düştü. AA muhabirinin İSKİ verilerinden derlediği bilgiye göre, geçen yıl ocak ayında yüzde 55,25 olan barajlardaki doluluk oranı 23 Ocak itibarıyla yüzde 29,96’ya düştü. Her yılın ocak ayı verilerine göre, son 10 yılın en düşük doluluk oranı bu sene ocak ayında yaşandı. Barajlardaki doluluk oranının yüzde 50’nin altına düştüğü diğer tarihler ise yüzde 31,8 ile 23 Ocak 2021, 32,91 ile 23 Ocak 2014 oldu. Barajların 23 Ocak tarihli doluluk oranı Pabuçdere’de yüzde 4,22, Kazandere’de yüzde 4,22, Alibey’de 16,06, Istrancalar’da yüzde 25,32, Elmalı’da yüzde 26,22, Darlık’ta yüzde 27,8, Ömerli’de yüzde 32,69, Büyükçekmece’de yüzde 33,13, Sazlıdere’de yüzde 35,86, Terkos’ta 36,2 olarak ölçüldü.
6

Antidepresanlar, depresyona iyi geliyor belki ama mutluluğu da engelliyormuş

Yapılan yeni bir araştırma, yaygın kullanımı olan antidepresanların, insanlarda, “hissizleşme” sorununa sebep olabileceğini gösterdi.  The Guardian’da yer alan habere göre, çalışmada yer alan sağlıklı gönüllülerin üç hafta boyunca selektif serotonin gerialım inhibitörü (SSRI) ilaçlardan kullandıktan sonra olumlu ya da olumsuz geri bildirimlere karşı daha az tepki verdikleri görüldü. Olumsuz duygulara karşı, “körelmenin” ilaçların insanları depresyondan iyileştiren tarafı olduğu bilinse de olumlu durumlara karşı hissizleşmek bir yan etki olarak belirtildi.
7

Çinli bilimcilerin iddiası: Dünyanın çekirdeği dönüş yönünü değiştirdi

Çin’den bir grup bilim insanı, dünyanın demir ve nikel içeren iç çekirdeğinin dönüş yönünü değiştirdiği iddiasında. Amerikalı saygın bilim dergisi Nature Geoscience’da yayınlanan bilimsel makalede Çinli bilim insanları bu iddialarını dünyada yaşanan bir dizi depreme dayandırdı. Onlara göre birbirini izleyen bu depremler dünyanın iç çekirdeğinin dönüş yönünü değiştirmesinin sonucu gerçekleşiyor. Çekirdeğin dönüş yönünü birkaç bin yılda bir değiştirdiğine inanılıyor. Bu yön değişikliği dünya üzerindeki hayatı etkilemiyor, dünyanın manyetik alanı üzerinde de sınırlı etkilere sahip.
8

Orhan Pamuk’la müthiş tatlı bir sohbet: Pamuk’un Marquez’den aldığı dolaylı iltifat

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk, şair yazar, hikaye anlatıcısı Sunay Akın’ın YouTube’daki “İşte O Çocuk” adlı programına katıldı. İkili bir saati aşkın süre müthiş güzel bir sohbet yapmış. Sohbet sırasında Orhan Pamuk babasından aldığı bir övgünün onu nasıl on yıl boyunca mutlu ettiğini, yazarın samimiyetinin ne anlama geldiği anlatıyor. Aktardığı bir anısı ise onu çok etkilemiş. Pamuk, “New York’ta Kolombiya Üniversitesi’nde bir konuşma yaptım, öğrenciler kitap imzalamam için yanıma geldi. İçlerinden biri dedi ki ‘Bende bu kitabın İspanyolcası var.’ Márquez’in yeğeniymiş. Bir gün Márquez ‘Al bu kitabı oku’ diye ‘Benim Adım Kırmızı’yı vermiş. Márquez benim üstadımdır, bu benim hayatımda işittiğim en büyük iltifat. Yayıncıma da Pamuk’un hangi kitabı çıkarsa bana da yollayın demiş” diyor.
9

Kyle Jenner, seyirci olarak gittiği defile kadar ilgi çekti

25 yaşındaki iki çocuk annesi Jenner, Paris Moda Haftası kapsamında düzenlenin Schiaparelli defilesine konuk olarak katıldı. Bütün bedenini saran siyah bir elbise giyen Jenner, görünümünü burun kısmı altın rengi yüksek topuklu ayakkabılarla tamamladı. Fakat bütün bunlar bir yana Kylie Jenner’ın en çok dikkat çeken yanı sağ omzunun üzerine yerleştirdiği aslan başıydı. Jenner’ın bu aksesuarı, hem defileyi izlemeye gidenlerin hem de basının ilgi odağı oldu. Omuzunun üzerindeki dev aslan başını görenler kelimenin tam anlamıyla şok geçirdi. Kylie Jenner, defileyi izlerken fotoğrafçılar da durmadan onun fotoğraflarını çekti. Kylie Jenner’ın aksesuarının yarattığı şok daha geçmeden bu kez top model İrina Shayk podyuma çıktı. Tıpkı Jenner gibi siyah bir elbise giyen Shayk’ın da sağ omuzunda Jenner’ınki gibi dev bir aslan başı vardı. Onun tek farkı İrina’nın omzundaki aslanın ağzının açık olmasıydı. Bu sayede firmanın koleksiyonunda yer alan bu dev aslan başı firmanın tanıtımı için dikkat çekici bir unsur haline geldi. Çevreciler ve hayvanseverler bu aslan başlarının gerçek olmadığını düşünmek istiyor.
10

Fenerbahçe Ümraniyespor’u son dakikada 2-1 geçti

Geçen hafta Gaziantep FK’yı 90+1’de deviren Fenerbahçe, Ümraniyespor deplasmanından da 89. dakikadaki golle 3 puanı almayı başardı. Ümraniye Şehir Stadı’nda oynanan mücadeleyi Fenerbahçe 73’te Batshuayi ve 89. dakikada Glumac’ın kendi kalesine attığı gollerle 2-1 kazandı. Ev sahibi takımın tek golü ise 78. dakikada Umut Nayır’dan geldi. Ümraniyespor 90+8’de Umut Nayir ile yeniden maça dengeyi getirdi ancak pozisyonun başlangıcında Batshuayi’ye faul yapıldığı gerekçesiyle gol iptal edildi. Hakem pozisyonu ekranda izleyip golü iptal ederken ardından itiraz ve alkışlı tepki nedeniyle Onur Atasayar çift sarı kartla oyun dışında kaldı. Fenerbahçe 41 puana yükselip 45 puanlı lider Galatasaray’ı takibini sürdürdü. Son sıradaki Ümraniyespor ise 14 puanda kaldı.

Sinan Ateş’in eşi: Adalet yerini bulsun, isterse kıyamet kopsun

Ankara’da uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybeden eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş’in eşi Ayşe Ateş, sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Ayşe Ateş “Devletimizin, vicdanları yaralayan bu kahredici cinayeti tüm yönleriyle aydınlatacağından şüphe etmiyoruz. Adalet yerini bulsun, isterse kıyamet kopsun” dedi. Ateş ayrıca “Aile adına yaptığımız bu açıklama dışında söylenen hiçbir söz ailemiz adına söylenmiş değildir” ifadelerine yer verdi. Sinan Ateş’in daha önce MHP’de yöneticilik yapan dayısı Halil İbrahim Bozkurt “Evladımızın katilleri Meclis’te. Sinan Ateş’in katilleri kimdir diye sorsanız herkes bilir. Bunu Türkiye biliyor” demişti.

Soylu: Balkanlar’dan soğuk hava dalgası gibi suç çeteleri geldi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Antalya’da Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Başkanlığı Stratejik Araştırmalar Kurulu toplantısında konuştu. Suç örgütlerinin “Acaba Türkiye’de konuşlanabilir miyiz” arayışı içinde olduklarını anlatan Soylu “Balkanlarda çöreklenen organize suç çeteleri, Türkiye’yi de kendilerine ait bir suç alanı haline getirmek istediler. Türk polisi kıyasıya bir mücadele verdi. Özellikle Balkanlardan gelen soğuk hava dalgası gibi bir organize suç çeteleri dalgası ülkemizi bir faaliyet alanı haline getirmek istedi, buna müsaade etmedik. Aynı şekilde Kafkas bölgesinden de bir atak oldu, buna da müsaade etmedik” diye konuştu. 14 yabancı organize suç çetesinin liderinin yakalanıp sınır dışı edildiğini anlattı.

Polis, 2022’de 19 tane canlı bomba yakalamış

Terörle Mücadele (TEM) Daire Başkanı Hasan Yiğit, 2022 yılında DEAŞ terör örgütüne üye 19 canlı bombanın yakalandığını söyledi. Yiğit, Antalya’nın Belek Turizm Merkezi’ndeki bir otelde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun da katılımıyla düzenlenen Terörle Mücadele (TEM) Şube Müdürleri Değerlendirme Çalıştayı’nda konuştu. DEAŞ terör örgütünün tüm çabalarına rağmen 6 yıldır Türkiye’de eylem gerçekleştiremediğini aktaran Yiğit, “Ülkemiz ve Suriye’de lider kadrolarının etkisiz hale getirilmesi, yürütülen başarılı çalışmalar ve analiz çalışmaları bu terör örgütünün faaliyetlerini durdurma noktasına getirmiştir. Önemli dijital arşivlerinin deşifre edilmesi sonucu canlı bomba eylemi yapabilecek sadece 2022 yılında 19 canlı bomba yakalanarak adalete teslim edilmiştir” dedi.

Türk basını Orhan Erinç’i kaybetti

Türk basınının en kıdemli isimleri arasında yer alan, 65 yıllık gazeteci, eski Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve Cumhuriyet Vakfı Başkanı, eski Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Gazeteciler Sendikası Başkanı Orhan Erinç 87 yaşında yaşamını yitirdi. 50 yıl boyunca muhabirlik, yazı işleri müdürlüğü, yazarlık ve yayın yönetmenliği görevleri dahil Cumhuriyet gazetesinin her kademesinde çalışan ve “Ömrümün yarıdan ve eylemli yaşamımın üçte ikiden fazlasını Cumhuriyet’te geçirdim” diyen Erinç’in cenazesi bugün saat 11:00’de Cağaloğlu’ndaki Cemiyet binası önüne getirilecek. Burada yapılacak törenin ardından Şakirin Camisi’nde kılınacak öğle namazından sonra Merdivenköy Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

MİT’ten Suriye’de iki ayrı kritik operasyon

Suriye’nin kuzeyindeki El Kâhtaniye ilçesinde MİT’in uzun zamandan beri takibinde olan PKK-YPG’nin saha ve cephane sorumlusu Ahmaad El Ali ile ABD ve Rusya ile ilişkilerden sorumlu Mouhammad Haci Mouhammad SİHA operasyonuyla öldürüldü.

Kiracısını çıkarmak için tavanı deldi, müşterilerin üzerine yağ ve sarımsak döktü

İstanbul Laleli’de tekstil mağazası işleten Guiaunai Roustamova, mülk sahibiyle kiraya zam talebi nedeniyle sorun yaşadı. Roustamova’nın iddiasına göre; mülk sahibi M.Ş., 5 bin lira olan kira bedelini 6 bin dolara (yaklaşık 112 bin TL) yükseltmek istedi. M.Ş., bu zammı reddeden Roustamova’yı dükkandan çıkarabilmek için çeşitli yollar denedi. M.Ş., elektriği keserek dükkanın satış yapmasını engelledi. Roustamova dükkanı aydınlatmak için akü kullanmaya başladı. Daha sonra, mülk sahibi kendisine ait olan üst katın zeminini delerek mağazanın tavanında delikler açtı. Dükkana müşteri gelmesin diye bu deliklerden aşağıya ise sarımsaklı su, yağ ve çamaşır suyu dökmeye başladı. Taraflar arasındaki dava ise devam ediyor.

Erdoğan seçim tarihini kesinleştirdi: 14 Mayıs 2023

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kabine toplantısından sonra yaptığı açıklamada 14 Mayıs 2023 Pazar gününü her bakımdan seçim için en uygun tarih olarak gördüğünü açıkladı. Erdoğan 14 Mayıs’ta seçim yapılması için meclisten gerekli çoğunlukla karar alınmasını memnuniyetle karşılayacaklarını, aksi durumda yetkisini kullanarak süreci başlatacağını söyledi. Normal seçim tarihinin 18 Haziran olduğunu hatırlatan Erdoğan “Ancak tarihi, hem Kurban Bayramı arifesine, Hac dönemine hem sınav takvimine hem de ilk ve orta öğretim tatiline denk gelmesi sebebiyle güncelleme ihtiyacı duyduk. Milletin talebini karşılama yanında, milli iradenin en yüksek katılımla ve en ideal şartlarda tecellisini sağlamakla sorumluyuz” dedi. Erdoğan “Anayasa’da belirtilen usullere mütenasip şekilde ülkemizi bu tarihte seçime götürmek istiyoruz. Bu tarih güncellemesini Anayasa’ya göre 5’te 3 çoğunlukla Meclis yaparsa, memnuniyet duyarız. Meclis’te gereken çoğunluğun sağlanamaması halinde, Cumhurbaşkanı olarak biz  seçimlerin 14 Mayıs’ta yapılabilmesini temin edecek bir takvimle kararımızı alıp, süreci başlatacağız” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu: EYT’lileri oyalamayı bırak, millet senin bu seçim oyunlarından bıktı

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Emeklilikte Yaşa Takılanların sosyal medyada başlattığı kampanya üzerine Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a seslendi. Kılıçdaroğlu “EYT’lileri oyalamayı bırak. Millet senin bu seçim oyunlarından bıktı. İnsanlarımızın haklarını seçimlere malzeme etmeye çalışma. Her şeyi berbat ettin, son dakika çabaların zaten fayda etmeyecek. EYT’yi Meclis’e getir hemen” ifadelerini kullandı.

Karamollaoğlu: 30 Ocak’ta adayla ilgili açıklama olmaz

Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu Nevşehir’de konuştu. 6’lı Masa’nın 30 Ocak’ta yapacağı zirveyi hatırlatan Karamollaoğlu “Adayla ilgili açıklama 30 Ocak’ta olmayacak ama toplantıda böyle bir karar alınırsa o farklı. O zaman olabilir” dedi. Karamollaoğlu “Bizim için söylediğimiz bugüne kadar yapılan çalışmalarda ortaya konulan politikalara uyum sağlaması gerekecek. Tabii herkes aynı şeyi söylüyor. Seçilebilir olma ihtimali yüksek olacak” diye konuştu. HDP ile görüşmenin gündemlerinde hiç olmadığını söyledi. ‘İlk turda sonucun çıkmasını bekliyor musunuz’ sorusuna “Aslında bekliyoruz. Anketlerde öyle bir ihtimal güçlü olarak gözüküyor. Ama yüzde 100 bir şey söylemek mümkün değil” yanıtı verdi.

Altılı masa “seçim ittifakı” komisyonu kurdu

Altılı masa, TBMM’de Anayasal çoğunluğu elde etmek amacıyla milletvekili seçimlerinde uygulanabilecek alternatifleri belirlemek için komisyon kurdu. Bu hafta ilk toplantısını yapmayı planlayan komisyon, oyları maksimize etmek için ittifak yapılması gereken il ve seçim bölgeleri, seçime ortak listeyle girilecek ve girilmeyecek yerler, partilerin tek başına ya da ikili ve üçlü ittifaklarla seçime gireceği il ve bölgelere yönelik simülasyon yapacak. Komisyon, TBMM’de anayasal çoğunluğu elde edebilmek için milletvekili seçimlerinde uygulanabilecek alternatifleri çalışacak, hazırlayacağı raporu genel başkanlara sunacak.

Uysal: Kılıçdaroğlu en kuvvetli adaylardan biri

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Gültekin Uysal, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığıyla ilgili konuştu. Uysal “İşsizlik çift haneli duruma gelmiş, enflasyon gerçeğiyle vatandaşımız yüz yüze. Toplumsal muhalefete düşen ve ona liderlik yapması gereken bizlere düşen, maksimum düzeyde bu itirazı sandığa taşımak. Elbette ana muhalefet lideri olması hüviyetiyle bundan daha tabii, doğal ne olabilir ki. Doğru olan, bu süreci bir siyasi akılla, birikimle yönetecek icracı iddiası olan bir isim. Geçmişte olduğu gibi yani ikinci Ekmeleddin vakasının yaşanmasını kimse beklemesin. Muhalefetin çok alternatifi olduğunu da düşünüyorum ama bu adaylar içinde Kılıçdaroğlu en kuvvetli olanlardandır” dedi. 

Demokrat Parti’nin koruma polisleri geri çekildi

Demokrat Parti genel merkezinde görev yapan Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı polisler geri çekildi, Balgat semtinde bulunan genel merkez binası ile ve yöneticiler korumasız kaldı. DP Ankara İl Başkanı Erkin Delikanlı “Personel eksik diye partideki koruma polislerini çektiler. Bu gerekçe değil bahanedir, bu hedef göstermedir, bu güvenlik zafiyetidir. Bir kişinin burnu kanarsa sorumlusu iktidardır” dedi. DP Genel Başkanı Gültekin Uysal’ın bir koruma polisi bulunuyor. Ancak yıllardır genel merkez binası önündeki nöbetçi kulübesinde görev yapan Hassas Bölgeler Şubesi’ne bağlı resmi koruma polisi gerekçe gösterilmeden geri çekildi. Yapılan girişimler sonuç vermezken genel merkez binası yakınında bulunan Dışişleri Bakanlığı binasının önünde görevli resmi polisin aynı zamanda DP Genel Merkezi’ni de koruyacağı bildirildi. Ancak iki bina arasındaki uzaklık nedeniyle tek polisin iki binayı koruması neredeyse imkansız.

Demirtaş: Sosyal medyayı da miting alanlarını da dolduracağız

HDP eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş cezaevinden Bianet için yazı kaleme aldı. Seçim güvenliği için “Sandık önünüze gelmeden çok önce seçimi kimin kazandığını tartışmasız şekilde meydanları doldurarak gösterirseniz kimse tehlikeli işlere girmeye cesaret edemez” dedi. Demirtaş “Bu iktidardan beslenenler o kadar suça, günaha, paraya boğuldu ki gitmemek için her şeyi yaparlar. Yanlış mı? Değil elbette. Ne yapabilirler? Her şeyi. Evet, aklınıza gelen her şeyi. Peki biz ne yapacağız? Kuzu kuzu oturup başımıza gelecekleri mi bekleyeceğiz? Hayır, sosyal medyayı da miting meydanlarını da dolduracağız. Mitingler başladı” ifadelerini kullandı.

Yargıtay YSK üyeliği için bir isim seçti

Yargıtay Büyük Genel Kurulu’nca dün yapılan seçim sonucunda, Yüksek Seçim Kurulu üyeliğine Sekizinci Hukuk Dairesi üyesi Feyzi Eroğlu seçildi. Geri kalan 2 YSK üyesinin belirlenmesi için seçimlere bugün devam edilecek. YSK’da görev süresi dolan üyelerin yerlerine Danıştay’dan gelmesi gereken iki üye için de geçen hafta Danıştay Genel Kurulu’nda yapılan seçimlerde Ali Çopur ile İsmail Kalender YSK üyeliğine seçilmişti. Yemin töreninin ardından YSK Başkanlığı seçimi yapılacak.

Euro rekor kırdı, dolar zirve arayışında 

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) 1 Şubat’ta faizi 25 baz puan artıracağı ve Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) ise 50 baz puanlık artışlarla yola devam edeceği beklentileri Euro/dolar paritesini yukarı yönde desteklemeye devam ediyor. Euronun dolara karşı güçlenmesiyle ile parite dün 1.0927 seviyesini gördü. Yurt içinde de yeni yılda birçok kez rekor kıran ve yükseliş ivmesini sürdürmeye devam eden Euro, 20.5738 TL seviyesini test ederek tarihi zirvesini tazeledi. Dolar ise 18.8281 TL’yi test etti. Dolar günü 18.8090 liradan, Euro ise 20.4140 liradan tamamladı. Altın fiyatlarında ise durgunluk riski ve faiz politikalarının seyrine ilişkin endişeler belirleyici olmaya devam ediyor. Altının ons fiyatı yeni haftanın ilk gününde dalgalı bir seyirle en yüksek 1.935 doları, en düşük 1.915 doları gördü. Gram altın ise 1.171 lirayı gördü, ardından 1.160 liraya geri çekildi. 

İstanbul’da açık artırmayla ev kiralama dönemi

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, bazı ev sahipleri ve emlakçıların açık artırma usulüyle konut kiraya vermeye başladığını ifade etti. Aşa, kiracıların bu durumları tespit ettikleri durumda Ticaret Bakanlığı İl müdürlüklerine şikayet etmeleri gerektiğini söyledi. BloombergHT’den Cemre Nur Karaca’nın haberine göre, ev sahipleri, evi kiralamak isteyenlere, “İlandaki fiyattan daha yüksek fiyatı veren var” diyerek fiyatı yukarıya çekiyor, en yüksek fiyatı verene evi kiralıyor. İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Aşa, konuyla ilgili olarak şunları kaydetti: “Çok yaygın olmamakla birlikte bize de bu konuda şikayetler geliyor. Ev sahipleri ve bazı emlak ofisleri kiracılar arasında rekabeti kızıştırmak için bu sisteme gidiyor. Aslında bir pazarlık usulü gibi uygulanıyor. Serbest piyasada her ürün için bir pazarlık yapılır. Ancak bu durumu kötüye kullanan ve haksız yere fahiş fiyat uygulayan kişileri de şikayet etmek gerekiyor. Kiracıyı mağdur eden fahiş fiyat artışı olduğu an cezai uygulama yapılır. Fırsatçılık ve fahiş fiyat cezası uygulanabilir. Kötü niyetle yapılıyorsa, manipülasyon varsa bunların cezası var. Kiralamak isteyenlerin tespit ve şikayet etmeleri gerekiyor. Usulsüzlük durumunda şikayetler Ticaret Bakanlığı’nın il müdürlüklerine iletilebilir.”

Fitch: Enflasyon Türk bankalarının kârlarını büyüttü 

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türk bankalarının kârının üçüncü çeyrekte enflasyonun etkisiyle yükseldiğini açıkladı. Fitch, Türk bankalarına yönelik yayımladığı notta karlılıktaki bu artışın birçok bankanın sermaye rasyolarındaki artışı desteklediğini belirtti. Notta gelir artışının pek çok Türk bankasındaki enflasyon kaynaklı maliyet baskılarını dengeleyerek üçüncü çeyrekte maliyet gelir oranlarında iyileşme sağladığı belirtildi. 

Hazine aylık borçlanma hedefini 15.5 milyar lira aştı 

Hazine ve Maliye Bakanlığı dün düzenlediği iki ihalede toplam 43.6 milyar lira borçlandı. Özellikle 5 yıl vadeli sabit kuponlu tahvil ihalesine 57.1 milyar lira ile rekor talep gelirken ihale sonrası bileşik faiz yüzde 9.9 seviyesinde oldu. Öte yandan Hazine geçen hafta yılın ilk ihalelerinde de 26.91 milyar lira borçlanmıştı. Hazine, stratejisine göre ocak ayında 46.3 milyar liralık iç borç servisine karşılık 55 milyar liralık iç borçlanma yapılmasını programladı. Geçen haftaki ve dünkü ihalelerle Hazine, ocak borçlanma programını 15.5 milyar lira aştı. Hazine bugün yapacağı kira sertifikası ve TÜFE’ye endeksli tahvil ihalesiyle ocak ayı borçlanmasını tamamlayacak.

Türk Hava Yolları çalışanlarına yüzde 4.6 ek zam

Türk Hava Yolları (THY) ile Hava-İş Sendikası arasında 1 Ocak 2022-31 Aralık 2023 dönemini kapsayan iki yıllık 27. dönem toplu iş sözleşmesinin ücretler ve sosyal haklarına ilişkin maddelerinde yapılacak iyileştirici düzenlemelerde mutabakata varıldı. Buna göre THY çalışanlarının ücretlerine, 1 Ocak’tan geçerli olmak üzere, geçen sene haziran-aralık enflasyonu farkının üzerine yüzde 4.6 ilave artış yapılmasına karar verildi.

Tüketici güveni endeksi ocakta yüzde 4.6 arttı

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK), ocak ayına ilişkin tüketici güven endeksi verilerini açıkladı. Buna göre, TÜİK ve Merkez Bankası işbirliğiyle yürütülen “Tüketici Eğilim Anketi” sonuçlarından hesaplanan mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, ocakta, Aralık 2022’ye göre yüzde 4.6 artarak 79.1 oldu. Endekse göre geçen ay 77.3 olan gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durum beklentisi yüzde 7 değer kazandı ve 82.7 olarak kayıtlara geçti.

Bitcoin’in piyasa değeri 450 milyar dolara erişti

Kripto paralarda 2023 ile birlikte başlayan ralli devam ediyor.  Hafta sonu yakaladığı 23.300 bin dolarlık seviye ile Ağustos 2022’den beri en yüksek fiyat performansını yakalayan Bitcon’in toplam piyasa değeri 450 milyar dolarlara ulaşmış durumda. Yıl başından beri yükselişi yüzde 39’a ulaşan Bitcoin ile birlikte kripto para piyasasının toplam değeri kasım ayından bu yana ilk kez 1 trilyon 50 milyar dolar seviyesinin üzerine yükseldi. Yılbaşından beri yüzde 36 yükseliş kaydeden Ethereum ise 1.600 dolar seviyesini aştı. 

ABD: İsveç’te Kur’an yakılması tiksindirici bir eylem, hedef NATO’nun birliğini sabote etmek olabilir

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Cumartesi günü İsveç’te Türkiye’nin Stockholm Büyükelçiliği önünde Kur’an-Kerim’in yakılmasının “tiksindirici” bir eylem olduğunu söyledi. Price, eylemin NATO’nun birliğini sabote etmeye yönelik olabileceğini belirtti. Sözcü Price dün günlük basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Birçok kişi için kutsal olan kitapların yakılması son derece saygısızca bir eylem” dedi. Price eylem için ayrıca “iğrenç” ve “alçakça” ifadelerini kullandı.

Kuran yakan ırkçı: Türkiye’ye gol attığımı sanıyordum

Aşırı sağcı Stram Kurs partisinin lideri Rasmus Paludan Türkiye’nin Stockholm Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim yakmasının ardından ilk kez konuştu. İşlerin beklediği gibi gitmediğini söyleyen Paludan “Türkiye’ye karşı gol attığımı sanıyordum. İşte bu dedim. Hayal ettiğim gibi sonuçlanmadı” ifadelerini kullandı. Expressen gazetesinin haberine göre aşırı sağcı politikacı “Pişman mısınız?” sorusuna “Hayır. Önemli politik sebepler olduğunu düşündüğüm için yaptım. Bu kadar insanın beni ölümle tehdit etmesine üzüldüm” cevabını verdi.

Bir Kuran provokasyonu da Hollanda’da

Hollanda’da Batı’nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar (PEGIDA) hareketi lideri Edwin Wagensveld, Lahey kentinde tek başına yaptığı eylemde Kur’an-ı Kerim yırttı. Irkçı lider Wagensveld, dün yerel saatle 14.00’te idari başkent Lahey’deki parlamento binası önünde Kur’an-ı Kerim’i yırttığı görüntüyü Twitter hesabından paylaştı.

AB: Almanya Leopard tanklarının gönderimini engellemiyor

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Almanya’nın AB üyesi bir ülkenin istemesi halinde Alman menşeli Leopard tanklarının Ukrayna’ya gönderilmesini engellemeyeceğini söyledi. Borrell, AB dışişleri bakanları toplantısının ardından basın toplantısı düzenledi. Rusya’nın “barbarca ve sistemik” saldırılarına devam ederek Ukrayna’daki kentleri, sivilleri hedef almayı ve sivil altyapıya zarar vermeyi sürdürdüğünü belirten Borrell “Ukrayna’yı desteklemeye devam edeceğiz. Ukrayna, bu savaşı kazanmak zorunda” dedi. Bakanlar toplantıda 500 milyon Euro ek mali yardım ile Ukrayna’ya yedinci askeri yardım paketi üzerinde anlaştı.

Pakistan’da 220 milyon kişi 24 saat boyunca elektriksiz kaldı

Pakistan’da dün ulusal şebekenin çökmesi nedeniyle büyük bir elektrik kesintisi yaşadı. Lahor, Peşaver, Karaçi ve başkent İslamabad dahil büyük şehirlerde 220 milyon kişi yaklaşık 24 saat boyunca elektriksiz kaldı. Ülkenin çok geniş bir kesiminde trafik ışıkları, sokak lambaları ve ısıtma sistemleri çalışmadı. Başta raylı sistemler olmak üzere ulaşımda da büyük sıkıntı yaşandı.

Başbakan’ın yanında elini cebine soktu, annesinden bile fırça yedi

Japonya Başbakanı Fumio Kişida’ya ABD ziyareti sırasında eşlik eden Yardımcısı Seiji Kihara yaptığı bir hareket nedeniyle eleştiri oklarının hedefi oldu. Ziyaret sırasında çekilen bir fotoğraf Başbakan’ın yanında elini cebine sokmuş halde görülen Kihara, saygı ve nezaketleriyle bilinen Japonları kızdırdı. Tepkiler üzerine özür dileyen Kihara, “Annem bile benden utandığını söyledi” dedi. 

Malta Başbakanı, Pelin için yasta: Yargı sert olmalı

Malta’da geçen hafta öldürülen 30 yaşındaki Türk vatandaşı Pelin Kaya için bu ülkenin Başbakanı Robert Abela’dan başsağlığı mesajı geldi. Abela, mahkemelerin “güçlü bir mesaj vermesi” gerektiğini belirterek, “Ülkedeki pek çok kişi gibi ben de bu olay karşısında şok oldum ve öfkelendim. Mahkemelerin kararlı ve sert olmalarını bekliyorum. Kurbanlar ve aileleri için gereken adalet sağlansın” dedi. Kaya’yı arabayla ezen ve kasten öldürmek suçlanan Jeremie Camilleri, 30 Ocak’ta ikinci duruşmasına çıkarılacak.

Araştırma: Çocuklar 13 yaşından sonra annelerinin sesine kayıtsızlaşıyor

Stanford Medicine tarafından yayınlanan bir araştırmaya göre; 13 yaşından itibaren çocukların beyinleri değişiyor ve başta annelerinin sesi olmak üzere, alıştıkları tüm seslere karşı duyarsızlaşıyor. Habertürk’ün aktardığına göre; Stanford Medicine tarafından 2022 yılında yapılan bir araştırma, 13 yaşındaki çocukların beyinlerinin, anne sesine kayıtsızlaştığını ortaya koydu. Stanford Tıp Fakültesi’ndeki araştırmacılara göre; 13 yaş civarında çocukların beyinleri, artık annelerinin seslerini tatmin edici bulmuyor ve tanıdık olmayan seslere daha fazla uyum sağlıyor. Araştırmacılar, 12 yaş ve altındaki çocukların beyinlerinin, anneleri de dâhil olmak üzere tüm seslere karşı daha duyarlı olduğunu da belirtti.

Dünyada en şişman Nauru, en zayıf Vietnam

İstatistik kuruluşu Our World in Data, 195 ülkeden derlenen verilerle dünyanın obezite haritasını çıkardı. Dünya genelinde 18 yaş ve üzerindeki yetişkinlerin yüzde 13’ünün obez olduğu kaydedildi. Verilere göre yüzde 88.5 obezite oranıyla Pasifik adası Nauru en şişman ülke oldu. Nüfusunun sadece yüzde 18.3’ü obez olan Vietnam ise, en zayıf ülke ilan edildi. Türkiye yüzde 66.8 obezite oranıyla listenin 16’ncı sırasında yer aldı. ABD obezitenin en hızlı yükseldiği ülke olsa da, ilk 10’da yer almaması şaşırttı.

Van Gölü havzasına bu yıl kar yağmadı gibi bir şey

Van Gölü havzasında etkili olan kuraklığın ABD Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) Landsat uydusu görüntüleriyle net biçimde kanıtlandı. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Mustafa Akkuş, bu yıl havzanın neredeyse hiç kar almadığını söyledi. Van ve çevresinin son yılların en kurak kışını yaşadığını, karın halen istenilen düzeyde olmadığını vurgulayan Akkuş, kentte sadece yüksek kesimde kar örtüsünün olduğunu aktardı. Dağlarda da kar örtüsünün olmadığını dile getiren Akkuş, şöyle konuştu: “Van Gölü Havzası kapalı bir havza. Havzanın yaz aylarında ihtiyaç duyduğu suyun ana kaynağını kışın düşen kar karşılıyor. Kışın karın az olduğu dönemlerde havzada kuraklık yaşanıyor. Van Gölü ve çevresini gösteren Landsat uydu görüntülerine baktığımızda son 3 yılda bölge tamamen kar örtüsüyle kaplı ama bu yıl ocak ayında ise kar örtüsü neredeyse hiç yok. Van Gölü havzası önümüzdeki günlerde kar yağışı almaz ise yaz aylarında ürünlerini yetiştirmek isteyen çiftçilerimiz ve üremek için akarsulara göç eden inci kefalini çok zorlu bir süreç bekliyor.”

Merapi Yanardağı her an patlayabilir: Küresel ekonomi çöker

Endonezya’daki Merapi Yanardağı dünyanın geçiş noktası olarak tanımlanan Malakka Boğazı’ndan sadece birkaç kilometre uzaklıkta bulunuyor ve su kanalından küresel yıllık ticaretin yüzde 50’sini oluşturan tahıl, petrol ve emtia gemileri geçiyor. İngiltere’de yer alan Cambridge Üniversitesi’nden bilim insanlarına göre yanardağ patlamak üzere. Yanardağın patlamasıyla meydana gelen sıcaklıktaki dramatik düşüş küresel gıda kıtlığına, enflasyona ve iklim anormalliklerine yol açacak. Tüm bu felaketler dünyaya tahminen 2,51 trilyon dolara mal olacak. Marapi Yanardağı’ndaki son büyük patlama en az 3 bin kişinin ölümüne neden olan ve 6.1 büyüklüğündeki feci bir depremi tetikleyen 29 Mayıs 2006’da yaşandı.

Ezhel bir cümle söyledi, kimseye yaranamadı

Rap sanatçısı Ezhel’in bir Twitter sohbet odasında sarf ettiği “Kürdistan’ın başkenti Ankara’dır, İstanbul’dur” sözleri tartışma yarattı. Hem iktidara yakın medya, hem Türk ve Kürt milliyetçileri tarafından suçlanan Ezhel, kendisine yöneltilen eleştirilere topluca cevap verdi, “Ülkemizin bölüneceğinden korktuğumuz için ülkemizi paramparça ettiğimizin farkında değiliz. Kelimelerden, dillerden, dinlerden, düşüncelerden korkuyoruz ve saldırganlaşıyoruz. Bu korkularımızı yendiğimizde huzur da bizi bulacak” dedi.

Arter’de “Elveda Cennet”

İstanbul’un önemli özel sanat müzelerinden Arter çok ilginç bir performansa hazırlanıyor. Gerhard Stäbler ve Kunsu Shim’in işbirliğiyle hayata geçirilen EarPort, Arter’in OyunBu başlıklı grup sergisinden hareketle kurgulanan ‘Elveda Cennet?’ başlıklı bir performansla 27 Ocak’ta Hezarfen Ensemble eşliğinde izleyicilerle buluşuyor. 27 Ocak 2023 Cuma akşamı saat 20:00’de Kunststiftung NRW ve Kuzey Ren-Vestfalya Kültür ve Bilim Bakanlığı’nın desteğiyle gerçekleşecek performansın biletleri Arter’den temin edilebilir.

Yasak Elma film oluyor

Fox TV ekranlarında yayınlanan ‘Yasak Elma’ dizisinin filme uyarlanacağı ve Disney Plus’ta izleyiciyle buluşacağı belirtildi. Medyapım’ın filmi bu yaz çekmesi planlanıyor. Gazeteci Birsen Altuntaş’ın haberine göre, ‘Yasak Elma’ dizisinin bu sezon biteceği açıklanmıştı. Ancak, yapımcı Fatih Aksoy’un yüksek reytingler alan dizinin 7’nci sezonu da çekmeyi düşündüğü öğrenildi.

En kötü filmlerde Blonde birinciliği kapacak gibi

Sinema dünyasının en kötülerinin ‘ödüllendirildiği’ ve “Oscar’ın kötü kuzeni” bilinen ve Altın Ahududu’ya bu yıl aday gösterilenler açıklandı. Marilyn Monroe biyografisi Blonde filmi, 8 dalda adaylıkla lider oldu. Penelope Cruz, The 355 filmindeki rolüyle ‘en kötü yardımcı kadın oyuncu’ dalında aday gösterildi.

The Times gazetesine göre bu yüzyılın en iyi şarkıcılar

İngiltere’nin en köklü yayın kuruluşlarından The Times gazetesi, 21’inci yüzyılın en iyi 20 solo şarkıcısını sıraladı. Kadın şarkıcıların ağırlıkta olduğu listede zirveye 27 yaşında hayatını kaybeden şarkıcı Amy Winehouse oturdu. Listenin tamamı burada.

Ödüllü ‘sanal gerçeklik’ filmleri Müze Gazhane’de: Yedi ülkeyle eş zamanlı seyir

Uluslararası sanal gerçeklik (VR) ağı Galaxy Network’ün bu yıl ‘Virtual Landspaces’ adıyla ikincisini düzenlediği sergi, Türkiye, İtalya, İspanya, Fransa, Almanya, Japonya ve Güney Kore’nin aralarında bulunduğu yedi ülkede eş zamanlı olarak gerçekleşiyor. ‘Virtual Landscapes’ İstanbul’da 3-5 Şubat tarihlerinde Müze Gazhane’de sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. Programda yer alan dokuz VR filmi orijinal dillerinde (çoğunlukla İngilizce) gösterilecek, bazılarında İngilizce alt yazı olacak.

Berlin’de Altın Ayı için 18 film yarışacak

Almanya’nın başkenti Berlin’de 16-26 Şubat’ta düzenlenecek 73. Berlin Film Festivali’nde (Berlinale) 18 film, “Altın Ayı” ödülü için yarışacak. ABD’li yönetmen Rebecca Miller’in “She Came to Me” filmiyle 16 Şubat’ta başlayacak festivalde Altın Ayı için yarışacak filmler ve yönetmenleri şöyle sıralandı: “20.000 Species of Bees” (Estibaliz Urresola Solaguren), “Bai Ta Zhi Guang” (Zhung Lu), “Bis ans Ende der Nacht” (Christoph Hochhaeusler), “BlackBerry” (Matt Johnson), “Disco boy” (Giacomo Abbruzzese), “Le Grand chariot” (Phlippe Garrel), “Ingeborg Bachmann-Reise in die Wüste” (Margerethe von Trotta), “Irgendwann werden wir uns alles erzaehlen” (Emily Atef), “Limbo” (Ivan Sen), “Mal Viver” (Joao Canijo), “Manodrome” (John Trengove), “Music” (Angela Schanelec), “Past Lives” (Celine Song), “Roter Himmel” (Christian Petzold), “Sur l’Adamant” (Nicolas Philibert), “The Survival of Kindness” ( Rolf de Heer), “Suzume” (Makoto Shinkai) ve “Totem” (Lila Aviles). Festivalde yönetmen Burak Çevik’in “Unutma Biçimleri” adlı yeni filmi “Forum” bölümünde gösterilecek. Dünya prömiyerini 73. Berlinale’de yapacak “Unutma Biçimleri” filminin başrollerini Nesrin Uçarlar ve Erdem Şenocak paylaşıyor. Film, 14 yıl önce ayrılan ve yıllar sonra yeniden bir araya gelen çiftin hikayesini anlatıyor.

Kızılelma ikinci kez gökyüzünde

Türkiye’nin ilk insansız savaş uçağı Bayraktar Kızılelma, 2. uçuşunda sistem tanımlama testini başarı ile geçti. Testi Baykar Yönetim Kurulu Başkanı ve Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar da sosyal medya hesabından duyurdu. 

Microsoft doğruladı, Chat GPT’ye milyarlarca dolar yatıracaklar

Kasım ayı sonundan beri dünyanın konuştuğu yapay zeka programı ChatrGPT’yi ortaya çıkaran şirket olan OpenAI’ın büyük yatırımcılarından biri Microsoft’tu. Şimdi Microsoft aynı şirkete milyarlarca dolar daha yatırım yapacağını ve ChatGPT ve OpenAI’ın diğer “yaratıcı yapay zeka” programı Dall-E’yi kendi ürünlerine daha fazla entegre edeceğini açıkladı. Microsoft’un en önce ChatGPT’yi kendi arama motoru Bing’e entegre etmesi bekleniyor. Şirket böylece arama motoru devi Google’a karşı rekabet avantajı elde etmeyi umuyor. Yazdığınız yazıları veya verdiğiniz sözcükleri reme dönüştüren Dall-E ise bir süreden beri Bing arama motoruyla kullanılabiliyor.

Müthiş bir çift yıldızlı sistem

Evrende sık sık karşılaşılan şeylerden biri, bazı sistemlerde iki yıldız birden var ve bu yıldızlar birbirlerinin etrafında dönüyorlar. Astro fizikçiler yeni bir çift yıldızlı sistem daha buldu ama bu sistemi daha önce bulunanlardan ayıran önemli bir özellik var: İki yıldız birbirine o kadar yakın ki, yıldızların birbirinin etrafında dönmesi dünya zaman ölçüsüyle sadece 20,5 saat sürüyor. Yani bizim için bir günden bile az sürede bu yıldızlar için bir “yıl” geçiyor.

Konyaspor evinde Ankaragücü’ne yenildi

İlhan Palut ile yollarını ayırdıktan sonra Aleksandar Stanojevic ile anlaşan Konyaspor, yeni teknik direktörüyle çıktığı ilk maçta evinde konuk ettiği Ankaragücü’ne 1-0 mağlup oldu. Ankaragücü’ne galibiyeti getiren golü 51. dakikada Ghayas Zahid kaydetti. Konyaspor’un ligdeki galibiyet hasreti beş maça çıktı. Bu galibiyetle Ankaragücü puanını 22’ye yükseltirken, Konyaspor 27 puanda kaldı.